Vedcom z Massachusetts Institute of Technology (USA) sa podarilo vyrobiť efektívny vodný filter z obyčajného dreva. Metodika výroby bola publikovaná v časopise Nature communications. Dôležitosť produktu vysvetlila Maria Tabaková, vedecká pracovníčka Sibírskej federálnej univerzity.
Nedostatok pitnej vody je jedným z globálnych problémov, ktorý je obzvlášť akútny v rozvojových krajinách z dôvodu nedostatku potrebnej infraštruktúry. Podľa OSN ročne zomiera 2,2 milióna ľudí na choroby spôsobené nedostatkom nezávadnej pitnej vody.
Dnes je na svetovom trhu veľa technológií na čistenie vody, z ktorých mnohé majú podľa vedcov značné nedostatky. Systémy na báze chlóru fungujú dobre vo veľkom meradle, ale sú drahé. Vriaca voda na odstránenie nečistôt vyžaduje veľa paliva. Membránové filtre sú drahé, vyžadujú čerpadlo a môžu sa ľahko zaniesť.
V článku publikovanom v časopise Nature communications vedci z USA ukázali, že malý kúsok xylému – mladé drevo ležiace priamo pod kôrou – dokáže odfiltrovať viac ako 99 percent baktérií z vody, vrátane E. coli.
„Z látok znečisťujúcich vodu sú najnebezpečnejšie patogény biologického pôvodu – patogénne baktérie, vírusy, prvoky a parazity. Xylemový filter účinne odstraňuje biologické kontaminanty a tiež usadeniny, ako napríklad hlinku. Voda sa zároveň stáva priezračnejšou,“ vysvetlila Maria Tabaková.
Autori filtrov sa domnievajú, že xylém nekvitnúcich stromov, ako sú borovica a ginkgo, je lacný a efektívny materiál na filtrovanie vody, najmä vo vidieckych oblastiach.
Filtračné xylemové patróny sa vyrábajú v niekoľkých fázach: vetvy sa očistia od kôry, rozrežú sa na požadovanú veľkosť, potom sa podrobia tepelnému spracovaniu, opracovaniu etanolom a sušeniu.
“Opracovanie zabráni zničeniu tracheidných stien, pozdĺž ktorých sa pohybuje tekutina.” S najväčšou pravdepodobnosťou pôjde skôr o priemyselný produkt ako domáci, ale za veľmi prijateľnú cenu.
Vedci poznamenali, že stromy ako borovica, céder a smrek – sú vhodnejšie na vytváranie filtrov ako krytosemenné rastliny alebo kvitnúce rastliny. Pre každý región autori štúdie navrhujú použitie rôznych druhov ihličnanov. Napríklad pre severnejšie pásma Eurázie budú optimálne také druhy, ako je borovica lesná, borovica čierna, smrek lesný, smrekovec daurský, tujovec východný, jedľa sachalinská.
Vytvorený prototyp filtroval vodu rýchlosťou jeden liter za hodinu. Autori technológie navrhujú, aby sa filtre vymieňali každý deň alebo týždenne, v závislosti od potrieb hospodárstva.
zdroj a preklad: OZ Biosféra www.biosferaklub.info
V novém rozhovoru se Jeffrey Sachs mimo jiné opět oprávněně obouvá do své rodné země…
Dokedy bude ešte ten vraj vyspelý Západ nabíjať zbrane na zabíjanie detí v Gaze? Medzinárodný…
Aby útočníci získali prístup k údajom obete, začali používateľom telegramu posielať správy s otázkou „Na…
VYHLÁSENIE – Rudolf Huliak, poslanec NR SR a predseda Národnej koalície. "RUDOLF HULIAK: DANKO NIE JE…
Premiér predstavil odvážnu víziu transformácie V4 na V5 a odkryl zákulisie európskej politiky dvojakého metra…
Titulná strana dnešného denníka Daily Mirror: “Kremeľ varuje Britániu: teraz ste vo vojne!” Nuž, varovali…