„Povinnosť „prekrytia dýchacích ciest“ NEEXISTUJE ani podľa medzinárodného, ani podľa slovenského práva. Naviac, všetky predmetné opatrenia ÚVZ sú ničotné paakty,“ zdôrazňuje v tejto súvislosti advokátka JUDr. Adriana Krajníková.
Slovenská advokátska komora sa bude zaoberať prípadom košickej advokátky, ktorú vyviedli zo súdu preto, že si odmietla nasadiť rúško.Adriane Krajníkovej hrozí aj pokuta od Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Košiciach.
Pre hrozbu šírenia ochorenia Covid-19 platí i na súdoch povinnosť mať prekryté dýchacie cesty.
Advokátka si rúško nechcela nasadiť na Okresnom súde Košice-okolie, ktorý mal minulý štvrtok rozhodovať o prepustení jej klienta z väzby, ale pre tento incident sa napokon hlavné pojednávanie neuskutočnilo.
„Keď som vošla do budovy, justičná stráž ma vyzvala, aby som si nasadila rúško. Odmietla som s tým, že rúško nemám a že ak s tým majú problém, nech zavolajú policajtov,“ opísala na sociálnej sieti Krajníková.
Bez rúška potom vošla do budovy aj pojednávacej miestnosti. Ani tam si napriek opakovaným výzvam sudkyne a predsedníčky súdu rúško nedala.
„Nové pandemické opatrenia sú nulitné, nemienim ich rešpektovať. Mám pod rúškom mučivé pocity, úzkosť, hlava sa mi točí,“argumentovala v súdnej sieni.
„Povinnosť „prekrytia dýchacích ciest“ NEEXISTUJE ani podľa medzinárodného, ani podľa slovenského práva. Naviac, všetky predmetné opatrenia ÚVZ sú ničotné paakty,“ zdôrazňuje v tejto súvislosti advokátka JUDr. Adriana Krajníková.
„Nosenie rúška je odôvodnené paragrafom o „zákaze a obmedzení styku časti obyvateľstva s inou“. Je v tom logika? Lebo žiadna v tom nie je. Ide o svojvôľu pána Mikasa a jeho účelový právny nezmysel,“ uviedla v tejto súvislosti pre InfoVojnu JUDr. Adriana Krajníková.
„Navyše pán Mikas pod obmedzením styku časti obyvateľstva s inou časťou nechápe obmedzenie ich kontaktu, ale chápe to ako prekrytie dýchacích ciest všetkým občanom. Ide o vecnú a právnu nezmyselnosť, ako všetkým osobám nasadiť na tvár rúška,“vysvetlila JUDr. Krajníková.
K incidentu na súde sa Krajníková vyjadrila aj v rádiu InfoVojna, kde spoločne s bývalým predsedom Najvyššieho súdu SR a exministrom spravodlivosti JUDr. Štefanom Harabinom hovorila o súčasnom koronadivadle v réžii Matovičovej vlády.
Bývalý predseda Najvyššieho súdu SR a exminister spravodlivosti JUDr. Štefan Harabin sa v súvislosti s hrozbami Mikasovho úradu pre InfoVojnu vo štvrtok vyjadril, že nosenie rúšok je zjavne mučením. Odvolal sa pri tom na Článok 3 Európskeho dohovoru o Základných právach a slobodách, ktorý vylučuje mučenie nielen za núdzového stavu, ale aj za stavu vojnového.
„Nie je možné na podklade uvedeného Dohovoru uložiť pokutu. Ak by ju však príslušný orgán uložil, netreba ju zaplatiť. V takom prípade je potrebné žiadať písomné doručenie. Po doručení je potrebné podať opravný prostriedok, aj keby to bol trest pokarhania. A ak by nadriadený orgán potvrdil túto pokutu, tak treba podať správnu žalobu na súd, ktorá je oslobodená od súdneho poplatku,“ uviedol JUDr. Harabin. Poškodeným občanom ďalej odporučil obrátiť sa na JUDr. Adrianu Krajníkovú, ktorá ich zastúpi s tým, že trovy zaplatí štát, takže netreba platiť zálohu.
Predsedníčka súdu Nicola Kuzmiaková nás informovala, že nakoniec požiadala justičnú stráž a tá advokátku, ktorá sama odísť odmietla, vyprevadila z budovy.
„Vec bude v zmysle vecnej príslušnosti odstúpená príslušnému orgánu na ďalšie konanie,“ uviedla Jana Mésarová, hovorkyňa košickej polície s tým, že prípad zdokumentovali ako porušenie opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR.
Ďalšie konanie, vrátane možného uloženia pokuty, patrí do kompetencie regionálneho úradu verejného zdravotníctva.
„Aj medzi advokátmi, rovnako ako medzi inými občanmi, je časť ľudí, ktorí situáciu zľahčujú a opatrenia nedodržujú,“ reagovala pre Korzár hovorkyňa Slovenskej advokátskej komory (SAK) Alexandra Donevová.
Podľa komory je dôležité, aby si všetci, vrátane advokátov, uvedomili závažnosť situácie a chránili seba aj ostatných dodržiavaním opatrení.
„V takých prípadoch má dodržiavanie kontrolovať a vyžadovať prednostne súd, ak ide o účasť na pojednávaní, a následne polícia, k čomu aj došlo.“
Donevová vysvetlila, že komora má nad advokátmi disciplinárnu právomoc a v prípade možného porušenia advokátskych predpisov alebo etiky je možné podať na advokáta sťažnosť.
„Revízna komisia SAK sa zaoberá každou doručenou sťažnosťou a preverí konanie advokáta, v tomto prípade advokátky.“
Ak Revízna komisia SAK uzná možné porušenie, podá návrh na začatie disciplinárneho konania voči advokátovi.
„Porušenie advokátskych predpisov alebo etiky môže konštatovať len disciplinárny senát a následne môže uložiť advokátovi sankciu od napomenutia, cez peňažnú pokutu po vyčiarknutie zo zoznamu advokátov,“ uzavrela Donevová.
Zdroj: kosice.korzar.sme.sk / InfoVojna
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…
Bývalé vlády poslali na Ukrajinu vojenský materiál za 700 miliónov eur, nie všetko bolo v…
Slovenské domácnosti financujú neudržateľný sociálny systém v Nemecku: Európska migrácia a transfery financií zo Slovenska…
Bojící se člověk je ideálním materiálem předurčeným k manipulaci. Vyvolat u něj obavy je naprosto…
Podle ministra financí Antona Siluanova je Moskva připravena zrcadlově přehodnotit opatření přijatá ve prospěch západních…