svet

Vizualizácia dlhu USA: Viete si predstaviť, ako vyzerá 31,4 bilióna dolárov?

Priemerný človek si len ťažko dokáže otočiť obrovský štátny dlh USA. Napríklad v porovnaní s mediánom americkej hypotéky je súčasná úroveň federálneho dlhu 230 miliónov krát vyššia.

Na obrázku nižšie Julie Peasley ukazuje, koľko jednodolárových bankoviek by bolo potrebné na nahromadenie celkového dlhu USA vo výške 31,4 bilióna dolárov.

Ako sa dlh USA dostal tak vysoko?

Štátny dlh USA je to, koľko peňazí dlhuje federálna vláda veriteľom . Keď vláda míňa viac ako zarába, má rozpočtový deficit a musí vydať dlh vo forme štátnych cenných papierov.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

USA majú za posledných 20 rokov deficit, čo výrazne zvyšuje štátny dlh. V skutočnosti je podľa ministerstva financií súčasný dlh 31,4 bilióna dolárov .

Naskladaný v jednodolárových bankovkách by sa dlh USA rovnal takmer ôsmim 110-poschodovým chicagským Willis Tower.

Naposledy mala vláda prebytok v roku 2001, keď dlh vzrástol len o 2 % kvôli úrokovým nákladom. Odvtedy došlo k najväčším skokom v zadlžení USA počas globálnej finančnej krízy – ktorá zaznamenala tri roky za sebou dvojciferného rastu – a v roku 2020 v dôsledku stimulov COVID-19 v hodnote biliónov dolárov .

Federálny dlh USA počas recesie rastie, pretože vládne príjmy, ktoré pozostávajú predovšetkým z daní, klesajú. Vláda zároveň zvyšuje výdavky, aby pomohla stimulovať hospodárske oživenie.

A v dnešnom prípade USA čelia ďalším finančným problémom . Keďže staršia populácia v krajine rastie a ľudia žijú dlhšie, vyvíja to tlak na programy, ktoré slúžia starším Američanom, ako napríklad sociálne zabezpečenie. Zdravotná starostlivosť je čoraz drahšia a je druhou najrýchlejšie rastúcou časťou rozpočtu USA.

Výhody a nevýhody dlhu

Americký dlh pomáha financovať kritické programy pre Američanov, vrátane dôchodkových a invalidných dávok, zdravotnej starostlivosti, ekonomickej bezpečnosti a národnej obrany.

Jedným z príkladov vplyvu týchto programov je, že zabezpečenie príjmu v roku 2019 takmer o polovicu znížilo percento populácie žijúcej pod hranicou chudoby z 22,8 % na 12,2 %.

Samozrejme, že americký dlh prináša aj výzvy. Hlavným problémom je schopnosť platiť úrokové náklady na americký dlh, najmä keď úrokové sadzby rastú.

Pred začiatkom zvyšovania sadzieb dosahovali úrokové náklady vo fiškálnom roku 2021 6 % rozpočtu USA. Rýchly posun vpred do decembra 2022 a úrokové náklady dosiahli 15 % celkových vládnych výdavkov od začiatku fiškálneho roka v októbri.

Riešenie problému

V januári 2023 USA dosiahli svoj dlhový strop, známy aj ako limit na pôžičky. Zatiaľ čo niektoré krajiny viažu svoj dlh na HDP , USA stanovujú presný limit v dolárovom vyjadrení.

Ak sa strop nezvýši, vláde by tento rok v lete došli peniaze na zaplatenie dlhov, hoci politici v minulosti súhlasili so zvýšením stropu dlhu, aby sa vyhli platobnej neschopnosti. V roku 2011 sa USA len o vlások vyhli bankrotu kvôli rokovaniam o dlhovom strope na poslednú chvíľu a výsledkom bolo zníženie úverového ratingu krajiny.

Riešenie amerického dlhu je teoreticky jednoduché: zvýšiť dane alebo dlhový limit, znížiť výdavky alebo kombinácia všetkých troch. V praxi je to však oveľa ťažšie. Ktoré dane by sa mali zvýšiť? Ktoré programy by sa mali prerušiť? Čo sa stane pri ďalšom dosiahnutí dlhového limitu?

Julie R. Peasley a Jenna Ross 

skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Redakcia SN

Recent Posts

Nemeckí politici zošaleli – chcú spustiť paľbu z územia Nemecka

Načo dodávať protiraketové systémy Ukrajine, keď ruské rakety môžeme likvidovať aj z územia Nemecka? Tak…

3 hodiny ago

Český prezident sa vzdá členstva Ukrajiny v NATO výmenou za bezpečnosť

Ukrajinské orgány pravdepodobne nezískajú kontrolu nad stratenými územiami – povedal český prezident Petr Pavel v…

3 hodiny ago

Škola mediální manipulace: O emocionálně přesvědčivých fotografiích

Fotografie jsou nejmocnější zbraně na světě. Lidé jim věří, ale fotografie lžou. To napsal autor…

4 hodiny ago

Šéf vplyvného britského priemyselného konglomerátu žiada britskú vládu, aby zákaz predaja spaľovacích áut odložila.

Jim Ratcliffe poukazuje na vyhasnutý dopyt po elektromobiloch. „Elektromobil je skvelý pre krátke lokálne jazdy,…

4 hodiny ago

Evropský problém zvaný Německo je zpátky

Poslední vývoj ukazuje, že Německo se přes všechny snahy nedokázalo vyrovnat s temnými historickými přízraky.…

4 hodiny ago

Larry Johnson: Od Zelenského sa odvracajú aj neonacisti – vidia, že bez Zalužného sa situácia zhoršila

V poslednom čase začali so Zelenským prejavovať nespokojnosť aj tí najhorlivejší zástancovia vojny s Ruskom.…

4 hodiny ago