svet

Julian Assange by mohol čeliť trestu smrti v USA, vypočul Najvyšší súd

Zakladateľ Wikileaks Julian Assange by mohol čeliť trestu smrti za trestné stíhanie založené na „štátnej odvete nariadenej zhora“, povedal dnes Najvyšší súd.

Toto je súhrn dňa 2

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Americká vláda obviňuje Assangea zo sprisahania s analytikom armádnych spravodajských služieb Chelsea Manningovou na úniku tajných vojenských dokumentov online v období od januára do mája 2010.

Austrálčan žiada o povolenie odvolať sa proti rozhodnutiu britského súdu z roku 2021 o schválení jeho vydania do USA, kde čelí obvineniam podľa tamojšieho zákona o špionáži z roku 1917.

52-ročný muž pôvodne vyhral svoj boj proti extradícii na základe toho, že by sa pravdepodobne zabil, ak by bol zadržiavaný v tvrdých väzenských podmienkach v USA.

V decembri 2021 však sudcovia zistili, že americké úrady poskytli Spojenému kráľovstvu dostatočné záruky, že s Assangeom sa bude v americkom väzení zaobchádzať humánne, a rozhodnutie zrušili.

Assange sa proti tomuto rozhodnutiu odvolal, ale sudcovia Najvyššieho súdu vlani v júni potvrdili rozhodnutie o schválení príkazu na vydanie USA, ktorý v júni 2022 podpísala vtedajšia ministerka vnútra Spojeného kráľovstva Priti Patelová .

Ak mu odmietnu povolenie podať ďalšie odvolanie, Assange bude pravdepodobne v najbližších týždňoch vydaný na súd za 18 obvinení, z ktorých 17 spadá pod zákon o špionáži. Obvinenia zahŕňajú sprisahanie s cieľom získať a odhaliť utajované diplomatické a vojenské dokumenty.

Assangeovi právnici tvrdia, že v prípade dokázania viny mu hrozí až 175 rokov väzenia, ale americká vláda tvrdila, že rozsudok bude pravdepodobne štyri až šesť rokov. Posledných päť rokov strávil vo väznici s maximálnou ostrahou Belmarsh v juhovýchodnom Londýne.

Obvinenia voči Assangeovi súvisia s tým, že WikiLeaks v roku 2010 zverejnila 500 000 tajných súborov s podrobnými informáciami o vojenských kampaniach v Afganistane a Iraku a tajných depešiach o zálive Guantánamo.

To zahŕňalo notoricky známe video „Kolaterálna vražda“, ktoré ukazovalo, že v júli 2007 zabila posádka amerického vrtuľníka Apache jedenásť civilistov vrátane novinárov agentúry Reuters Namira Noor-Eldeena (22) a Saeeda Chmagha (40).

Na videu zaznamenanom zameriavačom vrtuľníka bolo vidieť, ako posádka vrtuľníka strieľala do skupiny irackých civilných mužov v Bagdade po povolení veliaceho dôstojníka, pričom zabila 11 mužov a vážne zranila dve deti.

Joel Smith , zastupujúci USA, spochybnil tvrdenie Assangeovho právneho tímu, že trest, ktorý by Assange dostal v USA, by bol „neprimeraný“ a porušoval jeho ľudské práva.

Zamietol 175-ročný trest odňatia slobody. Assangeovi obhajcovia povedali, že by mu hrozil, ak by bol vydaný, ako “vypočítaný jednoduchým sčítaním maximálneho trestu za každý jeden trestný čin”.

Smith dodal, že Assangeovi obhajcovia povedali, že mu bude hroziť trest 30 až 40 rokov.

Povedal: “Iné prípady zahŕňajúce neoprávnené sprístupnenie utajovaných informácií médiám viedli k výrazne nižším trestom.”

Uviedol tri príklady, keď boli obžalovaní odsúdení na 42, 48 a 63 mesiacov, a to napriek „maximálnej expozícii“ v týchto prípadoch až 130 rokov. Maximálny trest udelený za rovnaké trestné činy, ktorému Assange čelí podľa zákona o špionáži, bol 63 mesiacov. Dodal, že odsúdenie sa bude riadiť usmerneniami a bude odrážať zváženie priťažujúcich a poľahčujúcich faktorov.

Pán Smith povedal, že údajné trestné činy boli „mimoriadne závažné“ a ak by bol trest dlhý, „odrážalo by to skutočnosť, že jeho správanie bolo priťažené“. Pridal: „Pri pohľade cez americkú optiku je urážka vážna. „Pri pohľade cez britskú optiku je urážka vážay. A úplne bezprecedentná.“

Poskytol zoznam Assangeových údajných trestných činov, vrátane „obvinenia z podnecovania iných k obchádzaniu právnych záruk týkajúcich sa informácií s cieľom poskytnúť informácie WikiLeaks na šírenie“.

