domovina

Stretol sa s kajúcnikom, išiel na výsluch, aby sa stal kajúcnikom aj on

V období, keď policajný zbor viedol Tibor Gašpar (dnes kandidát strany SMER – SDD v parlamentných voľbách), bol Vladimír Bisták zástupcom riaditeľa expozitúry Západ národnej jednotky finančnej polície NAKA. 

Kriminálnik Peter Petrov alias Tiger mal priateľské vzťahy s príslušníkmi policajného zboru. Známeho sú jeho kontakty s dnes najznámejším kajúcnikom Bernardom Slobodníkom aj s ďalším policajtom, ktorého obvinili v kauze Očistec a rozhodol sa pre spoluprácu s orgánmi činnými v trestnom konaní. Ide o Vladimíra Bistáka.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

V období, keď policajný zbor viedol Tibor Gašpar (dnes kandidát strany SMER – SDD v parlamentných voľbách), bol Bisták zástupcom riaditeľa expozitúry Západ národnej jednotky finančnej polície NAKA. Do civilu odišiel až po obvinení. Napriek trestnému stíhaniu za závažnú trestnú činnosť mohol rady policajného zboru opustiť na vlastnú žiadosť, dohodou. Neprišiel tak o odchodné.

Odsúdený

Špecializovaný trestný súd vlani v marci schválil dohodu o vine a treste, ktorú bývalý policajný funkcionár NAKA Bisták uzavrel s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry. 

Za založenie zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, ako aj korupčnú trestnú činnosť mu sudca Rastislav Stieranka uložil trest odňatia slobody tri roky s podmienečným odkladom výkonu na skúšobnú dobu štyri roky a aj trest prepadnutia majetku, dostal aj zákaz činnosti v orgánoch verejnej správy. Tiež má zakázané stretávať sa s obvinenými v kauze Očistec, či už s Norbertom Bödörom, Tiborom Gašparom, Róbertom Krajmerom, Petrom Hraškom, Ľudovítom Makóom a Bernardom Slobodníkom.

Bisták nezákonne sledoval a lustroval novinárov, vynášal informácie bývalému siskárovi Františkovi Böhmovi, ktorý mu za to platil päťtisíc eur mesačne. Mal ho informovať, ak by ho vyšetrovali, bývalý príslušník spravodajskej služby totiž páchal ekonomickú trestnú činnosť.

Prokurátor zo špeciálnej prokuratúry Ladislav Masár uviedol, že rozhodujúce pre mimoriadne zníženie trestu pre obvineného bolo to, ako s vyšetrovateľmi spolupracoval. „Doznával k vlastnej trestnej činnosti. Tým, ako ju popisoval, popisoval aj konanie iných osôb,“ povedal pre médiá.

Ako sa priznal?

Vladimír Bisták vypovedal v kauze Očistec ako svedok 30.októbra a 3. novembra 2020. V tom čase proti nemu už vypovedal exriaditeľ Kriminálneho úradu Finančnej správy SR Makó a bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby (SIS) Böhm. Napokon ho 5. novembra 2020 obvinili a začal spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní.

Počas vyšetrovania vyšlo najavo, že Bisták sa dozvedel o skorších výpovediach Makóa, Böhma samozrejme Slobodníka proti nemu. Vyplýva to aj z jeho už svedeckých výpovedí, najmä z výsluchu 2. septembra 2021 v kauze Očistec, po tom ako ho vylúčili na samostatné konanie.

Priznal, že pred tým, ako išiel prvý raz vypovedať, sa v októbri 2020 sa stretol v Leviciach so Slobodníkom a riešil s ním niektoré prípady, o ktorých mohol Slobodník vedieť od prokurátorov špeciálnej prokuratúry a aj Petrova.

