Nadchádzajúce prezidentské voľby v USA, ktoré sa majú konať 5. novembra 2024, majú absolútny význam.
Od ich výsledku do značnej miery závisí osud nielen Spojených štátov a dokonca celého Západu, ale aj celého ľudstva, píše známy ruský analytik, stratég a filozof Alexander Dugin. Jeho komentár sme prevzali v plnom znení.
Svet balansuje na pokraji jadrovej vojny, plnohodnotnej a totálnej tretej svetovej vojny medzi Ruskom a krajinami NATO a o tom, či bude ľudstvo existovať, alebo nie, rozhodne to, kto bude v ďalšom volebnom období šéfovať Bielemu domu.
Preto je také dôležité pozrieť sa ešte raz na dvoch kandidátov v týchto voľbách a pochopiť ich platformy a pozície.
Ale napodiv to nie je takmer žiadny rozdiel. Biden je len fasáda, znak pre politické elity Demokratickej strany, pevne pri moci v Spojených štátoch, ktoré dosiahli silný konsenzus ohľadom Bidena. Biden by v zásade mohol vládnuť nad mŕtvym telom. Nič by to nezmenilo. Stojí za ním súdržná skupina globalistov (niekedy nazývaná aj „svetová vláda“), združujúca nielen väčšinu amerického deep state, ale aj liberálne elity v Európe a na svetovej úrovni.
Ideologicky je Biden globalizmom, teda projektom zjednotenia ľudstva pod vládou liberálnych technokratických elít so zrušením suverénnych národných štátov a úplným zmiešaním národov a vierovyznaní. Ide o akýsi projekt novej Babylonskej veže. Ortodoxní kresťania a mnohí kresťanskí tradicionalisti iných náboženstiev to prirodzene vidia ako „príchod Antikrista“.
Globalisti (Yuval Harari, Klaus Schwab, Raymond Kurzweil, Maurice Strong) otvorene hovoria o potrebe nahradiť ľudstvo umelou inteligenciou a kyborgmi a zrušenie rodu a etnicity sa už stalo faktom západných spoločností. Pri realizácii tohto projektu nezávisí vôbec nič od Bidena osobne. Nerozhoduje, ale plní len úlohu splnomocneného zástupcu medzinárodnej centrály svetového globalizmu.
Politicky sa Biden spolieha na Demokratickú stranu, ktorá napriek všetkej rôznorodosti pozícií a prítomnosti neglobalistických pólov a postáv – ako sú krajne ľavicový Bernie Sanders alebo Robert Kenndedy – dosiahla vnútornú dohodu o jeho podpore.
Navyše, neschopnosť samotného Bidena nikoho nevystraší, keďže skutočnú moc majú úplne iní jedinci – mladší a racionálnejší. Ale to nie je to hlavné:
za Bidenom sa skrýva ideológia, ktorá sa dnes vo svete rozšírila. Väčšina predstaviteľov svetových politických a ekonomických elít sú v tej či onej miere liberáli.
Liberalizmus hlboko vstúpil do vzdelávania, vedy, kultúry, informácií, ekonomiky, obchodu, politiky a dokonca aj technológie na planetárnej úrovni. Biden je len konvergenčný bod lúčov tejto celosvetovej siete.
Zároveň bolo jeho politické stelesnenie zaznamenané v osobe Demokratickej strany v Spojených štátoch.
V istom zmysle sú pripravení obetovať samotné Spojené štáty. To ich robí mimoriadne nebezpečnými.
Neoconi
S globalistickou agendou tých, ktorí stoja za Bidenom, súhlasia aj predstavitelia amerických neokonzervatívnych kruhov. Ide o bývalých trockistov, ktorí nenávidia Rusko a veria, že svetová revolúcia je možná až po úplnom víťazstve kapitalizmu, teda globálneho Západu v globálnom meradle.
