Slovanské Noviny

7. júna 2026

Slovanské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Americké médiá označili ruský komplex „Buratino“ za superzbraň

V poslednom období každodenná realita amerických vojenských analytikov plynie pod heslom „ani deň bez sklamania“. Ďalším takým rozčarovaním bolo zistenie, že Rusko vlastní jedinečný výkonný bojový systém, ktorý USA nemajú a zrejme ani mať nebudú.

Ako informuje portál „Politexpert“ americký časopis „The National Interest“ zverejnil materiál o ruskej superzbrani, ktorú sami Američania nazvali nočnou morou z hororového filmu.

Hovoríme o komplexe TOS-1 „Buratino“, ktorý patrí medzi takzvané termobarické systémy. Ruský „Buratino“, ktorý využíva široký arzenál termobarickej munície, je schopný pokryť ohňom oblasť porovnateľnú s veľkosťou piatich futbalových ihrísk. Princíp činnosti ruskej superzbrane spočíva v rozptýlení horľavej látky, po ktorej nasleduje zapálenie vytvoreného oblaku plynu.

Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho

Podporiť teraz
Už od 1 € • jednorazovo

„Môže veľmi rýchlo zničiť veľké nepriateľské opevnenie,“ uvádza sa v publikácii. „Systém ťažkých plameňometov „Buratino“ je schopný zasiahnuť ciele vzdialené až 3,5 kilometra a plameňmi pokryť 40 000 metrov štvorcových.“

https://www.youtube.com/watch?v=3d_xhP0RpmU&feature=emb_title

Na základe tvrdých požiadaviek ohľadne výkonových charakteristikách bojového systému bol TOS-1 „Buratino“ vytvorený na platforme tanku T-72 a je určený na ničenie ľahko obrnených vozidiel a vozidiel, podpaľovanie a ničenie nepriateľských štruktúr a živej sily protivníka črepinami a nárazovou vlnou, ktoré vzniknú počas výbuchu.

newsfront