O ich zrušení nemôže byť ani reči,“ odkázal mám drzo ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ s tým, že hrozbu pre nás predstavuje Rusko.

Ukrajina zastavením prepravy ropy od ruského dodávateľa Lukoil ohrozila energetickú bezpečnosť Maďarska a Slovenska, pričom Kyjev sa netají tým, že to robí z politických dôvodov kvôli politike slovenského premiéra Roberta Fica a maďarského ministerského predsedu Viktora Orbána.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ v stredu vyhlásil, že sankcie Kyjeva zakazujúce tranzit ropy ruského producenta Lukoil nepredstavujú hrozbu pre energetickú bezpečnosť Slovenska. TASR informuje na základe agentúry Reuters.
Vo vyhlásení na sieti Telegram napísal, že zrušenie sankcií nie je predmetom diskusie. Dodal, že Kyjev má od Európskej únie v tomto rozhodnutí „úplné pochopenie“.
„V posledných týždňoch som absolvoval sériu rozhovorov so slovenským premiérom Robertom Ficom. Všetky rozhovory boli zamerané na našu spoločnú politiku nového pragmatizmu a týkali sa energetickej bezpečnosti našich krajín,“ informoval Šmyhaľ na sieti X s tým, že je dôležité uvedomiť si nasledovné:
„Po prvé. Ukrajina trvala a naďalej trvá na tom, že sa musí čo najviac zaobísť bez ruskej ropy. Pretože Rusko a energetická bezpečnosť nie sú kompatibilné. Všetky krajiny to chápu a väčšina z nich podľa toho koná.“
„EÚ povolila Slovensku a niekoľkým ďalším krajinám používať ruskú ropu pod podmienkou, že tieto krajiny budú aktívne rozvíjať alternatívne dodávateľské kanály. Väčšina z nich si ich aj buduje.“
„Po druhé. Ukrajina zostáva spoľahlivým tranzitným bodom pre všetky krajiny, ktoré si cenia slobodu a právny štát. Nepochybne plníme asociačnú dohodu s EÚ. Budeme v tom pokračovať.“
„Po tretie. Sankcie uvalené Radou pre národnú bezpečnosť a obranu Ukrajiny nepredstavujú hrozbu pre energetickú bezpečnosť Slovenska a Európy vo všeobecnosti, takže o ich zrušení nemôže byť ani reči. V tejto veci preto plne chápeme Brusel.“
„Po štvrté. Slovensko je náš spoľahlivý partner, od ktorého neočakávame žiadne vydieranie ani vyhrážky. Pretože vyhrážať sa Ukrajine, ktorá sa bráni pred agresorom, aby teroristický štát mohol naďalej dosahovať svoje krvavé zisky, je pochybný postup.“
„Po piate. Opäť. Sankcie uvalené Ukrajinou nepredstavujú hrozbu pre energetickú bezpečnosť Slovenska. Hrozbu predstavuje Rusko, jeho hybridná energetická vojna proti slovenskému národu, jeho vydieranie a politické ultimáta.“
„Po šieste. Dohodli sme sa na ďalšom medzivládnom stretnutí v októbri, na ktorom budeme pokračovať v konštruktívnom a pragmatickom dialógu.“
„Som vďačný svojmu kolegovi pánovi Ficovi za dôležité konštruktívne rozhovory. Som presvedčený, že nájdeme vzájomne výhodné riešenia pre Ukrajinu, Slovensko a Európu,“ dodal ukrajinský premiér.
Ukrajina v stredu 17. júla ukončila tranzit ropy ruskej spoločnosti Lukoil cez svoje územie do Maďarska a na Slovensko, pretože Kyjev zaradil túto spoločnosť na svoj sankčný zoznam.
Ropu z Ruska do týchto dvoch krajín dodáva ropovod Družba, prechádzajúci cez Ukrajinu. Budapešť a Bratislava vyzvali Európsku komisiu (EK), aby začala s Kyjevom konzultácie z dôvodu pozastavenia tranzitu ruskej ropy zo strany Ukrajiny.