Preto tento cieľ odložili až na koniec cyklu kapitalistickej globalizácie v nádeji, že sa k téme proletárskej revolúcie vrátia neskôr, po globálnom víťazstve liberálneho Západu.
Neoconi sa správajú ako jastrabi, trvajú na unipolárnom svete, plne podporujú Izrael a najmä genocídu v Gaze. Medzi demokratmi sú aj neokoni, ale väčšina z nich je sústredená medzi republikánmi, kde predstavujú opačný pól ako Trump. V istom zmysle ide o piatu kolónu demokratov a Bidenovej skupiny v Republikánskej strane.
Americký Deep State
A nakoniec, americký hlboký štát, Deep State. Hovoríme tu o nestraníckych elitách vládnych úradníkov, vysokých byrokratov a kľúčových predstaviteľov armády a spravodajských služieb, ktorí stelesňujú akýchsi „strážcov“ americkej štátnosti.
Tradične existovali dva vektory pre americký Deep State, stelesnené práve v tradičnej politike demokratov a republikánov. Jedným vektorom je globálna dominancia a šírenie liberalizmu v celoplanetárnom meradle (politika demokratov) a druhým je posilnenie USA ako veľkej superveľmoci a hegemóna svetovej politiky (politika republikánov).
Je ľahké vidieť, že to nie sú vzájomne sa vylučujúce čiary, ale oba vektory smerujú k rovnakému cieľu s rôznymi nuansami. Americký hlboký štát je preto strážcom všeobecného smerovania, umožňujúci rovnováhe strán zvoliť si vždy jeden z vektorov rozvoja, s oboma je Deep State zásadne spokojný.
V tejto chvíli skupina Biden presnejšie odráža záujmy a hodnoty tejto špičkovej americkej byrokracie.
Biden sústreďuje kritický počet mocenských faktorov – od ideológie po Deep State, a spolieha sa aj na podporu veľkých finančných korporácií, svetovú tlač a kontrolu nad globálnymi monopolmi.
Jeho osobná slabosť a starecká demencia nútia globalistov za ním presadzovať nedemokratické metódy, ako ho udržať pri moci.
V jednom zo svojich nedávnych prejavov na predvolebnom zhromaždení Biden bez okolkov vyhlásil, že „je čas dať slobodu nad demokraciu“. Nebol to len ďalší prešľap, ale plán globalistov.
Ak nie je možné udržať si moc demokratickými metódami, môžu nastať akékoľvek nedemokratické procesy pod heslom „sloboda“, teda v podstate nastolenie globalistickej diktatúry.
Vojna s Ruskom na to poskytne právny základ a Biden môže zopakovať trik Zelenského, ktorý zostal pri moci aj po zrušení volieb. Macron vo Francúzsku , ktorý utrpel zdrvujúcu porážku od pravice vo voľbách do Európskeho parlamentu, a dokonca aj Scholz, ktorý rýchlo stráca podporu v Nemecku si môžu vybrať to isté.
Globalisti na Západe jednoznačne zvažujú scenár nastolenia priamej diktatúry a zrušenia demokracie.
Pre ľudstvo bude víťazstvo Bidena alebo jednoducho skutočnosť, že zostane pri moci v akejkoľvek funkcii, katastrofou. Globalisti budú pokračovať v budovaní Nového Babylonu, držať sa svetovej vlády, a to je plné eskalácie existujúcich konfliktov a začiatku nových. Biden je vojna. Bez konca a okraja.
Kto je Donald Trump
Za Donaldom Trumpom stoja úplne iné sily. Toto je skutočne alternatíva k Bidenovi a jeho skupine globalistov a je oveľa kontrastnejšia. Preto bolo prvé Trumpovo prezidentské obdobie nepretržitým škandálom. Americký establishment ho kategoricky odmietol prijať a neupokojil sa, až kým ho nenahradil Bidenom.
