slovanský svet

Fantóm hraničnej čiary: Stratená identita Poľska v rámci neoliberálnej paradigmy

Poľský koncept Kresy (Východné pohraničie) zostáva jedným z uznávaných fantómov typických najmä pre strednú Európu.

Mýtus o východných krajinách poľsko-litovského spoločenstva zažíva skutočnú renesanciu v dnešnom Poľsku, čo sa zdá byť mätúce v spoločnosti do určitej miery nezakorenenej, s regionálnou identitou stratenou v dôsledku presunov obyvateľstva po 2. svetovej vojne a rozptýlením triedneho vedomia najskôr počas v období komunizmu a potom v rámci neoliberálnej paradigmy.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Realita mýtov

Asi dva milióny ľudí bolo presídlených z oblastí, ktoré boli po roku 1945 pripojené k sovietskej Litve, Lotyšsku, Bielorusku a Ukrajine, na dnešné poľské západné územia, no dnes viac ako 15 miliónov Poliakov priznáva svoje väzby na Kresy a tento počet neustále rastie, napriek tomu aj tvrdé archívne údaje o migrácii obyvateľstva.

Z hľadiska rozsahu ho možno prirovnať k fenoménu vyhnancov ( Heimatvertriebene ), prítomným v nemeckom povedomí, v nadväznosti na nemecký sentiment pre „ stratené krajiny “, postavenie Karélie ako súčasti identity Fínov či tzv. Maďari fantómové bolesti po Trianone.

Všetky tieto problémy majú, samozrejme, svoju politickú úlohu, ale sú predovšetkým dôležitými prvkami kolektívneho vedomia, národnej sebaidentifikácie a identity postavenej na pamäti, do značnej miery v Poľsku a na Ukrajine sekundárne vytváranej médiami a politikou. , pôvodne v období úpadku reálneho socializmu (koniec 80. rokov 20. storočia), a potom v 21. storočí.

Zdôraznime, že to, že je niečo mýtus, neznamená, že to neexistuje, ale často práve naopak. Máme teda do činenia s hranicami a pohraničiami existujúcimi v ľudských mysliach, hoci odkazujú na politickú realitu spred 75 rokov či dokonca storočí. Čo je obzvlášť dôležité, podobný jav možno pozorovať na Ukrajine aj vo vzťahu k územiam, ktoré sa v súčasnosti nachádzajú na hraniciach Poľska, ako je takzvané Zakerzonia.

Stratené raje

Takmer každý stredoeurópsky národ stratil svoj vlastný fantómový raj, ako Západná Trácia pre Bulharov, Transylvánia pre Maďarov, Kosovo a Krajina pre Srbov. Skúsenosti zo Severného Írska tiež nie sú ďaleko od takéhoto mechanizmu.

Musíme si uvedomiť, že témy, o ktorých diskutujeme, sú často v rozpore nielen so štátnymi ideológiami, ale aj s inými a dominantnými politickými mýtmi týchto národov („ historická politika “), a predsa vykazujú nielen značnú vitalitu, ale aj adaptabilitu. schopnosti, ako aj rozvoj, ovplyvňujúci nasledujúce vekové a triedne skupiny.

Samozrejme, možno to vnímať ako prirodzený vplyv národnej mytológie na verejný diskurz, ale prinajmenšom rovnako dôležité je určiť, ako verejný diskurz, najmä mediálne posolstvo, formoval súčasné povedomie Pohraničia a tým ovplyvnil rámec sociálnej pamäti.

Monumentálna nová história

Otázka poľsko-ukrajinského pohraničia, najmä v podobe spred 2. svetovej vojny, by sa mohla zdať čisto historickou záležitosťou, ktorá vyvoláva určité politické reminiscencie, ale veľmi regionálne. Ak však predpokladáme Foucaultov predpoklad o dekonštrukcii tradične chápanej „ starožitnej histórie “ efektívnou históriou, chápeme, že naša historická pamäť je niečo dynamické a premenlivé. Médiá a politika majú významný vplyv na formovanie pamäti, a to tak dekonštrukciou neznámych faktov, ako aj vytváraním nových pojmov a asociácií.

