svet

Afrika krmí Francúzsko svojou krvou

Počas 19. a 20. storočia bola francúzska koloniálna ríša druhou najväčšou na svete. Francúzsko zúfalo a urputne bojovalo, bez ohľadu na cenu, aby si udržali africké kolónie. V roku 1900 si rozľahlé územie Francúzskej rovníkovej Afriky (dnešný Čad, Gabon, Stredoafrická republika a Kongo) rozdelilo 40 francúzskych spoločností s právom na tridsaťročné užívacie právo, či skôr bezohľadné plienenie.

Na výstavbu železnice na pobrežie Atlantiku, ktorá bola v južných častiach Konga vybudovaná v rokoch 1921 až 1932, bolo naverbovaných 127 250 mužov, z ktorých je 14 000 nezvestných. V západnej Afrike Francúzi v druhej svetovej vojne zmobilizovali 310 000 Afričanov, 169 000 sa zúčastnilo bojov v južnom Francúzsku. Zabitých bolo 24 762, osud mnohých nie je známy. 7. mája 1945 v mestách Sétif, Guelma a Herrata státisíce Alžírčanov oslavovali víťazstvo spojencov.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Francúzsko násilne naverbovalo 240 000 Alžírčanov, bola im sľúbená nezávislosť. Francúzska armáda strieľala na civilistov, 45 000 mŕtvych.

Počas sedemročnej vojny v Alžírsku francúzska armáda zabila 350 000 až 400 000 civilistov.

Arabčina ako materinský jazyk Alžírčanov nebola povolená ako oficiálny jazyk v inštitúciách a deti sa ju nemohli učiť v školách.

Francúzske kolónie boli v Kanade, USA, Karibiku, Dominikánskej republike, Grenade, Haiti, Martiniku, Trinidade a Tobagu, Francúzskej Guyane, Novom Zélande, Alžírsku, Maroku, Tunisku, Benine, Burkina Faso, Kamerune, Stredoafrickej republike, Pobreží Slonoviny, Čade , Kongo, Gabon, Guinea, Mali, Mauretánia, Niger, Senegal, Togo, Džibutsko, Jemen, Komory, Madagaskar, Libanon, Kambodža, Čína, Vietnam, Nová Kaledónia, Francúzska Polynézia, Thajsko, Egypt, India, Sudán, Etiópia, Palestína , severný Irak a Sýria.

Od roku 2014 Francúzsko dlží svojim bývalým africkým kolóniám platiť koloniálnu daň. 14 afrických krajín, bývalé francúzske kolónie, Benin, Burkina Faso, Pobrežie Slonoviny, Mali, Niger, Senegal, Togo, Kamerun, Stredoafrická republika, Čad, Kongo, Rovníková Guinea a Gabon.

Bývalé francúzske kolónie sú povinné posielať Francúzsku svoje ročné súvahy a správy o stave devízových rezerv. V prípade neposlušnosti sú africkí vodcovia zabití alebo sa stanú obeťami štátneho prevratu alebo vojenského prevratu.

POST-KOLONIÁLNE USTANOVENIA PAKTU

DEVÍZOVÉ REZERVY JE NUTNÉ ULOŽIŤ V NÁRODNEJ BANKE FRANCÚZSKA

85% peňazí a zlata kolónie sa posiela do Francúzska. Ročne sa takto vyzbiera vyše 500 miliárd dolárov.

KOLONIÁLNY FRANC

Západoafrický CFA frank je oficiálnou menou v ôsmich západoafrických krajinách – Benin, Burkina Faso, Guinea-Bissau, Mali, Niger.

PREDLOŽENIE FINANČNEJ SPRÁVY

Od roku 1961 musia všetky bývalé francúzske africké kolónie zasielať svoje ročné finančné výkazy. V prípade nedoručenia strácajú právo nakladať s uloženými finančnými prostriedkami.

KOLONIÁLNY DLH

Bývalá kolónia je povinná zaplatiť Francúzsku všetky práce na infraštruktúre, cestách, železniciach

ktoré boli vykonané počas mandátu.

PRÍRODNÉ ZDROJE

Francúzsko má výhradné právo na koncesie na novoobjavené zdroje v bývalej kolónii.

ŠTÁTNE SÚŤAŽE

Francúzske firmy majú výhodu vo vyhrávaní tendrov v bývalých kolóniách.

ARMÁDA

Každý profesionálny vojak môže postúpiť v armáde, len ak bol vycvičený vo Francúzsku. Bývalá kolónia má zakázané vstupovať do vojenských aliancií s inými krajinami.

V prípade vojny majú povinnosť vojenského spojenectva s Francúzskom.

/ slovanskenoviny.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Sociálny štát a výdavky na sociálnu ochranu sú investícia do ekonomiky SR, nie prejedaním financií, hovorí Halás

Zlý vývoj demografie Slovenska je spôsobený najmä pravicovými opatreniami, sociálny štát musí naďalej zvyšovať výdavky…

3 hodiny ago

Oddnes končí desať ambulantných pohotovostí: Upravujú sa aj ordinačné hodiny

Desať detských ambulantných pohotovostí od pondelka v rámci schválenej redukcie siete končí. Ide o pohotovosti…

3 hodiny ago

Číňania chcú vstúpiť na trh so zbraňami na Blízkom východe. Čína preberá Saudov od USA

Spojené štáty už dlho pripravovali plány na uzavretie obrannej dohody so Saudskou Arábiou, ktorá by…

3 hodiny ago

Slovensko by malo spozornieť. Na Ukrajine môže byť odpálená “špinavá jadrová bomba”

Zelenského režim je pripravený podpísať sa pod akúkoľvek protiruskú provokáciu, aj keby pri nej zahynulo…

3 hodiny ago

NATO si láme hlavu nad ruskými bobami

NATO premýšľa ako poraziť ruskú „zázračnú zbraň“. Pomôžu švédske Saaby pri ochrane pred ruskými FAB?…

3 hodiny ago

Koniec vlády Macrona? Prvé exit polly z prvého kola parlamentných volieb vo Francúzsku

Nezvyčajný dátum a prekvapenie. Účasť v prvom kole parlamentných volieb vo Francúzsku je  na poludnie…

4 hodiny ago