zamyslenie

Digitálna všemocnosť: Ako technologické koncerny ovládajú naše názory a život

Technologické korporácie majú väčšiu moc ako celé vlády. Ovládli náš každodenný život. Na strane porazených zostala sloboda.

O tom, čo sa ešte smie povedať, rozhoduje kartel niekoľkých IT koncernov v spolupráci s mocnými politikmi a radikálnymi zástupcami takzvanej občianskej spoločnosti. K porazeným patrí sloboda, konštatuje na úvod komentára Alfons Kluibenschädl.

Technologické korporácie majú väčšiu moc ako celé vlády

Tí, ktorých nenájdete na Google, Facebooku, Amazone, YouTube, prakticky neexistujú. Tieto platformy sú mimoriadne dôležité najmä pre firmy a blogerov. Sociálne médiá sú však aj nevyhnutným kontaktným bodom pre súkromné ​​osoby pri výmene skúseností a názorov. Tie sa však podrobované čoraz väčšej cenzúre.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ovládajú náš každodenný život

Možnosti represie sú rozmanité, poznamenáva ďalej Alfons Kluibenschädl a dodáva, že napríklad Google ovplyvňuje výsledky vyhľadávania a znevýhodňuje stránky s „nepríjemnými“ názormi. V roku 2018 sa na verejnosť dostali interné materiály, ktoré dokazujú cielené zlé radenie výsledkov vyhľadávania.

Na brífingu The Good Censor (Dobrý cenzor) gigant pripustil,  že Google a ďalšie známe mená v tomto odvetví už dlho sledujú väčšinu online konverzácií. Podľa materiálu sa tak už prekonala tradícia slobody prejavu.

MMF navrhol, aby sa dôveryhodnosť ľudí hodnotila aj na základe vyhľadávania na internete

Veľa ľudí si ani neuvedomuje, ako ďaleko siaha takáto kontrola. Nedávno Medzinárodný menový fond (MMF) navrhol, aby sa dôveryhodnosť ľudí hodnotila aj na základe ich správania pri hľadaní na internete.

Veľmi intenzívna je napríklad aj spolupráca medzi bankami a technologickými gigantmi. Od minulého leta Amazon ako sprostredkovateľ rozdeľuje pôžičky od priamej banky ING vybraným predajcom. Aj pri digitalizácii majú veľkí hráči v rukách tie najlepšie karty.

Dokážu umlčať

Zablokovanie účtov na sieti nie je pre nich žiaden problém. Svoje o tom vie aj americký exprezident Donald Trump. Podobný osud z večera na ráno môže postihnúť mnohých aktivistov či slobodné médiá.

Svojho času prišli na trh ako slobodné platformy a vydržali, lebo nebolo alternatív. A kedykoľvek môžu sprísňovať „domáce pravidlá“ a aj tak robia. YouTube napríklad od polovice roku 2019 zablokoval 25 000 účtov kvôli údajne nenávistnému obsahu. Rozhodoval podľa vlastných pravidiel. Po rozhodnutí súdov musel mnohé účty opäť odblokovať. Zapojenie súdov je však nákladný a zdĺhavý proces. Silné alternatívy k takýmto monopolom sú vzácne.

Silná pozícia na trhu ako nátlakový prostriedok

Ako rýchlo sa môže zlikvidovať neželaná konkurencia, zažila na vlastnej koži alternatíva Twitteru Parler používaná americkými konzervatívcami. Google a Apple ju jednoducho odstránili zo svojich portálov s aplikáciami.

Je minimálny záujem zlomiť silnú pozíciu technologických gigantov na trhu. Samotná Európska komisia zastáva názor, že vývoj takýchto platforiem na nákladovo výhodný, uzatvára svoj komentár Alfons Kluibenschädl.

Komentár Alfons Kluibenschädl (Wochenblick)/ hlavný denník

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Slovanské Noviny

Recent Posts

Nová polarizačná téma

Do roku 2022 však okrem čarovnej formulky “lebofico” neexistovala iná nosná polarizačná téma, ako plandemická kampaň, ktorej tvárou…

35 minút ago

Správa NKÚ o plandémii – hotová katastrofa

Plandémia nebude v tomto volebnom období riadne vyšetrená. Nie je na tom reálny záujem. Iba…

42 minút ago

Ako sovietske vojská porazili nacistov na Kryme len za mesiac

12. máj 1944 bol jedným z najdôležitejších dátumov v histórii Veľkej vlasteneckej vojny. V tento…

45 minút ago

VIDEO: Vasilij Nebenzja o nacistickej Ukrajine a jej kurátoroch

Stály predstaviteľ Ruska Vasilij Nebenzja na zasadnutí BR OSN o Ukrajine: „Dnešná Ukrajina sa už…

49 minút ago

VIDEO: Ukrajina krváca – zákulisné rokovania sa mali začať už dávno

Nízka morálka, nedostatok vojakov a materiálneho zabezpečenia spôsobujú už niekoľko mesiacov ústup ukrajinských ozbrojených síl.…

54 minút ago

Mlieko, syry či vajcia už druhý mesiac za sebou lacnejú. Analytici načrtli ďalší cenový vývoj pri potravinách

Situácia na svetových trhoch praje zlacňovaniu mliečnych produktov. Najviac z potravinových položiek oproti marcu zdraželi…

57 minút ago