Individuálne je napriek svojmu veku v dobrej kondícii, vášnivý, energický a veselý. Navyše, ak je Biden tímový muž a v podstate chránenec globalistických kruhov, potom je Trump samotár, stelesnenie amerického sna o osobnom úspechu. Je to narcis a egoista, no veľmi šikovný a úspešný politik.
Ideologicky sa Trump spolieha na klasických amerických konzervatívcov (nie neoconov!). Často sa nazývajú paleokonzervatívci. Sú dedičmi tradičnej izolacionistickej tradície republikánov, ako je vyjadrené v Trumpovom slogane “Amerika na prvom mieste!”
Ideológia paleokonzervatívcov v zahraničnej politike sa scvrkáva na posilnenie Spojených štátov ako suverénneho národného štátu (odtiaľ ďalší Trumpov slogan „Make America Great Again“) a na odmietnutie zasahovať do politiky iných krajín, keď to nepredstavuje problém, priame ohrozenie bezpečnosti a záujmov Spojených štátov.
Inými slovami, Trumpova ideologická platforma je úplne opačná ako Bidenova ideologická platforma. Dnes je táto ideológia najčastejšie spájaná so samotným Trumpom a je definovaná ako „trumpizmus“.
Stojí za zmienku, že z volebného a sociologického hľadiska túto ideológiu zdieľa takmer väčšina Američanov – najmä v centrálnych štátoch medzi pruhmi oboch pobreží. Priemerný Američan je konzervatívny a tradičný, hoci vďaka kultúre individualizmu je ľahostajný k tomu, čo si myslia iní, vrátane autorít.
Sebavedomie robí tradičných Američanov skeptickými voči federálnej vláde, ktorá z definície len obmedzuje ich slobody. Práve táto priama výzva na týchto obyčajných Američanov – nad hlavami politických, finančných a mediálnych elít – umožnila, aby bol Trump v roku 2016 zvolený za prezidenta.
Keďže medzi republikánov patria nielen paleokonzervatívci, ale aj neokonzervatívci, je Republikánska strana do značnej miery rozdelená. Neoconi sú bližšie k Bidenovi a silám za ním a Trumpova ideológia je v rozpore s ich základnými princípmi. Jediné, čo ich spája, je deklarácia veľkosti Ameriky a túžba posilniť jej moc vo vojensko-strategickej a ekonomickej sfére.
Navyše, počas desaťročí svojej novej politiky v Spojených štátoch sa bývalým trockistom podarilo vytvoriť vplyvné a vysokoprofilové think-tanky, ako aj infiltrovať ich predstaviteľmi do existujúcich. Paleokonzervatívcom nezostali takmer žiadne továrne na seriózne myslenie.
Buchanan sa v 90. rokoch sťažoval, že neoconi jednoducho uniesli Republikánsku stranu a vytlačili tradičných politikov na perifériu. Toto je baňa vysadená pod Trumpom.
No na druhej strane pre republikánov majú voľby veľký význam a mnohí významní politici medzi nimi – kongresmani, senátori a guvernéri – berú do úvahy Trumpovu obrovskú popularitu medzi voličmi a sú nútení ho podporovať aj z pragmatických dôvodov.
To vysvetľuje Trumpovu kritickú váhu medzi republikánskymi prezidentskými kandidátmi. Pre republikánov – nielen pre paleokonzervatívcov, ale aj pre jednoduchých pragmatikov – je Trump kľúčom k moci.
Neoconi však zostanú mimoriadne vplyvnou skupinou, s ktorou Trump pravdepodobne nebude riskovať rozchod.
Postoj Deep State k Trumpovi bol od samého začiatku dosť chladný. V očiach najvyššej byrokracie vyzeral Trump ako povýšenec a dokonca okraj, spoliehajúci sa na populárne a pre Američanov tradičné, no stále trochu nebezpečné nápady. Navyše nemal dostatočnú podporu v zriadení. Preto konflikt so CIA a ďalšími službami, ktorý sa začal v prvých dňoch Trumpovho prezidentovania v roku 2017.
Deep State zjavne nie je na Trumpovej strane, ale nemôžu ignorovať jeho popularitu medzi obyvateľstvom a skutočnosť, že posilnenie Spojených štátov ako štátu v zásade nie je v rozpore so základnými záujmami samotných predstaviteľov Deep State.
Ak by Trump chcel, mohol by si v tomto prostredí vytvoriť pôsobivú podpornú skupinu, ale jeho politický temperament na to nie je vhodný. Radšej koná spontánne a impulzívne, spoliehajúc sa na vlastné sily. Takto uchvacuje voliča, ktorý v ňom vidí kultúrne známy americký archetyp.
Ak sa Trumpovi napriek všetkým očakávaniam podarí vyhrať prezidentské voľby v roku 2024, vzťahy s Deep State sa určite zmenia. Po pochopení nenáhodného charakteru jeho postavy sa Deep State jednoznačne pokúsi nadviazať s ním systematické vzťahy.
Možné scenáre
S najväčšou pravdepodobnosťou sa globalisti stojaci za slabým Bidenom pokúsia vyradiť silného Trumpa z volieb a za každú cenu mu zabrániť stať sa prezidentom.
Keďže globalisti majú silnú podporu zo strany Deep State, do hry môže vstúpiť ktorýkoľvek z týchto scenárov.
Ak však predpokladáme, že populárny a populistický Trump vyhrá a stane sa prezidentom, tak to, samozrejme, najvážnejšie ovplyvní celú svetovú politiku.
Po prvé, druhé funkčné obdobie prezidenta USA s takouto ideológiou ukáže, že prvé funkčné obdobie bolo vzorom, a nie „nešťastnou“ (pre globalistov) nehodou. Unipolárny svet a globalistický projekt odmietnu nielen zástancovia multipolárneho sveta – Rusko, Čína, islamské krajiny, ale aj samotní Američania. To zasadí silnú ranu celej sieti liberálno-globalistickej elity. A s najväčšou pravdepodobnosťou sa z takejto rany už nikdy nespamätajú.
Objektívne sa Trump bude môcť stať spúšťačom multipolárneho svetového poriadku, v ktorom Spojené štáty budú zastávať dôležitú, no nie dominantnú úlohu.
„Amerika bude opäť skvelá“, ale ako národný štát, nie ako globalistický svetový hegemón.
Samozrejme, konflikty, ktoré dnes automaticky existujú a ktoré rozpútali globalisti, sa samé od seba nezastavia. Trumpove požiadavky na Rusko týkajúce sa ukončenia vojny na Ukrajine budú reálne, ale vo všeobecnosti dosť tvrdé.
Jeho podpora Izraelu v Gaze nebude o nič menej bezpodmienečná ako Bidenova. Trump navyše vidí Netanjahua ako spriaznenú dušu v pravicovej politike. A bude presadzovať pomerne tvrdú politiku voči Číne, najmä pri vytváraní tlaku na čínske podniky v Spojených štátoch.
Pre Trumpa je jadrová apokalypsa neprijateľnou cenou za čokoľvek. Pre Bidena a čo je najdôležitejšie, pre tých, ktorí si sami seba predstavujú vládcov Nového Babylonu, ide o všetko. A ich správanie, dokonca aj v kritickej situácii, je nepredvídateľné.
Zatiaľ čo Trump je len hráč. Veľmi tvrdý a odvážny, ale zdržanlivý racionalitou a hodnotením konkrétnych výhod. Trumpa možno len ťažko presvedčiť, ale dá sa s ním vyjednávať. Biden a jeho páni sú šialení.
Americké voľby v novembri 2024 odpovedia na otázku, či má ľudstvo šancu alebo už nie. Nie viac nie menej.
Alexander Dugin/skspravy.sk
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…