zamyslenie

Temná stránka zelenej energie

Rozsiahle používanie alternatívnej energie uvrhne svet do nových konfliktov.

Na portáli analytického centra Center of the American Experiment (Minnesota, USA) bola zverejnená štúdia slávneho amerického energetického experta Roberta Brycea Not in our backyard (Nie na našom zadnom dvore). Správa poukazuje na negatívnu stránku zelenej energie.

Obnoviteľné zdroje energie sú v USA veľmi populárne. Podľa Gallupovho inštitútu asi 70 percent Američanov uprednostňuje veternú energiu a 80 percent solárnu. Vlády chcú túto popularitu využiť, uvádza sa v Bryceovej správe, a tak vytvárajú rôzne programy a predpisy, ktoré stimulujú spotrebu veternej a solárnej energie.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Cieľom viac ako 170 miest, viac ako tucta krajov a 8 štátov v Spojených štátoch je poskytnúť ľuďom „100% čistej energie z obnoviteľných zdrojov’’. Obrovské množstvo akademických výskumov, ktoré k tejto popularite aj prispeli, tvrdí, že USA môžu napájať väčšinu svojej ekonomiky, dokonca aj celú svoju ekonomiku z obnoviteľných zdrojov energie. „Nepotrebujeme ropu, uhlie, postačí iba zemný plyn alebo jadrová energia“.

Bryce vymenúva niekoľko dôvodov, prečo je nemožný nielen úplný, ale aj čiastočný prechod USA na obnoviteľnú energiu.

Odvolávajúc sa na výskumy britských vedcov z Prírodovedného múzea v Londýne, Bryce píše: „úplný prechod americkej ekonomiky na „čistú energiu“ si vyžiada  „obrovské množstvo kovov a vzácnych zemín, ktoré sa budú musieť vyťažiť na výrobu obrovského množstva solárnych panelov a veterných turbín“. 

Len uplný prechod automobilovej dopravy s motormi s vnútorným spaľovaním na elektrické vozidlá si vo Veľkej Británii vyžiada dvakrát toľko kobaltu, ako sa na celom svete vyrobí za rok; takmer všetku svetovú výrobu neodýmu; tri štvrtiny svetovej produkcie lítia; najmenej polovicu svetovej produkcie medi. Bude si to tiež vyžadovať 20-násobné (!) zvýšenie elektrickej energie vyrobenej v Británii.

Pre akumulátory veterných turbín a solárnych panelov treba rovnaké kovy vzácnych zemín, ako aj pre elektrické vozidlá. To samo o sebe znemožňuje prechod aj relatívne malého Spojeného kráľovstva, nehovoriac už o USA, na obnoviteľné zdroje energie (OZE). Prívrženci zelenej energie o tom mlčia.

Zelená energia si bude vyžadovať obrovské pôdne plochy, potrebné na umiestnenie zariadení na výrobu veternej a solárnej energie. Biden oznámil, že plány prechodu USA na obnoviteľné zdroje energie predpokladajú inštaláciu „500 miliónov solárnych panelov, 8 miliónov solárnych striech, spoločných solárnych energetických systémov a 60 tisíc veterných turbín“ po celej krajine, ktoré sa budú rozprestierať na ploche 228 tisíc štvorcových míľ, rovnajúcich sa rozlohe štátov Kalifornia a Washington dokopy.

Bryce píše, že po celej krajine začali miestne a regionálne orgány bojovať proti tomu, aby sa na ich pozemkoch inštalovali systémy obnoviteľnej energie. Od roku 2015 bolo v rôznych štátoch USA, od Maine a Vermontu po Kaliforniu a Havaj, zavedených viac ako 300 zákonov, ktoré zakazujú alebo obmedzujú inštaláciu veterných turbín produkujúcich hluk a vibrácie, ktoré ohrozujú zdravie ľudí, zvierat a vtákov. V Spojených štátoch zabijú veterné turbíny ročne v priemere asi 888 000 netopierov a 573 000 vtákov.

V mnohých štátoch medzi miestnymi obyvateľmi vypukli boje proti ekologickým aktivistom a vládnym orgánom, ktoré ich podporujú. „Dravosť a rozsah konfliktov ohľadne využívania pôdy vo vidieckych oblastiach ukazujú, že akýkoľvek pokus transformovať národné hospodárstvo výlučne na obnoviteľné zdroje energie je odsúdený na neúspech“, píše Bryce.

Veterné a solárne generátory stavajú vo vidieckych oblastiach, takže na prenos elektrickej energie do miest treba, podľa National Renewable Energy Laboratory, vybudovať asi 240 000 míľ vysokonapäťových prenosových vedení. To je 10-násobok obvodu Zeme.

