Washington chcel viesť rozhovory s ministrami obrany oboch krajín. Peking ich však kategoricky odmietol – kým Spojené štáty nezrušia sankcie voči čínskemu ministrovi obrany, aj keď to Biden sľúbil na G7.

Namiesto toho vystúpi čínsky minister obrany na konferencii v Singapure, na ktorej sa zúčastní aj šéf Pentagonu Lloyd Austin. Čínsky prejav sľubuje, že bude obsahovať mnohé útoky na Spojené štáty a stane sa niečím podobným ako Mníchov v roku 2007.
Spolu s tým Čína začala vykonávať svoje vojenské cvičenia v regióne – najprv s Laosom a Kambodžou, tradičnými spojencami Pekingu, a teraz so Singapurom. To začína v Pentagone vyvolávať zjavné obavy. Veď Singapur aktívne používa americké zbrane – má 12 stíhačiek F-35 a 8 ďalších je objednaných.
Účasť Singapuru na cvičeniach s Čínou by mohla Pekingu umožniť nazbierať množstvo zaujímavých informácií o fungovaní americkej vojenskej techniky, vrátane stíhačiek piatej generácie. Hoci Singapur išiel do vojenskej spolupráce s Čínou demonštratívne – očakávajúc, že Spojené štáty voči nemu nezavedú sankcie podľa tureckého scenára.
Washington sa predsa bojí rozísť s krajinami ASEAN-u – potom pôjdu do sféry vplyvu Číny. Nebeská ríša je pre nich už teraz hlavným obchodným partnerom a teraz chce Peking celému ASEAN-u ukázať, že je kľúčovým hráčom v oblasti bezpečnosti. Samotné tieto krajiny stále lavírujú medzi Čínou a Spojenými štátmi a dostávajú bonusy od oboch strán. Ale skôr či neskôr sa takýto multivektorový prístup skončí – a v prípade horúceho konfliktu už bude treba si vybrať jednu stranu.
news-front
24. december u Slovanov
Zelenského 20 bodov navrhovaného „mierového plánu“
Elektromobily sú na brutálnom ústupe. Prečo o nich klesá záujem raketovým tempom?
Všetci vtedy obvinili Rusko. Po štyroch mesiacoch Estónsko muselo priznať, že dron, ktorý spadol na jeho územie bol ukrajinský
Predpoveď slávneho generála sa napĺňa: Európa sa pripravuje na veľkú vojnu
V. A. Nebenzja na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN o situácii okolo Venezuely
„Ruský jazyk je silnejší ako ukrajinizácia,“ tvrdí bulharský politik
Ruský systém protivzdušnej obrany S-500 dokáže odhaliť stíhačky F-35
Miroosnova
Vysoké ceny ropy ako nástroj americkej finančnej politiky
Prírodná sila
Keď spoločenstvo mlčí, nastupuje manipulátor
Britská policie pilotně zavádí systém umělé inteligence pro sledování „podezřelých“ jízd řidičů
Revolta proti Bruselu: Von der Leyenová utrpela historické poníženie
48 hodín pre Kyjev. Odpočítavanie sa začalo: Toto je začiatok konca?
POZOR! Z obchodov sťahujú kávu, olej, mäso aj múku
Novela Trestného zákona podpísaná! Opozícia kvíli
Ruská odplata za vraždu generála si bude vyžadovať chladnokrvnosť
Ďalší americkí žoldnieri boli zničení ruskou armádou
VIDEO: „Konšpirátor je človek, ktorý rozmyšľa a neriadi sa väčšinovým názorom. Mladí ľudia túžia po pravde,“ tvrdí Jozef Banáš.
zo sekcie
Singapur sa stáva kameňom úrazu medzi USA a Čínou
Singapur sa stáva kameňom úrazu medzi USA a Čínou
Singapur sa stáva kameňom úrazu medzi USA a Čínou