Premiér SR Robert Fico v piatok opätovne telefonicky komunikoval otázku tranzitu ruskej ropy cez Ukrajinu s ukrajinským premiérom Denysom Šmyhaľom. Obnova tranzitu časti ruskej ropy je podľa slovenského úradu vlády pre rafinériu Slovnaft mimoriadne dôležitá, pretože náhradné zdroje ropy sú drahšie a nemusia technologicky vyhovovať.
Ukrajina zastavením prepravy ropy od ruského dodávateľa Lukoil ohrozila energetickú bezpečnosť Maďarska a Slovenska, pričom Kyjev sa netají tým, že to robí z politických dôvodov kvôli politike slovenského premiéra Roberta Fica a maďarského ministerského predsedu Viktora Orbána.
Maďarsko a Slovensko vyzvali Európsku komisiu (EK), aby riešila rozhodnutie Ukrajiny zastaviť tranzit ropy od ruskej spoločnosti Lukoil. Odvtedy už prešlo vyše týždňa a EK neurobila nič, upozornil v utorok na Facebooku maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. Nastolil tiež otázku, či ukrajinské rozhodnutie nemá na svedomí práve Brusel.
Zdroj: pluska.sk / InfoVojna
Vojna USA proti Iránu, rast cien energií. Milióny stratených pracovných miest v EÚ. Brusel hľadá pomoc Moskvy, žiada Putina o obnovenie mierových rokovaní?
Poľsko odmieta plnú implementáciu migračného paktu EÚ. Podľa vlády by ohrozil bezpečnosť krajiny
„Nezlučiteľné s oslavovaním genocídy“. Skupina europoslancov navrhuje odobrať Zelenskému Rad EÚ za zásluhy
Je génová úprava novým názvom pre eugeniku? „Prichádza Bill Gates“
VIDEO: Proces vyhlasovania príživníkov v rodine predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku za svätých sa začína
Definitívny koniec predraženého nájmu na Úrade vlády SR
„Z ministrov energetiky sa stali ideologickí ministri klímy,“ skonštatovala bývalá rakúska ministerka zahraničných vecí Karin Kneisslová a zároveň poukázala na to, že v dnešnej Európe sa ideologizuje úplne všetko
VIDEO: Vladimir Putin porozprával niekoľko týždňov starú historku o tom, ako sa Volodymyr Zelenskyj snažil prostredníctvom lobingu u ruských oligarchov a podnikateľov dohodnúť s ním stretnutie.
Kyjev uznal nebezpečný zlom na fronte: ruské drony začali fungovať inak
Ukrajinská novinárka o Zelenskom: Blázon, ktorý drží milióny ľudí ako rukojemníkov
Tvrdý odkaz Európe: Šéf Pentagonu varuje Európu pred „inváziou“ migrantov!
Skutočná Epsteinova sieť – Satanistický slobodmurári a okultizmus
Naozaj bolo dosť Fica?
Robert Fico chce riešiť preplatenie vojenskej pomoci Ukrajine. S Ursulou von der Leyenovou sa stretne na samite
Irán podmieňuje mierovú dohodu s USA uvoľnením 24 miliárd dolárov. Teherán to označil za skúšku dôvery
„Technofašizmus“: Kyjevský režim sa čoraz viac spolieha na americké spoločnosti zaoberajúce sa umelou inteligenciou, aby viedli vojnu proti Rusku a úzko spolupracovali s Pentagonom
„Nevychádzajte von“! Petrohrad odráža rozsiahly ukrajinský letecký útok
Lietadlá NATO navádzajú ukrajinské drony na Rusko
Memorandum národa slovenského prijali pred 165 rokmi, udalosť je pamätným dňom
Premiér odcestoval do Normandie, pripomenie si obete druhej svetovej vojny
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Sankcie pre ruského dodávateľa ropy Lukoil neohrozujú energetickú bezpečnosť Slovenska.
Sankcie pre ruského dodávateľa ropy Lukoil neohrozujú energetickú bezpečnosť Slovenska.
Sankcie pre ruského dodávateľa ropy Lukoil neohrozujú energetickú bezpečnosť Slovenska.