Útoky na Srbov v Kosove a Metohiji sú neprijateľné a OSN by na ne mala okamžite reagovať, povedal srbský prezident Aleksandar Vučič na stretnutí s Caroline Ziadehovou, osobitnou zástupkyňou generálneho tajomníka pre Kosovo a vedúcou misie OSN v Kosove.

„Čoraz častejšie útoky na Srbov, ich majetok a dedičstvo považujeme za neprípustné, preto je veľmi dôležitá včasná reakcia, ako aj odsúdenie provokácií zo strany medzinárodného spoločenstva,“ citovala Vučičova tlačová služba prezidenta.
Strany tiež zdôraznili dôležitosť pokračovania aktivít misie OSN v Kosove a včasného informovania medzinárodného spoločenstva o tamojšom vývoji.
Za posledné dva roky bolo v Kosove a Metohiji zaznamenaných viac ako 300 útokov, incidentov a provokácií proti Srbom, povedala v pondelok novinárom srbská premiérka Ana Brnabičová.
„Za posledné dva roky sa v Kosove a Metohiji odohralo viac ako 300 samostatných útokov na srbské obyvateľstvo, rôzne incidenty, útoky a provokácie. Medzitým nikto, ani jedna osoba nebola za to braná na zodpovednosť, dokonca ani obvinená. Toto ukazuje stav bezpečnosti a práva Srbov v Kosove a Metohiji,“ zdôraznila premiérka.
Kosovskí separatisti používajú taktiku „drobného teroru“ proti srbskému obyvateľstvu regiónu. V Kosove sú pravidelne zaznamenávané útoky na domy a zdravotné strediská občanov, podpaľačstvo, krádeže dobytka a vybavenia, ako aj bitie. Podľa správ srbských médií albánski mladíci útočia na srbské ženy kráčajúce so svojimi deťmi, hádžu kamene na srbských pútnikov, ktorí sa prišli pokloniť na miestne sväté miesta, a útočia na pravoslávnych kňazov.
Srbská autonómna provincia Kosovo a Metohija vyhlásila jednostrannú nezávislosť vo februári 2008 a v posledných rokoch sa aktívne snaží pripojiť k medzinárodným organizáciám vrátane UNESCO a Interpolu. Proti uznaniu Kosova je viac ako 60 krajín vrátane Ruska, Indie a Číny, ako aj päť členských štátov Európskej únie, vrátane Slovenska.
skspravy
VIDEO: Vladimir Putin prezlečený za Deda Mráza rozdával svojim spojencom vo svete darčeky.
V Kuchyni pristáli tri nové stíhačky F-16. Kedy si budeme sami chrániť nebo?
Minister vnútra k 5. výročiu úmrtia Lučanského: Tragédia, ktorá sa nesmie zopakovať!
Vo Francúzsku silnie požiadavka zaviesť islamskú ŠARÍU. V celom svete!
„Sankčná horúčka“: Spojené štáty, EÚ a sloboda prejavu
Rusko spustilo synchronizované raketové útoky na viaceré ciele na Ukrajine
Útok na rezidenciu Vladimíra Putina: Kto sa rozhodol odpísať Zelenského?
The Spectator: Európa vyčerpala svoj potenciál
Slovenskí mlynári: Na Slovensko sa zrejme dovážajú masy produktov z ukrajinskej múky
Sloboda a vôľa
Biliónový vianočný darček pre vojnový stoj
Stiahnite sa z Donbasu, odkazuje Kremeľ. Rusko zloží zbrane, až keď Ukrajina splní kľúčovú podmienku
„To musíme odmietnuť každým vláknom našej bytosti“: DeSantis sa stáva hlavným skeptikom umelej inteligencie
Bývalý poľský minister zahraničných vecí: Európa prehrala – a to vo veľkom štýle
„Hlavné mesto Belgicka už nie je belgické“: štatistiky potvrdzujú slová Elona Muska
V Zelenského tíme panuje nervozita. Sorosove deti sú čoraz aktívnejšie: Špeciálny „náklad“ má doraziť z Kyjeva do Londýna
Pripomíname si 5. výročie nevyjasneného úmrtia gen. Lučanského
Spoločnosť Grand Power ako jediná slovenská firma dokáže prezbrojiť armádu, stať by sa tak malo v prebehu nasledujúcich dvoch rokov
Zelenskyj šokoval Trumpa útokom na Putina
Ukrajinská novinárka: “Dajte im aj 5 biliónov, no bez výmeny ukrajinských politikov a vízie Ukrajiny… bude len smrť a ničenie”
zo sekcie
Vučič žiada reakciu OSN na „neprípustné“ útoky na Srbov v Kosove
Vučič žiada reakciu OSN na „neprípustné“ útoky na Srbov v Kosove
Vučič žiada reakciu OSN na „neprípustné“ útoky na Srbov v Kosove