domovina

Rezort životného prostredia pod Budajovým vedením vyhodil desaťtisíce eur za nepoužívaný portál. Tisíce išli aj na web o medveďoch

Ministerstvo životného prostredia SR pod vedením Jána Budaja si objednal aj online portál, ktorý však nefunguje, nikdy ho pre verejnosť nespustili.

Máte veľa peňazí a nejako ich treba za každú cenu minúť? Alebo máte spontánny nápad, ktorý síce výborne znie, ale v praxi je to nezmysel? Vieme, kde by vás možno pochopili, dokonca aj štedro podporili. Nehovoríme však o bežnej firme, odtiaľ by vás poslali kadeľahšie. Na štátnom ministerstve životného prostredia, keď mu šéfoval Ján Budaj, by ste však mali veľkú šancu uspieť.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Neefektívne

„Vieme potvrdiť, že predchádzajúce vedenie ministerstva životného prostredia pod Jánom Budajom neefektívnym spôsobom objednalo vytvorenie rôznych webových stránok, naprí­­klad ide o online portál Ministerstva životného prostredia SR so zmluvne dohodnutou čiastkou 53 520 eur, ktorý sa však nikdy nespustil. Ďalej ide o aplikáciu Slovenskej agentúry životného prostredia o odpadoch s názvom Asistent triedenia. V tomto prípade išlo o zmluvne dohodnutú čiastku v hodnote 79 800 eur,“ vymenúva odbor komunikácie envirorezortu, ktorému už niekoľko týždňov šéfuje Tomáš Taraba.
Tam sa to však nekončí.

Do sporných zákaziek tarabovci zahrnuli aj webovú stránku o medveďoch. Piatim externým dohodárom za ňu vyplatila Slovenská agentúra životného prostredia odmenu 15 754,90 eura.

Už zas medvede

Zdá sa, že tieto šelmy sa stávajú akýmsi novodobým symbolom rezortu. Exminister Budaj zabával celé Slovensko, keď v TV Markíza na otázku, dokedy budú medvede zabíjať ľudí, v priamom prenose odpovedal: „Medvede nezabíjajú ľudí, sú to vegetariáni.“ Nuž, exministrovi možno stálo za to vyhodiť skoro šestnásť tisícok, aby sa na webe dočítal, že medvede sú všežravce. Čo z toho však má bežný človek, ktorého peniaze v envirorezorte ako minister spravoval, ťažko povedať. 

Web je na pohľad skutočne pekný, no okrem statickej mapy, kde sa vyskytujú medvede, sa nedozviete, kde došlo v poslednom čase k stretnutiu s človekom, a teda v ktorých oblastiach treba byť obozretný. Ak by sme chceli nájsť aspoň nejakú informačnú hodnotu. Rady, že si treba kúpiť sprej proti medveďom, sú po celom internete, na to nemuseli zriaďovať špeciálny web, hoci aj s obrázkom šelmy, ktorý si môžete prehrať vo virtuálnej realite a zviera vidieť z každej strany. 

„Je to celkom pekné, ale suma 15-tisíc je prehnaná. Keby sa to robilo pre bežnú firmu, tak niekde v polovici by to mohlo byť. Nie je to zlé, ale ani svetoborné a za tú sumu to nestojí,“ohodnotil web o medveďoch pre PLUS 7 DNÍ Ondrej Macko, spoluzakladateľ a šéfredaktor magazínu o najnovších technológiách touchIT.

Rezort pod vedením Jána Budaja si objednal aj online portál, ktorý však nefunguje, nikdy ho pre verejnosť nespustili. Suma? 53 520 eur! Cena za vývoj webu je podľa Ondreja Macka vysoká, no ako povedal, musel by vidieť, čo všetko je na ňom urobené. „Ale keď nefunguje, určite to nebolo efektívne,“ dodal.

Podarilo sa nám spojiť s majiteľom firmy, ktorá portál pre ministerstvo robila, Michalom Dúžekom mladším: „Bolo na tom šialené množstvo roboty. Ten projekt sme robili dlhé mesiace a odovzdali sme ho už pred vyše dvoma rokmi.“ Podľa Dúžeka to mal byť komunikačný kanál rezortu životného prostredia, a to podobne, ako majú viaceré spravodajské weby – okrem aktuálnych správ z domova a zo zahraničia by tam však boli články týkajúce sa rezortu. „To isté chcelo mať ministerstvo, dokonca cez administráciu sa im tam pridal aj nejaký obsah, ale nikdy sa to nespustilo. Bolo to ladené zelenou tematikou,“ povedal Dúžek a ako dôkaz nám poslal fotky z portálu. Do obstarávania sa vraj prihlásili náhodne, tak ako do mnohých ďalších, v tomto prípade im to vyšlo, a hoci ministerstvo portál nespustilo, zaplatené za prácu dostali. „Je to ich rozhodnutie, čo s tým spravia. My sme IT firma, ktorá naprogramovala, čo bolo potrebné, keby ma ktokoľvek kontaktoval, že to chce znovu spustiť, som bezodplatne k dispozícii,“ uviedol o portáli slovenskozajtra.sk, ktorý si ministerstvo objednalo, zaplatilo, ale zrejme úplne nadarmo.

Plasty do žltého kontajnera

Dúžekova firma vyhrala ešte jeden tender na Budajovom ministerstve. Ide o aplikáciu Asistent separovania. Cena? 79 800 eur! Aplikáciu sme si stiahli, a teda nič moc. Dozvedeli sme sa, do ktorého kontajnera vyhodiť ktorú fľašu či obal a že fén treba odniesť do predajne alebo do zberného dvora. „Za toľko peňazí by tam musel byť pridaný nejaký život, zakomponovanie do reálnej praxe, je to drahé,“ zhodnotil Ondrej Macko, odborník na IT. Michal Dúžek dodal, že finálnu cenu znížili oproti pôvodnej: „Približne na 57 500 eur. Sú v tom zahrnuté dve nezávislé aplikácie, jedna pre Android a druhá pre iOS, a je k tomu aj tretia webová aplikácia, kde je kompletná administrácia.“ Termín odovzdania bol pôvodne plánovaný na február 2024, ale odovzdali ju už v novembri 2023. Ministerstvo zákazku ešte nevyplatilo.

Vyhodené peniaze?

Otázka je – načo si toto envirorezort objednal? Portál, ktorý nefunguje, či web o medveďoch. „Pri štátnych zákazkách je, žiaľ, častým javom, že sú drahšie oproti zákazkám pre súkromné firmy. Dôvodom je, že kým súkromné firmy vedia presne, čo chcú, štát si dá niečo zhotoviť a potom zistí, že chce niečo iné, že ich predstava je odlišná, zastavia celý vývoj a ide sa odznova,“ pomenoval problém Ondrej Macko. Pri predražených zákazkách nemusí ísť podľa neho vždy o korupciu a prelievanie peňazí, ale často je za tým nevedomosť politikov a úradníkov. Kto to však zaplatí? Štát. „Nechápem, prečo toto nerobí napríklad MIRRI (ministerstvo informácií, regionálneho rozvoja a informatizácie),“ vysvetlil Macko s tým, že vtedy by to bolo určite lacnejšie.

Súčasný minister Tomáš Taraba nemieni prejsť tieto evidentne čudné objednávky mlčaním. „Ministerstvo momentálne analyzuje ďalšie právne kroky,“ vyhlásilo pre PLUS 7 DNÍ komunikačné oddelenie envirorezortu.

Autor: Lenka Dale

Zdroj: plus7dni.pluska.sk


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Redakcia SN

Recent Posts

Vedci varujú, že vakcíny proti COVID spôsobujú „nákazlivú demenciu“

Jedným z najviac znepokojujúcich vedľajších účinkov vakcín COVID-19 mRNA je „infekčná demencia“, ktorá sa podľa…

2 hodiny ago

Novou šéfkou Súdnej rady sa stala Marcela Kosová, ktorá aj s ďalšími sudcami stála za odvolaním Mazáka z funkcie.

Napojenie Harabina na politiku podľa jej názoru vylučuje, aby tento bývalý kandidát na prezidenta mohol…

2 hodiny ago

Prečo sú problémy s obranou ukrajinských ozbrojených síl v Charkovskej oblasti

Velenie ukrajinských ozbrojených síl zatiaľ nepreukázalo dostatočnú flexibilitu pri prijímaní rozhodnutí zameraných na obmedzenie postupu…

2 hodiny ago

VIDEO: Západ je hlavným sponzorom globálneho terorizmu

Západné krajiny na čele so Spojenými štátmi, financujúce ukrajinský a svetový terorizmus, sú hlavnou destabilizačnou…

2 hodiny ago

Ďalšie dôkazy pre tých zodpovedných za COVID/Vakcíny

Môže sa krajina, ktorá už upadla tak ako Amerika, zotaviť? “Noviny Epoch Times získali oficiálne dokumenty, ktoré…

7 hodín ago

Členské štáty EÚ definitívne schválili nový pakt o migrácii a azyle. Slovensko pri dvoch predpisoch hlasovalo proti a pri ôsmich sa zdržalo hlasovania

Nový pakt je výsledkom dlhých rokov búrlivých diskusií medzi členskými krajinami. Ministri členských krajín Európskej…

7 hodín ago