„Pokračujúci model nezákonného obstarávania a poskytovania chránených informácií WikiLeaks na distribúciu verejnosti.

„Nábor Manningovej a ďalších hackerov, povzbudzovanie Manningovej, ktorá podliehala americkému ekvivalentu zákona o oficiálnych tajomstvách, čo jej pomáhalo prelomiť heslo.

“Samozrejmý bod vymenovania zdrojov, ktoré boli vystavené nebezpečenstvu.” Pridal: „To je kopa urážok. Je to nad rámec čohokoľvek, s čím sa musel popasovať ktorýkoľvek z trestných súdov v tejto krajine.“ Pán Smith povedal, že vzhľadom na „takú závažnú a bezprecedentnú kriminalitu“ nemožno povedať, že by dlhý trest bol neprimeraný.

V reakcii na americký prípad Edward Fitzgerald , KC, zopakoval, že Assange bol stíhaný z politických dôvodov a že nebolo legálne ho na tomto základe vydať.

Uviedol, že absencia akejkoľvek zmienky o výnimke z politického trestného činu v zákone o vydávaní z roku 2003 neznamená jej neuplatňovanie z jednotlivých zmlúv, ktoré ju obsahujú.

Povedal: „Akt je tichý. Nemôžete z toho činu vyčítať úmyselné opomenutie. Nemôžete povedať, že zákon neuplatňuje ustanovenie, ktoré je v každej zmluve, ktorú podpisujeme s inými krajinami.

“Nemôžete povedať, že mlčanie znamená, že výslovne ruší svoj vzhľad v zmluve.” Povedal, že výnimka z politických trestných činov je zahrnutá v takmer každej zmluve, ktorú Spojené kráľovstvo podpísalo, a že zmluvy medzi USA, OSN a Interpolom toto ustanovenie vždy obsahujú.

„V akom zmysle možno správne povedať, že táto [výnimka] je zastaraná? Nie je to zastarané.“ Povedal tiež, že Assange ako neamerický občan riskoval, že mu budú odopreté práva dostupné pre občana USA.

Uviedol: “Pán [Mike] Pompeo povedal, že Assange nebude mať tieto práva, pretože je cudzinec, a to je dôkaz, že v USA môže mať predsudky.”

To zahŕňalo, povedal, ústavné práva USA vrátane práva prvého dodatku, ktoré zaručuje slobodu tlače, na ktorú majú občania USA nárok.

Pokračoval: “Takže existuje skutočné riziko, hovorí sa o 15 percentách, môže byť týmto prístupom zaujatý a postavený do pozície, v ktorej bude diskriminovaný kvôli svojmu postaveniu a stratí svoje právo, ktoré by mali občania USA.”

Mark Summers, KC, ďalší člen Assangeovho právneho tímu, uviedol, že v materiáli, ktorý zverejnil, sa nehovorili o vojnových zločinoch. Obhajca povedal, že ide o „odhalenie zločinu na úrovni štátu“.

Povedal, že obhajcovia amerických úradov sa tejto otázke vyhýbali, keď obvinili Assangea zo spochybňovania bezúhonnosti amerického prokurátora Gordona Kromberga, keď tvrdili, že vydanie bolo politicky motivované.

Povedal: „Nenaznačujeme, že pán Kromberg je klamár alebo že si osobne nevykonáva svoje prokurátorské povinnosti v dobrej viere. „Hovoríme, že trestné stíhanie a vydanie je rozhodnutie, ktoré má nad hlavu. Nemôžete sa sústrediť na ovce a ignorovať pastiera.

‚To, čo sa stalo, je štátna odveta nariadená úplne zhora.‘

Summers povedal, že sa to odrazilo v skutočnosti, že Assange bol odsúdený na vysokej vládnej úrovni a vtedajší prezident Trump pripravoval plány na jeho zavraždenie.

Uviedol: „Bolo vám predložené, že vláda USA vždy konala v dobrej viere pri začatí tohto trestného stíhania. “Nechápeme, ako sa to dá postúpiť s priamou tvárou tvárou v tvár dôkazom, že ho prezident plánoval uniesť a zabiť.”

Zopakoval tiež, že Assange zašiel v roku pred zverejnením „mimoriadne“ ďaleko, aby odstránil mená z dokumentov, a že nemôže byť zodpovedný za ich prípadné zverejnenie.

