príroda

Dôležitá úloha mravcov v zdravom poľnohospodárstve

Mravce poznáme od detstva, nie vždy však vieme, aké dôležité úlohy plnia pre prírodu. Tu sú tie, ktoré momentálne človek pozná, a samozrejme, o mnohých z nich zatiaľ ešte netušíme.

– Mravce zlepšujú mechanické a chemické zloženie pôd;

– Zlepšujú prevzdušňovanie a schopnosť pôdy zadržiavať vlhkosť, čím chránia rastliny pred hnilobou koreňov alebo vysušením. Mraveniská tvoria sieť kanálov, niekedy hlbokých až 1,5 metra. V horúcom počasí sa účinok „suchého zavlažovania“ prejavuje v pórovitej pôde – keď sa na stenách kanálov zráža vlhkosť zo vzduchu. Preto v záhrade, na miestach, kde sú mraveniská, rastliny často toľko netrpia suchom. Vlhkosť z nízkych pôdnych vrstiev tiež stúpa cez sieť kapilár. Dážďovky spravidla žijú a kultivujú pôdu v hĺbke 40 – 50 cm, mravce – oveľa hlbšie. Ich hodnota je obzvlášť dôležitá na ťažkých, hustých pôdach;

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

– Keďže sú hlavnými sanitármi, spracúvajú veľké množstvo tiel mŕtveho hmyzu, myší a dokonca aj vtákov. Niekedy ich iba pokrývajú zemou na povrchu a už tam robia svoju prácu;

– V úlohe predátorov nie je možné preceňovať prínos a pomoc mravcov. Za jeden rok mravenisko spotrebuje milióny a milióny hmyzu z kategórie „škodcov“;

– Osobitnou funkciou mravcov je zdržiavanie patogénnych a škodlivých bakteriálnych elementov v pôde a teda aj v živote rastlín. Prekvapivo majú mravce svoje vlastné „hubové záhrady“, v ktorých pestujú špeciálne druhy saprofytických húb. Na „svadobnú cestu“ párenia si samica berie so sebou mycélium na nové mravenisko. Toto mycélium, ktoré je v pôde a je v kontakte s koreňmi rastlín, brzdí vývoj parazitických húb a plesňových chorôb rastlín. Mravce tiež vylučujú známu “kyselinu mravčiu”, ktorá tiež potláča patogénne organizmy v mravenisku a v okolitej pôde.

Ako inak by mohli títo pracovníci schopní prežiť v husto osídlených „megalopolisoch“ s vysokou vlhkosťou, teplotou a prítomnosťou mŕtveho „jedla“ vo vnútri mraveniska? Ak z našich pozemkov odstránime mraveniská, rastliny pokryje vlna plesňových a bakteriálnych chorôb. Nie nadarmo sa dokonca vtáky a zvieratá sprchujú takzvanou „mravčou sprchou“, ktorá im pomáha vyrovnať sa s infekciami a parazitmi;

– Mraveniská, ich nie obzvlášť aktívne oblasti, sú zimoviskom mnohých druhov hmyzu vrátane entamofágov – hmyzu, ktorý reguluje počet škodcov.

Prečo sa tak bojíme mravcov?

V prvom rade existuje mylná predstava, že mravce poškodzujú korene rastlín. To nie je pravda. Naopak, rastliny rastúce vedľa mraveniska získavajú lepšie životné podmienky. Až na vzácne výnimky. Praktické skúsenosti napríklad ukazujú, že sladký zemiak pestovaný na záhone, kde sú mraveniská, býva menej poškodený drôtovcom.

Druhým bodom je účasť mravcov pri šírení vošiek. Áno, mravce sa zaoberajú „chovom zvierat“, ale spravidla pôsobia veľmi jemne a na určitých miestach radi lokalizujú vošky, napríklad na jabloniach. A je v našich rukách, aby sme určili tieto miesta a ponúkli voškám alternatívny životný priestor. Ak to budú bylinky, ktoré zoberú na seba túto úlohu, ani si to nemusia všimnúť. Rastliny ako pižmo, šalvia, loboda, žihľava, atď., sú pre vošky prioritou, čo znamená, že nebudú liezť na jablone alebo aspoň nespôsobia významné škody.

Mimochodom, vošky spôsobujú väčšie škody na rastlinách „nafúknutých“ dusíkatými hnojivami. Nezabúdajme, že vošky sú okrem toho, že otravujú záhradníkov, výživnou základňou pre obrovské množstvo užitočného hmyzu. Toto je výživa, ktorú im dáva príroda a ktorá je nevyhnutná pre ich prežitie. V prírode je miesto pre každého.

Ak vám mravce stále prekážajú na záhonoch so záhradnými plodinami, tento problém sa dá riešiť skorým mulčovaním. Pod mulčom sa pôda toľko nezohrieva a mravcom sa to nepáči. Hlavnou vecou je poskytnúť im pole činnosti a miesto na život, kde by sa mohli pohybovať, aby mohli vykonávať svoju užitočnú službu vo vašej záhrade a prispievať k zdraviu pôdy a rastlín.

Alena Lulamej

zdroj a preklad: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Slovanské Noviny

Recent Posts

Nová polarizačná téma

Do roku 2022 však okrem čarovnej formulky “lebofico” neexistovala iná nosná polarizačná téma, ako plandemická kampaň, ktorej tvárou…

4 hodiny ago

Správa NKÚ o plandémii – hotová katastrofa

Plandémia nebude v tomto volebnom období riadne vyšetrená. Nie je na tom reálny záujem. Iba…

4 hodiny ago

Ako sovietske vojská porazili nacistov na Kryme len za mesiac

12. máj 1944 bol jedným z najdôležitejších dátumov v histórii Veľkej vlasteneckej vojny. V tento…

4 hodiny ago

VIDEO: Vasilij Nebenzja o nacistickej Ukrajine a jej kurátoroch

Stály predstaviteľ Ruska Vasilij Nebenzja na zasadnutí BR OSN o Ukrajine: „Dnešná Ukrajina sa už…

4 hodiny ago

VIDEO: Ukrajina krváca – zákulisné rokovania sa mali začať už dávno

Nízka morálka, nedostatok vojakov a materiálneho zabezpečenia spôsobujú už niekoľko mesiacov ústup ukrajinských ozbrojených síl.…

4 hodiny ago

Mlieko, syry či vajcia už druhý mesiac za sebou lacnejú. Analytici načrtli ďalší cenový vývoj pri potravinách

Situácia na svetových trhoch praje zlacňovaniu mliečnych produktov. Najviac z potravinových položiek oproti marcu zdraželi…

4 hodiny ago