Slovanské Noviny

30. júna 2026

Slovanské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Elektrina, plyn a nové pravidlá: Prichádza zmena, ktorú pocítia odberatelia

Od 1. júla 2026 začnú platiť nové vyhlášky Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktoré podľa úradu predstavujú najväčší balík legislatívnych úprav v elektroenergetike a plynárenstve za posledné roky. Zmeny sa týkajú cenovej regulácie, distribučných taríf, pripájania zdrojov, ochrany zraniteľných odberateľov aj prípravy pravidiel pre vodíkovú infraštruktúru.

„Od začiatku júla v tomto duchu prinášame v nových vyhláškach jednoduchšie pravidlá, silnejšiu ochranu odberateľov a priestor pre nové technológie,“ uviedol predseda ÚRSO Jozef Holjenčík.

V elektroenergetike nahradí tarify DD7 a DD8 nová tarifa DD9. Úrad upraví aj koeficienty distribučných strát, pravidlá pre jalovú elektrinu a prahové hodnoty MVAr. Pri zrušení pripojenia bude prevádzkovateľ sústavy vracať najmenej 90 % uhradeného poplatku.

Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho

Podporiť teraz
Už od 1 € • jednorazovo

Vyhláška o trhu s elektrinou umožní flexibilné pripájanie obnoviteľných zdrojov a batériových úložísk aj v oblastiach s obmedzenou kapacitou siete. Od 1. januára 2027 sa zavedie kreditné hodnotenie subjektov zúčtovania, ktoré má znížiť finančné riziká na trhu. Dodávatelia budú zároveň oznamovať disponibilné objemy elektriny pre potreby OKTE a poskytovateľov flexibility.

Ochranná lehota pri dodávke poslednej inštancie sa pre zraniteľných odberateľov predĺži z troch na šesť mesiacov.

V plynárenstve sa zmenia ekonomické parametre regulácie vrátane regulačnej bázy aktív a odpisovania majetku podľa jeho technickej životnosti. Vyhláška spresní výpočet maximálnej ceny plynu pre zraniteľných odberateľov vrátane koeficientu skladovania a upraví cenu služieb obchodníka pri dodávkach plynu na výrobu tepla.

Distribučné tarify majú zvýhodniť odberateľov s rovnomernejším priebehom spotreby

Zjednotiť a zrýchliť sa má aj pripájanie do plynárenskej siete, pričom dodávatelia budú poskytovať presnejšie údaje pre porovnávací portál ÚRSO.

Aj pri plyne sa ochranná lehota pri dodávke poslednej inštancie predĺži na šesť mesiacov a rozšíri sa rozsah informácií pre odberateľov. Nové pravidlá upravia aj obsah prevádzkového poriadku vodíkovej prepravnej siete, čím ÚRSO reaguje na nové zákonné splnomocnenia a vytvára rámec pre budúci vodíkový trh.

/ hlavnydennik.sk /