O zločineckej skupine

Vo svojom výsluchu viackrát povedal, že Gašpara mu predstavili na jeseň  2012 v spoločnosti Bonul v Nitre, kde sa zúčastnil viacerých stretnutí k personálnym záležitostiam v polícii. Na otázky obhajcov, aká bola jeho úloha pri týchto schôdzkach, odpovedal, že on sám nikoho nikdy do žiadnej pozícii na takomto stretnutí nenavrhoval a ani si nepamätá, o čom konkrétne sa na týchto stretnutiach rozhodovalo.

V ďalšej časti výsluchu tvrdil, že počas nasledujúcich šiestich rokov, keď bol Gašpar vo funkcii policajného prezidenta, sa s ním nikdy nerozprával a ani sa s ním služobne nestretol. Dokonca uviedol, že ani Norbert Bödör, čo by najvyšší šéf údajnej zločineckej skupiny, od neho nič protiprávne nechcel. Vypovedal však, že ak konal protiprávne, tak to bolo na požiadanie Slobodníka, Makóa či Böhma.

Gašapr si pri výsluchu na okolnosti zoznámenia sa s Bistákom spomína inak. Zoznámili sa vraj cez známeho v čase keď šéfoval Úradu boja proti korupcii (2005-2010), ktorý ho požiadal, aby pomohol Bistákovi v Nitre s prestupom z okresného policajného riaditeľstva na krajské. Keď v roku 2010 po nástupe Daniela Lipšica do funkcie ministra vnútra musel z policajného prezídia odísť, Gašpar pracoval na Krajskom riaditeľstve polície v Nitre ako analytik a oproti v kancelárii sedel Bisták a jeho kolega Róbert Galo. Obaja boli v tom čase zaradení ako operatívni pracovníci na oddelení boja proti extrémizmu.

Ako je už známe o Petrova mala záujem aj SIS a na základe príkazu súdu mu odpočúvali aj auto. Odposluchy s Petrovom zachytili aj Bistáka. Napríklad, 2. marca 2021 Bisták, v rozhovore Tigrovi vysvetľuje, ako prebiehala jeho komunikácia s niektorými policajtmi NAKA, ako sú Róbert Magula, Ján Čurilla, Branislav Dunčko, Pavol Ďurka a další. Ide o policajtov, ktorí čelia trestnému stíhaniu za to, že si vymýšľali obvinenie proti šéfke inšpekčného tímu Diane Santusovej.

Autor: Júlia Mikolášiková – novinárka známa pod pseudonymom „Piraňa“


Zdroj: blog.sme.sk


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Slovanské Noviny

Recent Posts

Ruský nočný útok na Odesu: Veliteľstvo ozbrojených síl Ukrajiny v troskách

Ruské ozbrojené sily zasiahli veliteľstvo ozbrojených síl Ukrajiny v centre Odesy, došlo k trom výbuchom, informuje agentúra…

4 hodiny ago

Jadrové chúťky poľského prezidenta

Poľské ministerstvo zahraničných vecí kritizovalo vyhlásenie prezidenta Dudu o jadrových zbraniach. „Ak sa naši spojenci…

4 hodiny ago

VIDEO: Aktivistka- Hamran nás takmer rok klamal, teraz sa chystá do EP

Zhruba takto pred rokom z juhu Slovenska začali prichádzať informácie, že na naše územie v…

4 hodiny ago

V celej Európe ide hon na „ruských špiónov“

Celá Európa je zahalená sieťou ruských špiónov, diverzantov, nájomných vrahov a podpaľačov. A čím bližšie…

4 hodiny ago

Americkí analytici priznali oslabenie vplyvu USA v Afrike

Udalosti v Nigeri a Čade naznačujú slabnúci vplyv USA v Afrike, zatiaľ čo pozícia Ruska…

4 hodiny ago

Chmelárova tvrdá kritika Čaputovej: Čosi také v Prezidentskom paláci už nesmieme nikdy dopustiť!

Slovensko a jeho obyvatelia Slováci si 1. mája pripomenuli 20. výročie vstupu do Európskej únie. Mnohí…

4 hodiny ago