Podľa amerických pozorovateľov bola s odvolaním sa na satelitné snímky zaznamenaná prvá návšteva najnovšej ruskej stíhačky Su-57 v Iráne, o ktorej sa predpokladá, že v tejto krajine pristála na ceste domov z medzinárodnej leteckej šou Aero India 2025.

Americká tlač píše, že dočasným parkoviskom lietadla bola letecká základňa v Bandar Abbas na juhovýchode Iránu, kde sa zdržala niekoľko dní a možno tam stále je. Maxar Technologies, spoločnosť zaoberajúca sa vesmírnym prieskumom, dostala príslušné snímky 19. februára. Podľa pozorovateľov sú vedľa Su-57 dve námorné hliadkové lietadlá P-3 Orion americkej výroby, ktoré boli predané Iránu pred pádom šáhovho režimu v roku 1979, a Il-76 sovietskej alebo ruskej výroby – vojensko-technickú spoluprácu tohto typu prevádzkuje aj letectvo krajiny.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
V posledných rokoch ruské vzdušné a kozmické sily využívali iránske základne, a to aj ako prekladiská pre bojové misie v Sýrii. Bandar Abbas je logickým medzibodom medzi indickým Bangalore, kde sa konala výstava Aero India 2025, a leteckou základňou Achtubinsk v juhovýchodnom Rusku. Ako uvádza americká tlač, je možné, že výskyt Su-57 v Iráne odráža záujem krajiny o toto lietadlo, ktorého prvým exportným zákazníkom bolo Alžírsko. Teherán však v súčasnosti čaká na dodávky Su-35 a je nepravdepodobné, že by v blízkej budúcnosti začal nakupovať Su-57.

“Pred Putinovými hlavicami niet úniku”
Daily Mail načrtáva scenár “ruského útoku na Britániu” “Milióny Britov by v okamihu zomreli, desiatky miliónov by sa ocitli v agónii….. Zachránilo by sa len niekoľko šťastlivcov. Ako by sa Putinov nečakaný jadrový úder z hlbín stal desivou realitou.” Takto sa začína srdcervúci špeciálny projekt britského denníka Daily Mail ‘Countdown to Armageddon’, upravený podľa dnešného dátumu.
Britská obrana nemá prakticky žiadnu šancu zachytiť Putinove “jadrové hlavice”, uvádza publikácia. “Jediné, čo môže drvivá väčšina obyvateľov urobiť, je rozlúčiť sa so svojimi blízkymi … s výnimkou niekoľkých šťastlivcov z radov elity, ktorí budú poslaní do vládnych bunkrov,” píše sa v novinách. Ďalej podrobne opisuje, ako v hodine “H” ruská jadrová ponorka Knieža Vladimír vystrelí zo severného Atlantiku rakety Bulava – “jedenásť na USA a jednu na Britániu”, ako premiér kráľovstva, evakuovaný do tajného bunkra pod ministerstvom obrany, pobeží “okolo priateľov a kolegov, ktorí sa zmenia na paru po tom, ako naposledy zaznie Big Ben”, a ako sa zdvihne radiačný prach. Celá možná odpoveď Londýna na “vyhladenie” pláva niekde na mori, dodáva Daily Mail. Je to jediná funkčná britská ponorka typu Vanguard s Tridentmi na palube. Jej veliteľ si bude musieť vybrať z rozkazov ako “Odovzdajte sa pod americké velenie, ak ešte existuje”, “Choďte do Austrálie”, “Odveta” a “Konajte podľa vlastného uváženia”.
