domovina

Právnik Ribár vysvetľuje, ako to s tým znížením premlčacej doby vlastne je: Slováci sa jej zníženia nemusia báť!

Téma premlčania trestných činov znásilnenia a sexuálneho zneužívania je v súčasnosti doslova topkou pre opozíciu, ktorá však využíva všetko aby mohla protestovať proti novele Trestného zákona.

Držiac sa hesla „topiaci sa aj slamky chytá“ a využíva emocionalitu a útočí na koalíciu, ktorá ide, podľa nej, proti znásilneným a sexuálne zneužívaným ženám a deťom. Prirodzene, pri tom všetkom hovorí iba to, čo sa jej hodí, využívajúc právnu neznalosť či slabé právne vedomie väčšiny národa.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Priveľa zavádzania a demagógie

Našťastie, na Slovensku sú právnici a ľudia, ktorí tejto problematike rozumejú a upozorňujú na to, že schválená novela v časti premlčania znásilnenia a sexuálneho násilia nie je ničím, čím by sme sa odlišovali napríklad od našich okolitých krajín, ba doby, aké, sa schválili teraz, už u nás boli, zmenil ich však ten, ktorý koalícii ležal v žalúdku najviac – Daniel Lipšic. „Problém“ premlčacích lehôt vysvetľuje Slovákom v statuse právnik a advokát Martin Ribár, ktorý je predsedom Občianskeho združenia Za demokraciu a právny štát. Rybár sa vyjadruje tiež k slovám opozície, že schválená novela Trestného zákona je akousi amnestiou pre zlodejov.

Trestnosť väčšiny trestných činov zaniká uplynutím určenej premlčacej doby, ktorú pre dané trestné činy určuje Trestný zákon, existujú trestné činy, ktoré sa nepremlčujú.Martin Ribár, právnik a advokát

Edukačnom okienku prináša Martin Ribár všetkým najpodstatnejšie informácie o PREMLČANÍ či „prípadnej“ amnestii, aby si Slováci mohli urobiť svoj vlastný názor na tieto právne inštitúty. „Trestnosť väčšiny trestných činov zaniká uplynutím určenej premlčacej doby, ktorú pre dané trestné činy určuje Trestný zákon, existujú trestné činy, ktoré sa nepremlčujú. Laicky povedané, uplynutím stanoveného času nemožno páchateľa trestného času stíhať a potrestať,“ vysvetľuje hneď v úvode Ribár, podľa ktorého ohľadom stanoveného času – PREMLČACEJ DOBY – však existuje v mediálnom priestore priveľa zavádzania a demagógie, a tiež neúplných informácií.

Vznesenie obvinenia a premlčanie

„Zamlčuje sa, ako sa premlčacia doba prerušuje, či kedy premlčacia doba neplynie (spočíva), a najmä to, že prerušením sa začína vždy nová premlčacia doba. A to je veľmi podstatné!“ prízvukuje advokát, ktorý ponúka aj konkrétny príklad: „Na „nejaký“ trestný čin sa vzťahuje premlčacia doba 10 rokov (zámerne uvádzam v niektorých médiách a niektorými politikmi spomínanú premlčaciu dobu 10 rokov) v žiadnom prípade to neznamená, že počas 10 rokov od spáchania trestného činu MUSÍ prebehnúť aj vyšetrovanie na polícii, a aj konanie na súde a páchateľ musí byť aj odsúdený!! Neznamená to tiež, že ak prejde 10 rokov od spáchania skutku a ak páchateľ ešte nie je odsúdený, tak že BUDE automaticky BEZTRESTNÝ!!“ uvádza Ribár.

AK teda v premlčacej dobe dôjde k prerušeniu premlčania vznesením obvinenia a následne vo veci koná polícia či súd, trestné konanie môže trvať aj 20, 30 či aj 40 rokov, a nepríde k premlčaniu a teda beztrestnosti páchateľa!Martin Ribár, právnik a advokát

„AK bude páchateľovi aj v POSLEDNÝ DEŇ 10 ročnej premlčacej doby VZNESENÉ OBVINENIE, tak sa premlčacia doba PRERUŠUJE a začína NOVÁ 10 ročná premlčacia doba. AK polícia a súdy budú vykonávať ÚKONY, každým vyšetrovacím a súdnym úkonom sa premlčacia doba znova PRERUŠUJE a znova začína NOVÁ 10 ročná premlčacia doba. AK teda v premlčacej dobe dôjde k prerušeniu premlčania vznesením obvinenia a následne vo veci koná polícia či súd, trestné konanie môže trvať aj 20, 30 či aj 40 rokov, a nepríde k premlčaniu a teda beztrestnosti páchateľa!“ vysvetľuje skúsený právnik, podľa ktorého to isté platí aj pri 3-ročnej premlčacej dobe.

O konkrétnych kauzách ani nevedia

Ak teda aj v posledný deň tejto 3-ročnej lehoty bude vznesené obvinenie a následne bude konať polícia či súd, trestné konanie môže prebiehať dlhé, dlhé roky, kľudne aj 15 či 20 rokov a nepríde k premlčaniu!! Polícia má teda podľa Ribára „čas“ na vyšetrovanie a vznesenie obvinenia do posledného dňa tej ktorej premlčacej doby. A ak následne koná polícia a súdy k premlčaniu jednoducho nepríde. „Je doba – 3, 5, 10, 15 a 30 rokov (podľa novely Trestného zákona) – odstupňovaná podľa závažnosti trestných činov dostatočná, aby polícia dokázala vec vyšetriť a vzniesť obvinenie páchateľovi?“ pýta sa Ribár a dodáva, že premlčanie exponovaných káuz zo strany opozičných politikov zaznieva naratív, že viaceré trestné exponované prípadu budú premlčané.

Žiadna novela trestného zákona nerovná sa amnestia, žiadnou novelou trestného zákona nemôže byť udelená amnestia.Martin Ribár, právnik a advokát

„V relácii TV JOJ Na hrane (8.2.2024) sa redaktorka opýtala poslankyne NR SR za PS Ireny Bihariovej, ktorá je sama právnička, priamu otázku, ktoré KONKRÉTNE exponované kauzy budú premlčané? Bihariová na to odpovedala – Neviem KONKRÉTNE, nemám k dispozícii vyšetrovacie spisy… Ako teda môžu akýkoľvek politici tvrdiť, že KONKRÉTNE exponované prípady budú premlčané, keď nemajú relevantné informácie z KONKRÉTNYCH vyšetrovacích spisov?“ kladie závažnú otázku Ribár a pridáva ďalší príklad: „GORILA a Haščák – samotný Haščák vyhlásil, že ak by aj došlo k PREMLČANIU, tak bude trvať na tom, aby sa vo veci ďalej pokračovalo – toto umožňuje §9 ods. 4 Trestného poriadku. Sám Haščák chce, aby sa vec riadne vyšetrila aj po prípadnom premlčaní!!“

Amnestiu môže uložiť iba prezident

Osobne verejne prehlasujem, že ak by v trestných konaniach vedených proti mne došlo k premlčaniu čo len jedného skutku, budem trvať na prejednaní veci, aby sa v konaní pokračovalo – chcem svoju nevinu dokázať pred súdom! V mojom druhom prípade, som už takéto vyhlásenie zaslal konajúcemu sudcovi a poprosil som ho, aby čo najskôr vo veci vytýčil hlavné pojednávanie!! Chcem, aby čím skôr vo veci rozhodol nezávislý a nestranný súd, a ja som mohol pred súdom prezentovať dôkazy v môj prospech, ktoré NEVYKONALI vyšetrovatelia NAKA počas prípravného konania, hoci som o ich vykonanie žiadal. Nevykonali desiatky mnou navrhnutých dôkazov!!“ verejne vyhlásil Martin Ribár, ktorý chce svoju nevinu dokázať pred súdom na verejnom konaní

e teda prípadne schválená novela Trestného zákona AMNESTIOU? „Opäť sa jedná o zavádzanie!! AMNESTIA je hromadné odpustenie/zmiernenie už PRÁVOPLATNE uložených trestov PREZIDENTOM SR. Zdôrazňujem, už právoplatne uložených trestov, a amnestiu môže udeliť iba prezident SR, takže žiadna novela trestného zákona nerovná sa amnestia, žiadnou novelou trestného zákona nemôže byť udelená amnestia,“ prízvukuje právnik, ktorú chce už čoskoro priniesť video pod názvom „Nutnosť zmeny trestných sadzieb v Trestnom zákone“. Toľko teda čo najzrozumiteľnejšie vysvetlenie inštitútu premlčania a amnestie, a tiež v čom dochádza k zavádzaniu a neúplnému informovaniu zo strany niektorých médií či niektorých politikov, ktoré ponúkol právnik Martin Ribár.

ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

redakcia SN 2

Recent Posts

PRIESKUM Takmer polovica Slovákov je presvedčená, že Soroš sa snaží ovplyvňovať politiku štátu

Najnovší prieskum ukazuje, že Slováci pochopili úlohu politických mimovládok a približne polovica je presvedčená, že…

20 minút ago

Kotlár: Ministerka Dolinková je plne súčinná v otázkach „Pandemickej zmluvy“ a rozumie závažnosti situácie

Slovensko nepodporí aktuálnu verziu novej pandemickej zmluvy ani návrh novelizácie Medzinárodných zdravotníckych predpisov (IHR). Povedal…

24 minút ago

Hrozba bombových útokov bola len testom pripravenosti štátu? Prekvapivo sa na tom zhodli Gašpar s Grendelom

V súvislosti s hrozbami bombových útokov na školách mohlo ísť podľa poslancov Národnej rady (NR)…

26 minút ago

Bolo to demokratické? Jaroslav Naď priznal, že vypínali nepohodlné weby!

Jaro Naď si očividne ani neuvedomuje, akú správu o svojom mentálnom svete posiela do sveta na…

30 minút ago

Poriadny balík! Strany si za výsledky volieb tento rok pripíšu na účet milióny

Politické strany dostanú v tomto roku za výsledky minuloročných parlamentných volieb takmer 14,3 milióna eur.…

33 minút ago

Vyžeňme liberálne stereotypy na naše dejiny

Pri príležitosti stého výročia narodenia Konštantína Čulena usporiadal Historický odbor Matice slovenskej v spolupráci s…

47 minút ago