Situácia v Afganistane vstúpila do kritickej fázy, ako USA stiahli väčšinu svojich síl, a mierové rozhovory medzi Talibanom a Afgánskou vládou zostávajú v slepej uličke.
Ako sa termín 31 August – úplne stiahnutie vojsk USA – blíži, to „stiahnutie vojsk USA neukončilo tú 20-ročnú vojnu v Afganistane, ale ukončilo len najdlhšiu vojnu v histórii Amerických hegemonických a vojen,“ povedal Dr. Latif Pedram, vodca strany National Congress Party (NCP) Afganistanu, a predošlý Člen Parlamentu, pre Global Times v exkluzívnom interview.
Pedram povedal, že náhlivé stiahnutie vojsk USA a NATO z Afganistanu nechalo za sebou „zdevastovanú krajinu a politický systém pošpinený krvou a nenávisťou.“ On verí, že ako niekdajší Sovietsky Zväz, tak aj USA, zlyhali v krajine, a on dúfa, že uvidí konštruktívnu rolu Číny pri budúcej ekonomickej a sociálnej rekonštrukcii vojnou zničenej krajiny.
Tá NCP Afganistanu, zaregistrovaná v roku 2004, bola považovaná za jedinú väčšiu opozičnú stranu, ktorá nie je spojená so žiadnou ozbrojenou skupinou. Pedram, ktorý slúžil ako senátor od roku 2011 do roku 2018, sa uchádzal o prezidentskú pozíciu niekoľko krát, a získal piaty najvyšší počet hlasov v prezidentských voľbách v roku 2004. Ako politický aktivista, Pedram vyzýval k trvalému mieru cez dialóg a nenásilné prostriedky.
Prezident Biden, minulý mesiac, vo svojom prejave obhajujúcom stiahnutie vojsk, povedal, že USA urobili viac ako dosť na to, aby umožnili Afgánskej polícii a armáde zabezpečiť budúcnosť svojich ľudí. „Čo Afganistan zdedil po USA je bieda, rastúca nezamestnanosť, rozbité sociálne služby, bezprecedentný vzostup v triednych rozdieloch, priepasti v bohatstve, deštrukcia strednej triedy, obrovská sieť ekonomickej mafie, ilegálna (underground) ekonomika, vzostup v pestovaní, produkcii a pašovaní drog, závislosť medzi viac ako 4 miliónmi mladých ľudí, etnická vojna, kolaps hodnoty tovarov a komodít, vzostup „kultúry korupcie“, prania peňazí, a podvodov, “ uzavrel Pedram, v akomsi „zozname US politického dedičstva“ pre krajinu.
Explózia v počte verejných domov, kolaps individuálnej morálnosti, a prostitúcia, sú súčasti Amerického dedičstva v Afganistane, povedal.
USA zároveň sklamali Afgánskych ľudí a zničili ich vieru v demokraciu, ľudské práva, a občianske práva, povedal Pedram.
„Tie tváre Amerického imperializmu a postmoderného kolonializmu, skryté pod Americkou demokraciou a ľudskými právami, boli odhalené. Pocit márnosti u ľudí z toho, čo sa volá Americká demokracia a ľudské práva, je ďalšou časťou Amerického dedičstva v Afganistane.“
Taliban ovládol ďalšie tri hlavné mestá provincií v utorok, čím dosiahol deväť ovládnutých (fallen – porazené) miest za päť dní.
Pedram uznal Talibanský „úspech,“ ale mal pocit, že neexistuje žiadna realistická nádej pre zastavenie paľby – ceasefire – a vyzval aby nasadila viac síl medzinárodná komunita, aby pomohla dosiahnuť mier v Afganistane.
Diplomati z Číny, Ruska, Pakistanu a USA sa zúčastnili mierových rozhovorov v rámci rozšírenej Troiky meetingu v Dohe v Katare, so zámerom dosiahnuť politické riešenie pre mierový (aj mierumilovný) a prosperujúci Afganistan.
Zdôrazňujúc, že Afgánske záležitosti by mali byť riešené Afgánskymi ľuďmi, Čína hrala aktívnu rolu v podpore mierových rozhovorov v krajine.
Radný štátu a Minister Zahraničia Wang Yi zdôraznil 28. Júla, že Čína, ako najväčší sused Afganistanu, vždy rešpektovala suverenitu, nezávislosť a územnú integritu Afganistanu, podporovala politiku nezasahovania do interných záležitostí Afganistanu, a sledovala priateľskú pozíciu voči všetkých Afgánskym ľuďom. Afganistan patrí Afgánskym ľuďom, a jeho budúcnosť by mala byť v rukách jeho vlastných ľudí.
Pedram povedal, že Afgánski ľudia vítajú postoj Číny a jej Belt and Road Iniciatívu (BRI), ktorá sa zameriava na ekonomický rozvoj a vytváranie pracovných miest. Vzťah Číny s Afganistanom bol vždy založený na dobrom susedstve, a rešpekte jedného voči suverenite aj teritoriálnej integrite druhého.
Ako kontrast, USA a India chcú sabotovať tú BRI podporovaním bojovníkov ISISu a al-Qaedy v severnom Afganistane. Z tohto a ďalších dôvodov, vojna v severnom Afganistane sa predĺži. USA stále pracujú so vzburami, vojnou, a nestabilitou v Severnom Afghanistane, podľa Pedrama.
On očakáva, že Čína vystupňuje svoju úroveň kooperácie, aby priniesla mier a stabilitu do Afganistanu.
„Po porážke a následnom stiahnutí USA z Afganistanu, Čína je schopná (can) a mala by hrať väčšiu a význačnejšiu rolu (more meaningful). Čína by si mala vziať aktívny podiel v rekonštrukcii a socio-ekonomickom vývoji Afganistanu, a dokonca aj politický vývoj a budovanie infraštruktúr v Afganistane.“
Môj dodatok: Mám pocit, že ten pán má zastaralý výcvik. Obkecáva v nadmerne dlhodobom horizonte. Síce tie jeho predstavy sú pekné a určite pozitívne, ale fáza 1 musí byť nejaká politická stabilizácia Afganistanu, aby sa Čína mohla pustiť do práce, resp. začať vôbec rozmýšľať o investíciách. Navyše, niečo ako budovanie BRI prináša návrat investícií až po značnom čase (a investíciách), a v usporiadaných pomeroch.
Ale ak sa dobre pamätám a pozerám na mapu, zdá sa mi, ža BRI mala ísť cez Tadžikistan, Uzbekistan a Turkmenistan do Iránu. Potom do Turecka, možno aj cez Sýriu. Veľkú zmluvu už majú práve s Iránom, a už im modernizujú železnice. O ostatných častiach nič neregistrujem. Z hľadiska Afganistanu by v tom prípade išlo len o pripojenie sa, čo by malo čas (ale týkalo by sa severného Afganistanu, kde sú vraj stále rozbroje živené USA, viď vyššie). Ešte môžu teoretizovať a politizovať, a hlavne upratať ten úžasný bordel po súdruhoch z USA, to bude náročné, toto Amíci stále dokážu. Ako všade, nasadzovali Rozdeľ a Panuj, možno im to už tak dobre nefunguje, uvidíme ako sa ten zmätok ďalej vyvinie.
Zhao Juecheng a Hu Yuwei, Global Times
Ivan Hečko
Slovanské Noviny
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…