zaujímavosti

Sedenie v dospievajúcom veku je spojené s vysokým rizikom depresie

Výskum vo Veľkej Británii zistil, že dospievajúci, ktorí sedia väčšinu dňa, sú v čase dospelosti vystavení väčšiemu riziku depresie.

Vedci z University College London (UCL) sa domnievajú, že zvýšenie počtu mladých ľudí s depresiou a zvýšenie ich času na sedenie môžu súvisieť. Zistili, že tí, ktorí denne mali ďalšiu doplniteľnú hodinu ľahkej aktivity, napríklad chôdzu alebo prácu v domácnosti, zaznamenali zníženie depresívnych symptómov, keď dosiahli 18 rokov.

Vedci analyzovali údaje o 4257 dospievajúcich, ktorí sa zúčastnili kohortovej štúdie v 90 – tych rokoch detí z University of Bristol.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Výsledky ukazujú, že mladí ľudia, ktorí sú po väčšinu dňa neaktívni, sú vo veku 18 rokov vystavení väčšiemu riziku depresie.

Účastníci nosili akcelerometre na sledovanie motorickej aktivity najmenej 10 hodín a tri po sebe nasledujúce dni, vo veku 12, 14 a 16 rokov, iba s výnimkou času na umývanie alebo pokiaľ nevykonávali vodné športy.

Tieto zariadenia ukázali, či dieťa sedelo, stálo alebo bolo zapojené do miernej fyzickej aktivity, napríklad behu. Vyplnili tiež dotazník, ktorý meral depresívne príznaky, ako je zlá nálada, strata radosti zo života a zlá koncentrácia.

Štúdia ukázala, že medzi 12. a 16. rokom života sa fyzická aktivita znížila a doba sedenia sa zvýšila. Čas strávený na ľahké činnosti sa skrátil z priemerných päť a pol hodiny na štyri hodiny a niekoľko minút. Pritom čas na sedenie sa zvýšil z priemerných 7 hodín na 8 hodín 45 minút.

Za každú ďalšiu hodinu sedenia denne vo veku 12, 14 a 16 rokov sa miera depresie účastníkov vypočítaná z dotazníka zvýšila o 11,1 %, 8 %, respektíve 10,7 % k 18 rokom.

Tí, ktorí pravidelne trávili veľa času sedením vo všetkých troch vekových skupinách, mali vo veku 18 rokov o 28,2 % vyššiu mieru depresie ako tí, ktorí sedeli menej často. Miera depresie bola o 19,6 % nižšia u účastníkov s trvalo vysokou úrovňou aktivity.

Každá ďalšia doplniteľná hodina miernej fyzickej aktivity za deň vo veku 12, 14 a 16 rokov bola spojená s mierami depresie vo veku 18 rokov, ktoré boli o 9,6 %, 7,8 % a 11,1 % nižšie. Vo veku 18 rokov bolo pomocou dotazníkov spočítaných 747 možných prípadov depresie.

Je preto potrebné povzbudiť ľudí všetkých vekových skupín, aby sa viac pohybovali a sedávali menej, pretože je to prospešné pre naše fyzické aj psychické zdravie.

Vedúci autor štúdie Aaron Candola povedal: „Naše výsledky ukazujú, že mladí ľudia, ktorí sedia väčšinu dňa vo veku dospievania, sú vo veku 18 rokov vystavení zvýšenému riziku depresie.

Zistili sme, že nielen intenzívnejšie formy činnosti sú prospešné pre naše psychické zdravie, ale aj akýkoľvek pohyb, ktorý môže skrátiť čas strávený sedením vrátane vertikálneho držania tela.

Musíme povzbudiť ľudí všetkých vekových skupín, aby sa viac pohybovali a sedávali menej, pretože je to užitočné nielen pre naše fyzické, ale aj pre psychické zdravie.

Bohužiaľ, množstvo času, ktoré mladí ľudia trávia sedením, už mnoho rokov neustále rastie a existuje úžasný nedostatok kvalitatívneho výskumu o tom, ako to môže ovplyvniť psychické zdravie človeka. Počet mladých ľudí s depresiou tiež rastie a naša štúdia ukazuje, že tieto dva trendy súvisia.“

Do štúdie sa zapojili aj King’s College London a South London, ako aj Maudsley Foundation NHS. Autori tvrdia, že nahradenie sedenia ľahkou motorickou činnosťou môže byť dôležitým rozhodnutím na ochranu verejného zdravia vrátane obmedzenia šírenia psychických porúch a depresie.

Výsledky výskumu boli publikované v časopise Lancet Psychiatry.

zdroj a preklad: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Slovanské Noviny

Recent Posts

Maďarsko zablokovalo rezolúciu Rady Európy o Zelenského „mierovom pláne“

Maďarsko vetovalo ( a tým aj zablokovalo) rezolúciu Rady Európy o Ukrajine, pretože návrh dokumentu…

4 hodiny ago

Atentátnik ide do väzby

Stav premiéra Roberta Fica je stabilizovaný a ostáva vážny, no je pri vedomí. O návrhu…

4 hodiny ago

„Slušnoľudia“ pokračujú! NAKA obvinila osobu, ktorá sa vyhrážala ministrovi Eštokovi.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil z nebezpečného vyhrážania jednu osobu, ktorá mala poslať výhražnú…

4 hodiny ago

VIDEO: „Zranenenie premiéra Fica je extrémne bolestivé. Pri atentáte ho zasiahli štyri strely a spôsobili mu rozsiahle zranenia.

Dve z nich boli ľahkého charakteru, jedno stredné a jedno veľmi ťažké,“ informoval vicepremiér Kaliňák o aktuálnom…

4 hodiny ago

Borrell priznal, že Západ má dvojaký meter, pokiaľ ide o Rusko a Izrael

Vysoký predstaviteľ EÚ Josep Borrell urobil v rozhovore pre „Foreign Policy“ niekoľko zaujímavých vyhlásení. Potvrdil nedostatok jednoty…

5 hodín ago

VIDEO: Atentát na Roberta Fica – Kam kráčaš Slovensko? Debata v rádiu InfoVojna s Andrejom Dankom, Ľubošom Blahom & Erikom Kaliňákom o rozdelenej spoločnosti.

O rozdelenej spoločnosti, ktorej sfanatizovaná časť, hecovaná progresívno-liberálnou opozíciou, ideologickými úderkami v systémových médiách, mimovládkami,…

5 hodín ago