Aj tak by sa dali nazvať komentáre niektorých aktivistických politikov, ktorí radi preberajú na seba podobu vyšetrovateľov, prokurátorov i sudcov v jednej osobe a pre ktorých už samotné vznesenie podozrenia voči niektorým ich politickým oponentom znamená jasný dôkaz ich viny.
Tým diablovým paragrafom je spomínaná 363-jka trestného poriadku. My, čo vieme narábať s bulharskou konštantou, veľmi rýchlo prídeme na to, že ak prvé a posledné číslo spomínaného paragrafu vynásobíme dvoma, dostaneme číslo 666. A to je čistá katastrofa. Aspoň tak to predstavujú slovenskej spoločnosti pani prezidentka, neomylný právnik a bojovník za slušné Slovensko, ale aj mnohí vznešení štátni hodnostári zo svetlých slnečných zajtrajškov a ich novinárski poskokovia.
Ale je použitie bulharskej konštanty v tomto prípade oprávnené? Tak si trošku zauvažujme. Niekto múdry povedal, že každá moc korumpuje, absolútna moc korumpuje absolútne. Teda každá, aj tá, ktorá sa získa v demokratickým spôsobom v demokratickej spoločnosti.
Aby nedochádzalo korumpovanie mocou, rôzne spoločnosti si vytvorili sústavu vzájomne protistojacich inštitúcií, ktorých úlohou je zabrániť zneužívanie moci.
Jednou z týchto inštitúcií je aj prokuratúra, ktorej úlohou je aj stráženie zákonnosti postupu v rôznych situáciách, kde by mohlo dôjsť k zneužitiu moci. Nejde len o povestný paragraf 363, ale napr. prokurátorský protest môže zastaviť uznesenia samosprávneho orgánu a pod.
Každý, kto sa len trocha vyzná v štruktúre moci v štáte, tak vie, že najhoršie zneužitie právomoci verejného činiteľa sa môžu dopustiť policajné orgány a orgány činné v trestnom konaní. Občan musí mať záruku, že aktivistickí policajti, vyšetrovatelia a prokurátori nepoužijú proti nemu nezákonne svoje právomoci.
Tvrdenie, že na to sú súdy, aby rozhodli o vine a treste, je síce pravda, ale občana možno šikanovať obvineniami a dokonca väzbou aj na niekoľko rokov bez toho, aby sa k spravodlivému rozsudku dostal.
Aby nedochádzalo k takýmto situáciám, je dôležité, aby generálna prokuratúra ako strážca zákonnosti mala možnosť sledovať a zasiahnuť kedykoľvek, keď zistí, že sa porušuje zákon.
Každý poctivý občan musí mať istotu, že ho orgány štátu nebudú šikanovať a na to potrebuje paragraf 363 rovnako ako soľ.
V normálnej spoločnosti, ak by došlo k situácii masového používania paragrafu 363, by sa občania, ale najmä novinári začali zaujímať, prečo štátne orgány tak porušujú zákonnosť pri trestnom konaní.
Naši aktivistickí novinári žiadajú zrušenie možnosti pre prokurátora, aby mohol ochrániť šikanovaného občana!!! Spolu s nemeckým futbalovým fanúšikom by som povedal: Eine reine Katarstroffe. Títo ľudia ako keby stratili pud sebazáchovy. Pri tom prehnanom aktivizme si vôbec nepripustia, že pri zmene režimu, práve im by mohol chýbať.
A nakoniec, použitie paragrafu 363 nezastavuje trestné konanie, len vyžaduje zákonný postup.
PS: Ak by Nemci išli do Kataru hrať futbal, a nie robiť propagandu, hádam mohli obstáť lepšie.
Anton Hrnko
skspravy.sk
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…