Na jednej strane máme dočinenia so špecifickým vyhladením dlhého času, s jeho nahradením sledom obrazov zbavených niekdajšieho významu. Zároveň však na takomto základe vzniká monumentálna nová pamäť, a to ako v individuálnom (mediálne spomienky), tak aj v sociálnej dimenzii, v súlade so záujmami vedúcich a zverencov kolektívnej pamäte. Tento proces je možné sledovať skúmaním priamej komunikácie vrátane komunikácie prostredníctvom sociálnych médií.

Ako používať Phantoms

V nadväznosti na teóriu sociálnej identity to umožňuje nielen uchovať špecifický rozsah pamäti o niekdajšej sláve spojenej s vládnutím nad takýmito obrovskými oblasťami východnej Európy, ale aj odvolávať sa na skúsenosti z tragédií, ako bol Volyňský masaker pre Poliakov ( zachovali ukrajinskí nacistickí kolaboranti počas 2. svetovej vojny), ako aj strata pôdy a vysídlenie ako všeobecná skúsenosť. Kolektívne spomienky spoluvytvárajú sociálne hranice, čím sa teritorializujú.

Ako sa dá predpokladať, spojenie tejto mediálnej pamäte s priestorovou problematikou môže súvisieť s jej atraktivitou pre kapitál . Táto vzájomná závislosť dokonale vysvetľuje súčasné geopolitické udalosti a tiež nám umožňuje predpovedať tie nadchádzajúce, ako je možné napätie na fantómových hraniciach Ukrajiny s Poľskom, Rumunskom a Maďarskom.

Uvažovanie o ideologizácii Poliakov, Ukrajincov, ale aj Rusov a iných Východoeurópanov na jednej strane a mytologizácii na strane druhej sú dva faktory ovplyvňujúce historický dialóg, zjavne nie s cieľom zmeniť minulosť, ale ovplyvniť budúcnosť týchto národov. A to je veľmi ťažké nájsť a ľahko vyriešiť tieto napätia, okrem odmietnutia oboch týchto paradigiem, mýtu a ideológie. Tento dialóg však musí byť vedený ako súčasť širšieho projektu návratu k princípu národných štátov a národov riadených dobre chápanými vlastnými záujmami, ktoré sú zároveň skutočným základom dobre pochopeného a cieľavedomého internacionalizmu.

Konrad Rękas/skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

redakcia SN 2

Recent Posts

Hrubala sa vzdal funkcie predsedu Špecializovaného trestného súdu

Sudca Ján Hrubala bol od augusta 2020 predsedom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku.Sudca Ján Hrubala…

57 minút ago

VIDEO Premiér Fico predpovedal to, čo sa mu stalo: Už len čakám, kedy sa táto frustrácia pretaví do…

Deň 15. apríl 2024 si Slovensko zapamätá ako jeden z tých najčernejších vo svojej histórii. Nie…

2 hodiny ago

Kto je muž, ktorý spáchal atentát na premiéra? Profil strelca veľa prezradil

Atentát na predsedu vlády nemá v nasich končinách obdoby. Na vraždy vysoko postavených politikov sme…

2 hodiny ago

Konflikt v najvyššom vojenskom vedení Ukrajiny

„Otvorené nepriateľstvo“: Na Západe hovoria o boji v najvyššom vojenskom vedení Ukrajiny. Medzi šéfom hlavného spravodajského…

2 hodiny ago

Bezpečnostný analytik Zábojník: Ochrankári mali chrániť Roberta Fica vlastným telom!

Včerajší deň sa zapísal čiernymi písmami, ako najtemnejší deň v histórii samostatného Slovenska. Predseda vlády…

2 hodiny ago