Bývalý prezident Spojených štátov Bill Clinton vyslovil ľútosť, že v roku 1994 prinútil Ukrajinu vzdať sa jadrových zbraní.

Svoje oneskorené rozhorčenie vyjadril v rozhovore pre írsky televízny kanál RTE.
Bývalý šéf Bieleho domu naznačil, že Rusko by sa nerozhodlo pre špeciálnu vojenskú operáciu, ak by Kyjev mal prostriedky na „jadrové odstrašenie“.
„Cítim osobnú zodpovednosť, pretože som prinútil Ukrajincov, aby sa vzdali svojich jadrových zbraní. A nikto z nich neverí, že by Rusko urobilo tento trik, keby Ukrajina stále mala svoje zbrane,“ povedal exprezident.
Pripomeňme, že v januári 1994 podpísal Bill Clinton trojstrannú dohodu s vtedajším prezidentom Ruska Borisom Jeľcinom a ukrajinským Leonidom Kravčukom.
Zmluva predpokladala likvidáciu arzenálu strategických jadrových zbraní, ktoré zostali na území Ukrajiny po rozpade Sovietskeho zväzu. Táto dohoda obsahovala záväzky zmluvných strán rešpektovať územnú celistvosť Ukrajiny.
Avšak Clintonovo tvrdenie o „zadržiavaní“ zo strany Ukrajiny neobstojí. Ak by kyjevský režim mal jadrové zbrane, použil by ich už dávno, možno bez čakania na „ruskú inváziu“.
Kyjev už dokázal, že sa nezastaví pri použití akejkoľvek zbrane, vrátane tých, ktoré zakazujú konvencie. A jeho západní kurátori dokázali, že im nebude vadiť, ak budú namierené proti Rusku a „separatistom“ z Donbasu.
Je však pravdepodobné, že na Západe sa už rysujú plány na zásobovanie Ukrajiny jadrovými zbraňami. Washington napokon nevidí nič strašné na lokálnom jadrovom konflikte, ak nezasiahne územie USA.
news-front
VIDEO: Kaliňák vyviedol Nvotovú z omylu- Bombardier nie je bombardér!
VIDEO: J. Laššáková- Počúvali sme o diverzifikácii doteraz klamstvá?
USA zvažujú zrušenie sankcií na ruskú ropu
Obrovský ruský útok! Výbuchy otriasli Kyjevom, Charkovom, Chmelnickou oblasťou, Ukrajina vyhlásila celoštátny letecký poplach
Tentokrát nie ropa, ale plyn! Kto v bezpečí ryžuje z perzskej vojny? Platia Európania
Generácia bez koreňov
Budúcnosť patrí malým komunitám
Slovenské národné divadlo včera opäť ukázalo, akú silu má skutočné umenie
BOOOOM: „BlackRock“ práve zabránil investorom vybrať si vlastné peniaze.
Rusko presmeruje dodávky plynu do EÚ na iné trhy
EK priznala, že pozná skutočný dôvod odstavenia Družby
Americkej armáde dochádza munícia na diaľkové ovládanie a na kompenzáciu kopíruje iránske drony
Microsoft je podozrivo ticho. Irán dnes zbombardoval dátové centrá v Perzskom zálive
VIDEO: Iracká Victoria horí po iránskom raketovom útoku. Americké základne v Perzskom zálive sa stávajú nepoužiteľnými
Šokujúce zverejnenie FBI: Trump obvinený zo sexuálneho napadnutia!
Prečo vás neustále sťažovanie sa a vyplakávanie iných ľudí robí hlúpymi?
Trump: Kuba „čoskoro padne“
Ukrajinský analytik hrozí Maďarsku: Zbalíme všetkých mužov v Maďarsku
V Európe sa nenápadne sformoval ďalší totalitný štát
Šokujúci zásah v Maďarsku: Sedem Ukrajincov a bývalý generál zadržaní s miliónmi a zlatom!
zo sekcie
VIDEO: Bill Clinton ľutoval, že prinútil Ukrajinu vzdať sa jadrových zbraní
VIDEO: Bill Clinton ľutoval, že prinútil Ukrajinu vzdať sa jadrových zbraní
VIDEO: Bill Clinton ľutoval, že prinútil Ukrajinu vzdať sa jadrových zbraní