Advokát povedal, že prípadné zverejnenie mien tretími stranami, ktoré získali prístup k zašifrovaným súborom, bolo „neúmyselné, nepredvídané a nechcené“.

„Prinajlepšom by sa dalo tvrdiť, že pán Assange bol pri poskytovaní kľúča pánovi Leemu ľahkomyseľný. Bolo by to absurdné obvinenie, ale to je to najvyššie, čo môže ktokoľvek uviesť.“

Dodal, že neexistuje „vôbec žiadny dôkaz o tom, že by niekomu z ľudí uvedených v uniknutých dokumentoch skutočne vznikla škoda“.

Pán Summers sa tiež vrátil k tomu, čo opísal ako „strašný trest“, ktorý Assangea čaká, ak bude vydaný do USA.

Povedal, že Assange bude uväznený do konca svojho prirodzeného života, čo je podľa neho trest, “ktorý by šokoval svedomie každého novinára na celom svete.”

Povedal, že súdy v Spojenom kráľovstve mali vykonať vyváženie Assangeových krokov, aby určili verejný záujem na zverejnení.

Poznamenal, že štrasburský súd považuje „odhaľovanie zločinov na štátnej úrovni za najvyššiu úroveň verejného záujmu“.

„Zločiny, o ktorých sa tu diskutovalo, boli skutočné a prebiehali a vtedy sa diali skutočným ľuďom. A zverejnenia mali kapacitu a schopnosť zastaviť to, čo sa deje, a to sa aj stalo.

“Zabíjanie dronov v Pakistane sa skončilo, vojna v Iraku sa skončila.” Povedal, že pri zvažovaní toho, či boli zverejnenia vo verejnom záujme, „kolosálne, pokračujúce, skutočné trestné činy prevažujú nad rizikom určitej ujmy niektorým zo zločincov vykonávajúcich alebo napomáhajúcich trestnú činnosť“.

Sudkyňa Victoria Sharpová ho spochybnila, či všetci ľudia uvedení v uniknutých dokumentoch sú zločinci.

Pán Summers odpovedal, že „sú tam ich mená, pretože sa zapojili do zločinu, ktorý bol odhalený.

„Faktom je, že tieto mená majú kontext. Sú to mená ľudí, ktorí umožnili Amerike robiť to, čo odhaľujú, že robili.“

Dodal, že aj keby boli nevinní, skutočnosť, že zverejnenia chránili ľudí pred praktikami, ako je vydávanie a vojnové zločiny, by prevážila potenciálne škody, ktoré im môžu spôsobiť.

Summers povedal, že neexistuje žiadna záruka, že USA v prípade vydania Assangea nepodriadia trestu smrti.

Povedal: “Nechápeme, prečo v tomto prípade neexistuje žiadna zvyčajná záruka na trest smrti.” “Dôsledkom toho je, že ak budú naďalej klesať, musí nasledovať vypúšťanie.”

Sudcovia si svoje rozhodnutie vyhradili.

skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

redakcia SN 2

Recent Posts

VIDEO: Pre slovenského premiéra „plán B“ neexistoval

Od môjho priateľa z Bratislavy, ktorý pôsobí v užšom kruhu Roberta Fica, šéfa slovenskej vlády,…

20 minút ago

VIDEO: „Útok na Fica byl politickým atentátem s cílem ho zabít.

Situace se vyhrotila v závěru jeho premiérství, kdy slovenské progresivistické síly začaly dramatick útočit na…

24 minút ago

VIDEO: Zvolený prezident Peter Pellegrini s poľutovaním skonštatoval, že na okrúhly stôl politických strán po atentáte na premiéra Fica ešte nedozrel čas.

„Posledné dni a tlačové konferencie nám však ukázali, že niektorí politici jednoducho nie sú schopní…

30 minút ago

Národ čaká návrat bojovníka

Dlhodobé rozdeľovanie a nálepkovanie ľudí, zasievanie nenávisti ktoré začalo radikalizáciou kovidových opatrení sa stalo vyskúšanou zbraňou.…

33 minút ago

Zelenskyj kritizuje Západ, ktorý vraj chce ukončiť konflikt na Ukrajine

Vodca kyjevského režimu uviedol, že Ukrajina sa teraz nachádza v "nezmyselnej situácii" v dôsledku postoja…

34 minút ago

Lavrov: Rusko už nebude považovať štáty Západu za partnerov minimálne jednu generáciu

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov medzitým prirovnal západné elity k delikventnej mládeži a…

35 minút ago