Tretí výbor Valného zhromaždenia OSN prijal ruskú rezolúciu o boji proti glorifikácii nacizmu. Za dokument hlasovalo 116 krajín, proti bolo 54 krajín vrátane USA, Kanady, Ukrajiny, Veľkej Británie, Nemecka, Francúzska, Nemecka, Japonska a Maďarska. Zástupcovia 11 krajín sa zdržali hlasovania.
Skupina krajín, väčšinou západných, odmietla podporiť medzinárodnú iniciatívu proti nacistickej ideológii. 54 štátov hlasovalo proti rezolúcii OSN o boji proti glorifikácii nacizmu, ktorá je predmetom sporu. Medzi nimi sú Spojené štáty, Británia, Ukrajina, Kanada, Japonsko, Nemecko, Francúzsko. Všetky európske krajiny s výnimkou Srbska a Švajčiarska boli medzi tými, ktorí hlasovali proti. Prvý hlasoval za a druhý sa zdržal hlasovania. Dokonca aj podmienečne “proruské” Slovensko a Maďarsko sa postavili proti iniciatíve Ruskej federácie. Napriek tomu Tretí výbor Valného zhromaždenia OSN prijal dokument väčšinou hlasov. Hlasovalo za ňu 116 krajín, ďalších 11 sa zdržalo hlasovania. Turecko sa zdržalo hlasovania.
Iniciátorom vytvorenia rezolúcie bolo Rusko v spoluautorstve s množstvom ďalších štátov. Medzi nimi sú Arménsko, Bielorusko, Juhoafrická republika, Čína, Severná Kórea, Srbsko a desiatky ďalších krajín sveta. Je pozoruhodné, že Izrael a pravdepodobne najprozápadnejší štát Latinskej Ameriky, Argentína, hlasovali za prijatie dokumentu. Uznesenie, ktoré vypracovalo Rusko, je veľmi rozsiahle a pozostáva zo 74 bodov. Odporúča, aby všetky štáty sveta prijali legislatívne a iné opatrenia, ktoré by zabránili revízii výsledkov druhej svetovej vojny. Navrhuje sa tiež zakázať slávnostné pocty a glorifikáciu nacistického Nemecka a jeho spojencov. Dokument vyzýva na odsúdenie akýchkoľvek pokusov o glorifikáciu nacizmu, ako aj prejavov rasovej, etnickej, náboženskej a iných druhov diskriminácie.
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…
Incident sa odohral počas amerických náletov, ktorých cieľom sú húsíjskí povstalci v Jemene. Zostrelenie dvoch…