A obnoviteľné zdroje energie sú nerentabilné. Rozvoj zelenej energie je možný iba za neustálej podpory štátu. Na jednotku užitočného výkonu (exajoule) dostali solárne panely v USA 253-krát viac dotácií a veterné turbíny 158-krát viac ako jadrová energia. Aj keď je podiel čistej (zelenej, alternatívnej) energie malý, štát si môže dovoliť dotovať ju na úkor vyváženého rozvoja energetických systémov, ale čo ďalej? Pokus previesť všetku energiu do „zelených„ koľají “bude stáť bilióny dolárov, zničí profil krajiny, zničí vtáky a netopiere, podkope zdravie Američanov a odsúdi ich na chudobu“.

Na základe analýzy viac ako dvesto odborných zdrojov, dospel Robert Bryce k záveru, že zelená energia môže byť ziskovou len pri serióznom zvýšení cien elektriny.

Jeho záver potvrdzujú európski odborníci. Nemecké noviny Handelsblatt zverejnili správu poradenskej spoločnosti Prognos AG, ktorá predpovedá rast cien elektriny do roku 2030 najmenej o 50%. Pritom konkurentov zelenej energie – elektrárne na fosílne palivá oslabí daň z uhlíka, ktorú chcú USA uvaliť na všetky krajiny. Ako sa to urobí a v koho prospech sa daň bude vyberať o tom sa nediskutuje, ale takáto daň spôsobí pokles ziskovosti ropného a plynárenského priemyslu a zvýšenie cien uhľovodíkov.

A zbaviť sa elektrickej energie zo zemného plynu a uhlia nebude úplne možné. V správe spoločnosti Prognos AG sa uvádza, že v prípade neobvyklých situácií môžu v „zelenom“ systéme nastať „ďalekosiahle reťazové reakcie“, ktoré môžu vyústiť až po „nekontrolované výpadky elektrickej energie“.

Štúdia Medzinárodnej energetickej agentúry z roku 2014 ukazuje, že náklady na prenos elektrickej energie sú pre veterné turbíny zhruba trojnásobné ako náklady na prenos elektrickej energie z uhlia alebo jadrovej energie. V ročných súvahách spoločnosti General Electric za posledné dva roky veterné elektrárne nie náhodou  končia v položke „straty“ (791 miliónov dolárov, respektíve 715 miliónov dolárov).

Dcérska spoločnosť koncernu Siemens, spoločnosť Siemens Gamesa, ktorá sa špecializuje na veterné turbíny, ukončila fiškálny rok 2020 so stratou viac ako 1 miliardy dolárov, čo je stabilný trend. Koncern Siemens už prechádza na výstavbu tepelných elektrární, najmä v Uzbekistane.

Profesor Univerzity Johna Hopkinsa David Rothkopf verí, že rozsiahle používanie alternatívnej energie povzbudí boj o potrebné nerastné zdroje a uvrhne svet do nových konfliktov.

Ruský energetický expert Roman Smirnov v rozhovore pre náš portál zdôraznil, že „väčšina „zelených“ projektov je pre globálne korporácie, ktoré začali vo svoj prospech zásadne prerozdeľovať trh s energiou – vstupom na územie lokalneho biznisu. Takže Facebook, Google a Microsoft už majú svoje vlastné energetické projekty“.

Autor: Vladimír Prochvatilov, expert Vojenskej akadémie vied RF

Zdroj: Fond strategickej kultúry 
Preklad: hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Slovanské Noviny

Recent Posts

VIDEO Erik Tomáš: Právo na prvé zamestnanie pre mladých ľudí už funguje v praxi

Projekt Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Právo na prvé zamestnanie firmy zaujal. Za…

6 hodín ago

Ministri plánujú vykonať personálne audity: Vidia priestor na redukciu zamestnancov v štátnej správe

Viacerí ministri vidia priestor na optimalizáciu počtu zamestnancov v štátnej správe a plánujú vykonať personálne…

6 hodín ago

Monitor deviatakov by mal slúžiť aj ako prijímacie konanie na strednú školu: Zmeny čakajú aj maturantov

Testovanie 9, známe aj pod starším názvom „monitor“, by v budúcnosti mohlo slúžiť ako prijímacie…

6 hodín ago

Fico v pléne parlamentu prizvukoval: Odmietam vyslanie slovenských vojakov na Ukrajinu!

Premiér SR Robert Fico vylúčil vyslanie slovenských vojakov na Ukrajinu. Na snímke predseda vlády SR…

7 hodín ago

Nikto nám eurofondy neberie! Kamenický: Plníme plán obnovy a komunikujeme s eurokomisiou

Zmena pravidiel výdavkových limitov, ktorú vo štvrtok schválila vláda, bola prekonzultovaná a odsúhlasená Európskou komisiou…

7 hodín ago

Uhrík radí Ficovi: Dúfam, že nadutým „umelcom“ z PS sa nemienite ospravedlňovať

Pán premiér, dúfam, že sa tým nadutým “umelcom” z Progresívneho Slovenska nemienite ospravedlňovať, reaguje na…

8 hodín ago