Slovanské Noviny

6. decembra 2022

K porozumeniu Čelovekom

Univerzite hrozí, že od januára nebude ani kúriť, ani svietiť, tvrdí rektor Univerzity Komenského (UK) Marek Števček. Nevzdáva to však a robí rôzne kroky, ktoré by mali zabezpečiť chod UK ako v najbližších týždňoch, tak aj v budúcom roku.

V rozhovore Števček vysvetlil, kde, okrem vysokých cien energií tkvie tento problém a ako ho mienia v spolupráci s vládou riešiť. Pretože toto nie je niečo, čoho riešenie by zvládla univerzita vlastnými silami. 

Bez dodávateľa tepla a elektriny

Do výberového konania sa im nikto neprihlásil. Aby zabránili tomu najhoršiemu, mali krízové stretnutie výboru, po ktorom zopakovali súťaž v skrátených lehotách, vyhlásili dynamický nákupný systém, aby zabránili tomu najhoršiemu. 

Túto skutočnosť avizovali aj ministrovi školstva, informovali premiéra, ministra hospodárstva, vedenie ÚRSO. 

“Jedine vláda má kompetencie v takýchto veciach rozhodovať. Dodávatelia sa vyjadrovali presne takto: “Ste príliš veľkí, aby sme riskli to, že pôjdeme do niečoho, kedy nevieme pravidlá.” A tie, najmä to zastropovanie, to má v kompetencii jedine vláda,” vysvetľuje rektor.

V čom by šli dodávatelia do rizika

Zastropovanie bolo zatiaľ oznámené len pre firmy. 

“Ak sa dobre pamätám, tak pán premiér sľuboval aj pre verejný sektor už temer dva týždne dozadu a stále tie opatrenia pre verejný sektor neboli oznámené. Podľa mojich informácií toto tí dodávatelia vidia ako problém a ako riziko,” objasňuje Števček.

Na ťahu je vláda

Univerzita robí úplne konkrétne kroky, aby energie na budúci rok obstarali ešte za ten mesiac a pol, ktorý im na to ostáva. 

“Stále to vieme urobiť a tie energie obstarať, pokiaľ sa niekto prihlási. Ten niekto sa prihlási vtedy, keď bude poznať pravidlá toho zastropovania. Univerzita však nič nepodcenila ani v zákonných procesoch, ani vo verejnom obstarávaní.”

“Robili sme naozaj všetko, čo je nám umožnené robiť. Ostatné je v kompetencii niekoho iného. My sme problém avizovali ministrovi školstva,” hovorí Števček.

Vyvracia fámu

Nečakajú ani, že ministerstvo zmluvu uzatvorí za nich. 

“My čakáme, že rezortný minister na vláde tento problém prednesie a možno tie procesy troška “urýchli”. Zatiaľ som s ním o tejto téme osobne nehovoril, viem len vyjadrenia z médií, ktoré boli približne v tomto duchu.” Števček vyjadril vieru, že sa s ministrom Horeckým stretnú a bude mu tlmočiť, aké opatrenia vláda plánuje urobiť.

“Prečo nedôverujete vláde?”

Nechápal pred časom premiér Heger, keď dostal otázku presne na túto tému. V tom čase  univerzite hrozilo, že bez tepla a svetla bude už od polovice novembra. 

“Nedá sa povedať, že by som nedôveroval, skôr naopak. Ja teraz nemám inú možnosť, len dôverovať, že to zvládnu. Pretože v opačnom prípade od 1. januára najväčšia univerzita nebude mať ako svietiť,” upozorňujeŠtevček.

A to je najmenší problém

Univerzita k svojmu fungovaniu totiž nepotrebuje len teplo a svetlo. Odídu im servre, tiež výskum na mnohých fakultách. 

“Naozaj nemáme inú možnosť, ako dôverovať, že to zvládnu. A áno, musím povedať, že už je to skutočne na poslednú chvíľu,” upozorňuje rektor UK Marek Števček. Upozornil tiež, že už to nemajú vo vlastných rukách, pretože už len v sektore školstva sú desiatky subjektov, ktoré riešia rovnaký problém.

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

%d blogerom sa páči toto: