svet

Čína čoskoro zaujme miesto svetového lídra, USA a Západ z tejto pozície nadobro ustupujú

17.11.2020

Dohoda o voľnom obchode medzi 14 krajinami ázijsko-tichomorského regiónu, ktorú nedávno podpísala aj Čína, zásadne mení celú globálnu ekonomickú konšteláciu. Tretina populácie celej Zeme, vrátane včerajších verných spojencov (čítaj vazalov) Washingtonu — Japonsko, Austrália a Južná Kórea, už zacítila významné oslabenie dnes už bývalého hegemóna.

Agentúra „Vzgljad“ podrobne analyzuje význam podpísaných dohôd a to, ako sa líšia od formátov ASEAN a APEC, ktoré zahŕňajú aj Rusko. V skutočnosti hovoríme o prvej obchodnej dohode, ktorá spája Čínu, Japonsko a Južnú Kóreu a podľa predbežných odhadov ekonómov by mohla do roku 2030 vo svetovej ekonomike predstavovať takmer 200 miliárd dolárov.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Tvrdí to docent pôsobiaci na Katedre medzinárodného obchodu a ciel Ruskej ekonomickej univerzity G.V. Plechanova Igor Chmeľov. Komplexné regionálne ekonomické partnerstvo (RCEP), je novým strategickým projektom krajín ázijsko-pacifického regiónu a na rozdiel napríklad od APEC, ktorého účasť neukladá žiadne povinnosti týkajúce sa ciel a ďalších nástrojov na reguláciu zahraničného obchodu, tu je všetko inak. RCEP sa v skutočnosti môže stať dohodnutou zónou voľného obchodu, ako je EÚ alebo Severná Amerika, iba v oveľa väčšom rozsahu.

S týmto názorom súhlasí aj Vilen Vardapetyan, riaditeľ vedeckého a vzdelávacieho centra pre problémy modernizácie ekonomických a politických systémov Vysokej školy korporatívneho riadenia RANEPA,.

„RCEP je v podstate rozvoj ekonomických vzťahov medzi krajinami ASEAN a ďalšími krajinami ázijského regiónu, ktorý urýchli tempo rastu vzájomných investícií a vzájomného obchodu,“ uviedol Vardapetyan.

Nová ekonomická aliancia sa stala skutočne jedinečnou, pretože spája krajiny, ktorých úzka spolupráca z politických dôvodov jednoducho nebola možná (Čína, Japonsko, Austrália a Južná Kórea). RCEP v skutočnosti likviduje Transpacifické partnerstvo (TPP), keďže táto iniciatíva USA z roku 2016 bola vážne poškodená hrubými a jednostrannými krokmi administratívy súčasného amerického prezidenta.

„Štáty uprednostnili ekonomické výhody, nie politické dôvody. Novú úniu tvorí Čína spoločne s Japonskom a Austráliou, krajinami, ktoré politicky patria k Západu,“ hovorí Igor Chmeľov.

Podľa neho sa podpísané dohody stali živým dôkazom kolapsu takzvaného globalistického prístupu k ekonomike a vytvárania aliancií na základe regionálnych záujmov susedných krajín.

„Netreba pochybovať, že hlavnú výhodu z účasti v novom združení získa Čína. Pre ostatné krajiny je export tovaru so zníženým clom na čínsky trh s populáciou 1,5 miliardy ľudí a s rastúcou kúpnou silou nepochybne prospešná,“ tvrdí Chmeľov.

Je to však Čína, ktorá hrá hlavnú úlohu pri vytváraní novej silnej ekonomickej únie. A vláda ČĽR je aj hlavným beneficiárom tohto procesu, prinajmenšom z politického hľadiska bez pochýb.

Všetky pokusy Washingtonu o ovládnutie Číny zlyhali a súčasné Spojené štáty čoraz viac pripomínajú starenu pri rozbitom koryte v závere Puškinovej známej rozprávky (o zlatej rybke). Nedokázali už krotiť svoje ambície a história takúto aroganciu neodpúšťa.

„USA vynaložili veľa úsilia na vytlačenie Číny, ale zjavne sa im to nepodarilo. Zúčastnené štáty neváhali vstúpiť do tejto najväčšej aliancie, pretože uznali vedúcu úlohu Číny pri vytváraní nového typu ekonomiky. RCEP v geopolitickom kontexte predstavuje veľmi vážnu reštrukturalizáciu celého svetového ekonomického systému a je to aj keď nie prvý, ale výrazný krok k dosiahnutiu tohto cieľa,“ hovorí Arťom Dejev, vedúci analytického oddelenia „AMarkets“.

Najbolestivejšou ranou pre USA však nebola len živá demonštrácia bývalých vazalov, že odchádzajú z područia pána, ktorý stratil kontrolu a autoritu, ale aj skutočnosť, že Čína, a to aj prostredníctvom partnerstva s Japonskom, ukončuje americkú technologickú nadvládu. Teraz všetko nové, moderné a progresívne už nie je „Made in USA“.

„Čína iniciuje prechod na nový technologický poriadok, ktorého základom je digitalizácia, vývoj robotiky, nové technológie atď.“ tvrdí Dejev. Japonsko pristúpením do RCEP de facto ukázalo USA, že už viac nebudú znášať svoje vazalské postavenie. Toto je veľmi vážny krok pre Japonsko, aby v priebehu času prestalo úplne podriaďovať svoju politiku a ekonomiku záujmom USA, čo sa deje už celé desaťročia.“Jedinou vecou, ​​ktorú Peking nezvládol, bolo zabezpečenie účasti Indie v tomto novom spojenectve. Podľa odborníkov sa však Dillí napriek všetkým rozporom jedného dňa pripojí k zvyšku, pretože má tiež záujem o rozšírenie svojich tr

zdroj: news-front

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Slovanské Noviny

Recent Posts

Atentát: Predvolebný Majdan sa progresívnym liberálom vymkol z rúk

Prehra v parlamentných aj prezidentských voľbách vyvolala u progresívnych liberálov zdesenie a hystériu. Neprijali fakt, že…

12 minút ago

Uhrík: Progresívny radikalizmus, ktorý prerástol do atentátu, musíme zastaviť. Nie pred ním cúvať!

Voláme po upokojení nálad v spoločnosti, ale riešenie problému s progresívnym radikalizmom, ktorý prerástol až…

14 minút ago

Harabin: Cintula je len produktom liberálnej propagandy. Nezamieňajme si príčinu s následkom

Po atentáte na premiéra nám tu mainstreamové média prinášajú výzvy, aby politici (samozrejme koaliční) nepolarizovali…

18 minút ago

“Odstráň hlavnú príčinu.” Putin a Xi vyjadrili recept pre Ukrajinu

Prvý deň štátnej návštevy ruského prezidenta v Číne sa skončil. Putinova prvá zahraničná cesta po…

21 minút ago

Udri na pastiera!

Udri pastiera a stádo sa rozpŕchne. Asi takto rozmýšľali strojcovia politickej zmeny, ktorí sa nedokázali…

22 minút ago

Nešlo len o útok na Fica. Bol to útok na štát a vôľu ľudu

HLAS, SMER, SNS, čo to stvárate?! Teraz nie je priestor na robenie ústupkov, teraz treba…

35 minút ago