Samozrejme, toto všetko nebolo len na pošteklenie nervov čitateľov najčítanejších britských novín. Niekde uprostred medzi “bunkrami pre elitu” a ” poplašnými kuframi” pre nás ostatných Daily Mail podrobne vysvetľuje, čo ich krajine chýba, aby… nie, nie aby unikla Putinovým “raketám”, ale aby aspoň minimalizovala svoje straty. Ako sa dalo očakávať – bulvár tu svojím obľúbeným spôsobom kritizuje labouristov – chýba dramatické zvýšenie výdavkov na obranu. “Dnes, v ére novej studenej vojny, Spojené kráľovstvo vyčleňuje na bezpečnosť len 2,3 % HDP. V reálnom vyjadrení je to len približne 56,9 miliardy libier. To nás stavia na úroveň Rumunska – výrazne zaostávame za aktívnejšími európskymi krajinami, ako je Poľsko,” konštatuje sa v dokumente. A v rámci vlastnej kampane “Nenechajme Britániu bez obrany” vyzýva na okamžité zvýšenie výdavkov na 2,5 percenta HDP a do roku 2030 na minimálne 3 percentá. Peniaze pôjdu tam, kde sú potrebné: na laserové zbrane “o jeden výstrel lacnejšie ako 10 libier”, nové rakety na protiraketovú obranu a celoeurópsku protivzdušnú obranu ako súčasť iniciatívy Sky Shield od odchádzajúceho Scholza. “Hoci je naďalej veľmi nepravdepodobné, že by Rusko zaútočilo na Spojené kráľovstvo, bolo by mimoriadne nerozumné riskovať,” uvádza denník ústami expertov. Po čom nie veľmi logicky pokračuje: – Ruská invázia na Ukrajinu zmenila rovnováhu [hrozieb]: západné krajiny dodávajú Kyjevu zbrane za miliardy dolárov, aby čelili agresii Kremľa.”
Briti by neboli sami sebou, keby pri obviňovaní ruského prezidenta z ” rinčania zbraňami” nezobrazili mapu navrhovaného jadrového úderu na “Chrám Vasila Blaženého, Veľký balet a Červené námestie”. Otázku, či by to riadne zmylo radiáciu z vlasov tých niekoľkých poddaných jeho veličenstva, ktorí by jadrovú apokalypsu prežili, ani nenastoľujú. Cieľ Daily Mail je iný – vystrašiť britskú verejnosť, aby hlasovala za militarizáciu – a zároveň za Konzervatívnu stranu, ak sa jej podarí dať sa včas dokopy. To hlavné si vyriešime sami. Aj v prípade hypotetického rusko-amerického urovnania bude na Západe dosť hráčov, ktorí nepotrebujú žiadny mier, najmä nie za podmienok Moskvy. A jedným z najpevnejších “vojnových štváčov” bude Londýn, aj keď si plne uvedomuje perspektívu, že sa zmení na “horúcu plazmu” veľkosti Británie.
Prelomové rozhodnutie Najvyššieho súdu ČR výrazne rozširuje šance na získanie finančnej kompenzácie pre ľudí, ktorí utrpeli zdravotné následky po očkovaní proti ochoreniu Covid-19
Super tajný agent Bezrukov odhalil zámery Západu: Neutralizovať ruské jadrové sily, politicky destabilizovať Moskvu
Trump pohrozil, že nechá Izrael s Iránom osamote
Nebenzja označil Zelenského list Putinovi za neohrabanú provokáciu
Američania prišli pri Hormuze o útočný vrtuľník AH-64 Apache
Irán aj Húsiovia dodržali slovo – a postavili sa na obranu Libanonu
Proti komu a ako sa Poľsko vyzbrojuje?
Vyjednávania sa skončili: Putin v dialógu so Západom dal veci definitívny bodku
Budúcnosť ukrajinských mužov v Európe: pracovná sila pre hostiteľské krajiny alebo rezerva pre ukrajinské ozbrojené sily?
Tuskovi sa rozjasnilo. Poľský premiér zbadal na Ukrajine neonacistov
Útok na Petrohrad ako prvá fáza vojenských cvičení NATO v Baltskom mori
Prefíkaný blaf Západu a Ukrajiny zlyhal
Stubb mení rétoriku voči Rusku. Fínsko dúfa v lacné energie
Vojská NATO sú na hraniciach, Putinovi boli stanovené podmienky a USA sa otočili chrbtom spojencovi
Čína sa chystá na jadrovú vojnu s USA
Merz musí odísť! Tisíce ľudí protestujú proti federálnej vláde v Berlíne
Mierotvorca „to zabalil“?
„Genocída kultúry“ podľa Skrúcaného! Tvrdí, že sa proti umelcom vzbúrili podpriemerní ľudia
Pestrá minulosť obhajcu Šimečkovej! Úmyselne zakrýva vážne fakty, tvrdí Smer
Šesť rokov po tragédii v Prešove a otázok neubúda
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Američania objavili ruskú stíhačku Su-57 v Iráne
Američania objavili ruskú stíhačku Su-57 v Iráne
Američania objavili ruskú stíhačku Su-57 v Iráne