Ak pán premiér podá demisiu, pani prezidentka nemusí vymenovať za nového premiéra osobu, ktorú jej označí pán Matovič, hoci je predsedom strany, ktorá vyhrala posledné voľby. Pani prezidentka môže poveriť zostavením vlády hocikoho, myslí si advokát Ján Čarnogurský, ml. a pýta sa: „Plánuje prezidentka podvodný gambit?“
Čarnogurský si všíma sériu udalostí pred súčasnými turbulentnými udalosťami na vláde a naznačuje, že horúcou kandidátkou na post premiéra zo strany prezidentky by mohla byť exministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Tá by mohla vládnuť aj bez vyslovenia dôvery až tri roky:
„Pravdepodobne pani prezidentka ani neplánuje poveriť zostavením novej vlády niekoho zo strany OĽaNO, ale nejakú osobu blízku k jej progresívnemu svetonázoru a blízku americkej pani veľvyslankyni. Prečo by sa inak pani prezidentka nedávno približne v rovnakom čase stretávala s pánom Kiskom, predsedom strany Za ľudí, pani Kolíkovou, nominantkou rovnakej strany a pani veľvyslankyňou USA Brinkovou?
Ak teda pán premiér podá demisiu, nová prezidentkou poverená predsedkyňa vlády, napr. pani Kolíková, si vymenuje svoj kabinet, ktorý má získať dôveru parlamentu do 30 dní od vymenovania. Pokiaľ však parlament vláde dôveru nevysloví, nevadí. Ústava predpokladá, že v takom prípade bude nová vláda naďalej vládnuť aj bez dôvery parlamentu až do vymenovania ďalšieho predsedu vlády pani prezidentkou.
A to môže pani prezidentka natiahnuť aj na tri roky, do konca tohto volebného obdobia.“
Čarnogurský sa obáva, že môže dôjsť k obrovskému podvodu, a preto Matovičovo zdráhanie je podľa neho z tohto pohľadu pochopiteľné:
„Takáto vláda by asi mala trochu ťažkosti prijať nejaký zákon v parlamente, ale pri správnych dohodách niečo za niečo to nemusí byť až taký neriešiteľný problém. V susednom Česku takto vládol pán Babiš viac ako 2 roky.
Ak pani prezidentka naozaj plánuje poveriť zostavením novej vlády sebe blízku osobu, aj keď táto nebude pochádzať z politickej strany, ktorá vyhrala voľby, bude to obrovský podvod na voličoch.Je preto pochopiteľné, že sa pán Matovič zdráha podať demisiu.
Ak demisiu nepodá, bude si môcť vymenovať vládu akú on chce a nahradiť odídených ministrov novými, jemu blízkymi. Pani prezidentka a ani pani veľvyslankyňa s tým nič nenarobia.
Ak by aj pán Matovič nemal vládnu väčšinu v parlamente pri každom novom zákone, môže ju vytvárať pri každom hlasovaní aj s pomocou nezaradených poslancov. Taká vláda môže kľudne dovládnuť do konca volebného obdobia. História ukázala, že sa to dá. Pre Slovensko nie je dobrá ani jedna z uvedených možností.“, končí pesimisticky analýzu možného vývoja udalostí.
zdroj: hlavné správy
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…