Európa

Nošení roušky nemělo vliv na šíření covidu, tvrdí dánská studie

24.11.2020

Dánští vědci z Kodaňské univerzitní nemocnice zveřejnily výsledky dlouho očekávané studie.

Fungují roušky, nebo ne? Vývoj názorů na toto téma zaznamenaly snad všechny státy a vědecké instituce po celém světě. Dánští vědci z Kodaňské univerzitní nemocnice zveřejnily výsledky dlouho očekávané studie. Z výsledků plyne, že roušky neměly na zdraví jejich nositelů významnější vliv. Řada studií i odborníků přitom upozorňují, že roušky jako ochrana proti šíření covidu-19 fungují.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

V neděli uveřejnili dánští vědci z Kodaňské univerzitní nemocnide dlouho očekávanou studii, která měla zjistit, zda nošení roušek mělo nebo nemělo vliv na šíření koronaviru v populaci. Vědci však provedli takzvanou randomizovanou kontrolovanou studii na vzorku šesti tisíc obyvatel v době, kdy v zemi sice nějaká zdravotní opatření platila, ale povinnost nosit roušek ne.

Polovina účastníků studie obdržela 50 chirurgických roušek, které si měla každých 8 hodin vyměňovat. Po jednom měsíci pak tito lidé podstoupili test na koronavirus, a to jak PCR, tak rychlotest na protilátky. Vědci poté výsledky testů porovnali s těmi, které podstoupila druhá polovina účastníků – tedy ti, kteří roušky nenosili.

Ve výsledku nebyl mezi oběma skupinami nijak výrazný: 1,8 procent těch, kteří nosili roušky, se covidem-19 nakazilo. Ze skupiny účastníků, kteří roušku po dobu studie nenosili, to bylo 2,1 procent.

„Doporučení nosit chirurgické roušky nad rámec ostatních zdravotnických opatření nesnížilo u jejich nositelů míru infekce SARS-CoV-2 o více než 50 procent v těch komunitách, kde bylo riziko nákazy nízké, sociální rozestupy v rámci možností dodržovány a nošení roušek neobvyklé. Data odpovídají nižšímu stupni vlastní ochrany,” píší vědci v závěru studie.

Skandinávci roušky jen doporučují

Je však nutné podotknout, že Dánsko bylo jedním z posledních států, který k nařízení ohledně roušek přistoupil. Od 22. října musí tamní obyvatelé nosit roušky ve veřejné dopravě, jinde ne. „Podařilo se mu udržet obecně dobrou kontrolu nad virem díky zákazu vycházení, testování a trasování,” napsal v říjnu vědecký časopis Nature, který současně očekával výsledky dánské randomizované studie.

Dánsko od začátku pandemie zaznamenalo 70 485 případů koronaviru. S covidem doposud zemřelo 784. Dánsko je co do počtu obyvatel přibližně poloviční než Česká republika (5,7 milionů).

Skandinávie má obecně k rouškám odlišný přístup než zbytek Evropy. Švédsko na svých oficiálních stránkách uvádí, že roušky povinné nejsou na žádných veřejných místech včetně hromadné dopravy. V Norsku jednotlivá opatření ohledně roušek zavádí samosprávy, na celostátní úrovni jsou pouze doporučená, stejná pravidla platí i ve Finsku.

K tomu, že roušky fungují jako ochrana proti šíření covidu-19, došlo několik vědeckých studií. Po počátečním zdráhání z kraje pandemie jejich nošení v tuto chvíli doporučuje i Světová zdravotnická organizace.

Profesor z Oxfordu: Roušky nesnižují riziko infekce

Podle profesora evidence based medicíny (medicíny založené na důkazech) Carla Heneghana z Oxfordské univerzity přesto neexistuje moc důkazů, že roušky zabraňují v šíření nemocí přenášených vzduchem.

„Studie, které potvrdily účinnost roušek byly pozorovací, což znamená, že pozorovali lidi, kteří roušku zpravidla nosili, místo toho, aby se pokusili vytvořit randomizovanou kontrolní skupinu,” píše ve svém článku pro deník Spectator.

Podle Heneghana navíc část z těchto studií pocházela z roku 2003, kdy vypukl virus SARS CoV-1. Docházely také k závěru, že roušky fungují zejména pokud je používají zdravotníci společně s pravidelným mytím rukou.

„Teď, když máme precizní vědeckou práci, o kterou se můžeme opírat, důkazy ukazují, že nošení roušek v komunitě nesnižuje nijak výrazně podíl nakažených,” myslí si Heneghan.

Heneghanova interpretace byla poté Facebookem označena jako „nepravdivá”. Vychází to z vyjádření projektu WHO na ověřování informací Health Feedback. Podle zdůvodnění je to proto, že studie byla nedostatečně podložená a závěry neprůkazné. „Studie zkoumala pouze to, jestli rouška chrání svého nositele,” upozorňuje Health Feedback na Twitteru.

VIDEO: Dr. Kaufman o nové dánské studii: Roušky nefungují!

„Co je nejdůležitější, ukazují, že roušky nesnižují míru infekce. Tohle je nejkvalitnější studie z reálného světa v souvislosti s covidem-19, kterou doposud máme. Má přesně stejná zjištění jako každý jiný randomizovaný řízený experiment, který se prováděl u jakéhokoliv virového onemocnění. Podle mě tedy z toho můžeme vyvodit, že roušky nefungují,“ komentoval studii dr. Andrew Kaufman.

Zdroj: novinky.cz / InfoVojna

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Slovanské Noviny

Recent Posts

Co znamená ultimátum Ruské federace Západu? Plány Ruska na Donbasu

Ruská federace oznámila cvičení na použití taktických jaderných zbraní. Ruské úřady oficiálně spojily cvičení o…

7 hodín ago

O toľkej empatii k národu ste už dlho nečítali. Škoda, že nepatrí tomu slovenskému

Prezidentka SR Zuzana Čaputová počas piatkovej rozlúčkovej návštevy v Kyjeve rokovala aj s predsedom ukrajinskej…

9 hodín ago

Rusi ovládli okolie Charkova. Na čo sa pripravuje Ukrajina a USA?

Bojovníci skupiny ruských ozbrojených síl (AF) Sever ovládli päť osád v Charkovskej oblasti. Novinárom to oznámilo ruské ministerstvo…

9 hodín ago

Zaujímavé – emigrácia zo slobodnej Ukrajiny do neslobodného Bieloruska

Zaujímavý paradox zverejnila agentúra RIA. Občania "slobodnej a demokratickej" krajiny, ktorá vstupuje do NATO a chce aj…

9 hodín ago

Reuters: Rusko v máji vytvorí nový rekord vo vývoze ropných produktov do Singapuru

Obchodníci a analytici odhadujú, že vývoz ruskej nafty do Singapuru dosiahne najvyššiu úroveň v tomto…

9 hodín ago