domovina

Advokáti organizujú petíciu proti väzneniu právnika Mareka Paru. Väzobné stíhanie má súvisieť s výkonom advokácie a poskytovaním obhajoby v trestných konaniach

Odmietame, aby zákonom stanovená povinnosť mlčanlivosti advokátov ako esenciálnej súčasti práva na obhajobu bola prelamovaná nátlakovými prostriedkami zo strany OČTK vrátane použitia účelových trestných konaní a väzobných stíhaní, tvrdí občianske združenie Za demokraciu a právny štát v sprievodnom texte k petícii.

Viacerí advokáti sa prostredníctvom petície rozhodli podporiť svojho kolegu Mareka Paru, ktorý bol na základe rozhodnutia Najvyššieho súdu SR opätovne umiestnený do väzby v politicky citlivej kauze. Advokáti združení okolo predsedu občianskeho združenia „Za demokraciu a právny štát“ Martina Ribára, medzi ktorých patria aj také známe mená ako bývalý premiér Ján Čarnogurský, Matúš Gémeš, alebo Pavol Gašpar tvrdia, že stíhanie Paru súvisí s jeho advokátskou činnosťou a takéto stíhanie je tým pádom na základe rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva neakceptovateľné.

„Vyjadrujeme kolegiálnu a morálnu podporu väzobne stíhanému advokátovi Mgr. Marekovi Parovi, ktorého obvinenie úzko súvisí s výkonom jeho advokátskej činnosti ako trestného obhajcu. Odmietame, aby nami prezentované odborné názory v trestných, ale aj v iných konaniach boli dehonestované, politizované a v krajnom prípade dokonca vyhodnocované ako kriminálna alebo protispoločenská činnosť. Odmietame stotožňovanie našej práce v prospech klienta so samotným klientom, resp. so správaním, činnosťou a postojmi klienta. Odmietame, aby zákonom stanovená povinnosť mlčanlivosti advokátov ako esenciálnej súčasti práva na obhajobu bola prelamovaná nátlakovými prostriedkami zo strany OČTK vrátane použitia účelových trestných konaní a väzobných stíhaní,“ tvrdí občianske združenie Za demokraciu a právny štát v sprievodnom texte k petícii.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Celú petíciu si môžete prečítať TU.

Väzobné stíhanie advokáta musí vraj podliehať najprísnejšiemu posúdeniu

Vzhľadom na citlivosť takmer každého jedného väznenia advokáta sa v praxi očakáva, že takýto krok orgánov činných v trestnom konaná bude podliehať detailnému posúdeniu. Advokáti sa však domnievajú, že Parov prípad bol riešený narýchlo a dokonca aj účelovo.

„Vyzývame orgány činné v trestnom konaní a súdy, aby v duchu ustálenej súdnej praxe ústavného súdu väzobné stíhanie advokátov podrobovali najprísnejšiemu posúdeniu, nakoľko každé trestné stíhanie advokáta súvisiace s výkonom jeho profesie v sebe obsahuje aj mraziaci účinok pre ostatných advokátov poskytovať túto pomoc v prospech klienta, a tým oslabuje dôveru v právny štát,“ píše sa v spoločnom stanovisku advokátov.

Ak by Para sedel kvôli svojej práci, bolo by to pravdepodobne nezákonné

Ribár a spol. sa ďalej odvolávajú na rozhodnutie Ústavného súdu SR, ktorý nedávno rozhodol, že boli porušené práva Martina Ribára z dôvodu, že obvineniu priamo súviselo s výkonom advokácie.

„Náš kolega advokát Mgr. Marek Para bol dňa 2.5.2022 rozhodnutím NS SR vzatý do kolúznej väzby. Iniciátor tejto výzvy JUDr. Martin Ribár sám strávil vo väzbe 565 dní, pokiaľ nebol z väzby prepustený Nálezom Ústavného súdu SR zo dňa 13.5.2022 sp. zn.: III. ÚS 33/2021, nakoľko až ústavný súd rozhodol o nezákonnosti jeho väzby. Stalo sa to aj vďaka podpore kolegov advokátov – signatárov Iniciatívy advokátov za právny štát ako aj vďaka podpore Slovenskej advokátskej komory k ústavnej sťažnosti JUDr. Martina Ribára listom Amicus curiae zo dňa 12.11.2020,“ popisuje občianske združenie Ribárov prípad.

Pridávajú dokonca aj konkrétnu citáciu z rozhodnutia ústavného súdu o Ribárovi: „Advokát zabezpečuje základné právo na právnu pomoc vrátane obhajoby v trestnom konaní v prospech svojich klientov. Podobne ako ESĽP aj ústavný súd je toho názoru, že väzobné stíhanie osôb, ktoré pôsobia v oblasti práva (sudcovia, prokurátori, advokáti), musí byť podrobené najprísnejšiemu posúdeniu.“

Názory a činy klienta nie sú názormi a činmi advokáta

Advokáti ďalej upozorňujú, že si ľudia často mýlia, a to aj kvôli mediálnym správam, ich prácu s ich názormi. Advokát podľa zaužívanej praxe totižto neobhajuje klienta preto, lebo s ním súhlasí, ale preto, lebo je to jeho práca.

„Advokáti sú označovaní ako služobníci a lokaji mafie či oligarchov, ako nositelia korupčného správania, ako tí, pre ktorých je na prvom mieste ich odmena a spravodlivosť je pre nich len prázdnym pojmom. Veľmi nebezpečnou sa stala snaha orgánov verejnej moci o zásahy do advokátskeho stavu a do nezávislosti advokácie aj snaha OČTK spochybňovať a prelomiť advokátsku mlčanlivosť voči klientom vytváraním rôzneho druhu nátlaku na advokátov,“ dodali advokáti.

Taraba: Para bol veľkou hrozbou pre túto vládnu mašinériu

Nezaradený poslanec NR SR Tomáš Taraba vo svojom statuse na sociálnej sieti napísal, že advokát „Para bol veľkou hrozbou pre túto vládnu mašinériu, pretože úspešne na ústavnom súde a európskych súdoch odpaloval jeden marketingový justičný prípad za druhým.“

Poukázal pri tom na rozhodnutia Ústavného súdu SR, ktorý aj na základe podaní advokáta Paru konštatoval, že na Slovensku došlo k 16-tim porušeniam ľudských práv vyšetrovacími metódami tejto vládnej moci.

„Aká hanba, že to dospelo do štádia, že kolegovia advokáti sa musia zastávať svojich kolegov,“dodal Taraba.

Zatváranie a umlčiavanie advokátov pracujúcich na politickách procesoch

Obvinenia na Slovensku pribúdajú ako na bežiacom páse. Čoraz viac sa dotýkajú nielen samotných politických špičiek na čele so šéfom Smeru Robertom Ficom (57), ale aj ich blízkeho okolia. Zašlo to až tak ďaleko, že obvinený je už aj obhajca obhajcu. Situácia pritom spôsobuje nemalé problémy iných obvinených v závažných a medializovaných kauzách, ktorí si musia hľadať náhradného právneho zástupcu.

Fico a exminister vnútra Robert Kaliňák (50) sú obvinení v kauze Súmrak zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a prezradenia daňového tajomstva. Kaliňák pred niekoľkými rokmi skončil s politickou kariérou a vrátil sa k právnickému zamestnaniu. Ešte pred svojim zadržaním začal obhajovať nitrianskeho oligarchu Norberta Bödöra (44), ktorý je obvinený v kauzách Dobytkár, Očistec a Judáš. Keďže je však Kaliňák vo väzbe, Bödörovi už nepomôže. Toho však zastupuje aj elitný právnik Marek Para (43). Oligarcha má však zjavne smolu pri výbere advokátov, pretože aj Paru prednedávnom obvinili. Dôvodom je kauza Kaifáš, pre ktorú je vo väzbe.

A práve Parova väzba môže poriadne zamiešať kartami v iných kauzách. Okrem Bödöra totiž zastupuje aj exšéfa polície Tibora Gašpara (60) a Mariana Kočnera (58) v kauze Kuciak. „Môj klient súhlasí, aby sa pojednávanie vykonávalo bez mojej prítomnosti a za účasti náhradného obhajcu,“ napísal Para senátu súdu v prípade Kuciak, keď už bol vo väzbe. Súd odporučil Kočnerovi, aby si urýchlene zabezpečil nového advokáta, inak mu bude pridelený náhradný obhajca štátom, a to nemusí byť vždy skúsený odborník.

Zaujímavosťou je, že nielen obaja obhajcovia Bödöra sú väzobne stíhaní, ale obvinený je aj Kaliňákov právny zástupca David Lindtner. Ten bol v čase svojho obvinenia v kauze Búrka sudcom Okresného súdu. Po tom, ako sa verejnosť dozvedela o jeho kamarátstve s Kočnerom z funkcie odišiel a zapísal sa do advokátskej komory.

Situácia okolo Fica nie je o nič jednoduchšia. Trojnásobného premiéra totiž zastupuje taktiež obvinený Lindtner. Okrem neho si Fico na obhajobu najal aj svojho švagra a bývalého prokurátora Svetozára Chabadu. Čo čert nechcel, najnovšie obvinili aj jeho. „Ak si myslia, že ma týmto trestnoprávnym naháňaním uštvú, tak sa veľmi mýlia, moje politické baterky mi nabili na 100 %,“ povedal obvinený Fico, ktorý napokon vo väzbe neskončil.

Zdroj: ereport.sk / pluska.sk / InfoVojna


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

3 hodiny ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

5 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

5 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

5 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

5 hodín ago