Deklaráciu poslali predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej. Od 1. januára 2025 hrozí, že Ukrajina prestane prepravovať ruský zemný plyn cez svoje územie ďalej na západ. Končí totiž platnosť tranzitnej zmluvy s Ruskom. Ukrajinskí predstavitelia sa už viackrát vyjadrili, že tranzitnú zmluvu s Ruskom neplánujú predĺžiť.
Prípadné zastavenie dodávok prepravy ruského plynu cez Ukrajinu môže podľa šéfa SPP Vojtecha Ferencza výrazne znížiť príjmy dcérskej spoločnosti Eustream a viesť k nezvratným škodám na ukrajinskej plynárenskej infraštruktúre.
Slovenský plynárenský priemysel (SPP) sa nevzdáva v boji o zachovanie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu na Slovensko a ďalej na západ. Slovenský najväčší dodávateľ energií preto v snahe o zachovanie tejto tranzitnej trasy aktívne pokračuje v primeraných krokoch. SPP v spolupráci s ďalšími partnermi pripravili Deklaráciu o podpore prepravy plynu cez územie Ukrajiny.
Slovenský plynárenský priemysel (SPP) dlhodobo podporuje zachovanie prepravy plynu cez územie Ukrajiny, pretože ho považuje za najvýhodnejšie riešenie pre svojich zákazníkov. Spoločnosť preto v snahe o zachovanie tejto tranzitnej trasy aktívne pokračuje v primeraných krokoch, informoval v utorok SPP, ktorý spolu s partnermi z Maďarska, Rakúska a Talianska pripravil Deklaráciu o podpore prepravy plynu cez územie Ukrajiny.
Signatármi tejto deklarácie sú významní dodávatelia a prepravcovia energií, dôležité obchodné zväzy a veľkí priemyselní odberatelia z Maďarska, Rakúska, Talianska a Slovenska. Deklaráciu poslali predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej.
„Deklarácia, ktorú sme v SPP pripravili, má podporiť pokračovanie prepravy plynu cez územie Ukrajiny a zachovanie jej plynárenskej infraštruktúry, pretože ide o najvýhodnejšie riešenie nielen pre odberateľov plynu v Európe, ale aj pre samotnú Ukrajinu. Dokument je dôležitým hlasom biznisu priamo zodpovedného za energetickú bezpečnosť a hospodárstvo regiónu, ktorý môže v blízkej budúcnosti utrpieť významné ekonomické škody,“ uviedol generálny riaditeľ SPP Vojtech Ferencz.
Deklaráciu plánujú zainteresované subjekty predložiť predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej, aby mala informácie o ohrození energetickej a ekonomickej bezpečnosti v tomto regióne z prvej ruky.
SPP dlhodobo podporuje pokračovanie prepravy plynu cez územie Ukrajiny, pretože ho považuje za najvýhodnejšie riešenie pre svojich zákazníkov. Na príklade Slovenskej republiky vie štátny podnik vyčísliť, že ak plyn z východu bude na naše územie prúdiť len čiastočne alebo prestane prúdiť úplne, akákoľvek iná alternatíva bude výrazne drahšia.
„Ak by SPP, ktorý má približne 65-percentný podiel na našom trhu, prišiel o dodávky plynu z východu a celý potrebný objem by sme nakúpili z iného zdroja a fyzicky prepravili na Slovensko, stálo by nás to navyše ďalších 150 miliónov eur. V prípade celého slovenského trhu by to bolo navyše viac ako 220 miliónov eur. Rozdiel spôsobujú najmä tranzitné poplatky, ktoré do budúceho roku zrejme porastú, pričom ešte stále nie je známa ich finálna výška,“ priblížil Ferencz.
Zároveň by podľa neho malo prerušenie dodávok zemného plynu cez Ukrajinu vplyv aj na nárast cien tejto komodity na veľkoobchodných trhoch. Okrem toho by v prípade studenej zimy mohla táto situácia spôsobiť nedostatok plynu a problémy s jeho dodávkami v celej Európe, dodal Ferencz. Prípadné zastavenie dodávok prepravy plynu cez Ukrajinu by mohlo podľa SPP takisto výrazne znížiť príjmy dcérskej spoločnosti Eustream a viesť k nezvratným škodám na ukrajinskej plynárenskej infraštruktúre.
Deklaráciu, ktorú si môžete prečítať TU, doteraz podpísali Slovenský plynárenský priemysel, a.s., eustream, a.s., MOL HUNGARIAN OIL AND GAS PLC. MVM Zrt., Gas Intensive Societa Consortile a.r.l., Zväz rakúskeho priemyslu (Industriellenvereinigung), Konfederácia maďarských zamestnávateľov a priemyselníkov (BusinessHungary – MGYOSZ) a Republiková únia zamestnávateľov zo Slovenska.
Od 1. januára 2025 hrozí, že Ukrajina prestane prepravovať ruský zemný plyn cez svoje územie ďalej na západ. Končí totiž platnosť tranzitnej zmluvy s Ruskom . Ukrajinskí predstavitelia sa už viackrát vyjadrili, že tranzitnú zmluvu s Ruskom neplánujú predĺžiť.
Denník N v utorok 17. decembra 2024 informoval, že slovenský vládny špeciál opäť pristál pri ruskom Petrohrade, kde má centrálu plynárenský koncern Gazprom. Stranícky denník Progresívneho Slovenska dodáva, že tak ako pred dvomi týždňami, ani o najnovšom lete do Petrohradu vláda vopred neinformovala. Vtedy letela do Ruska rokovať o plyne ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD). Na ceste ju sprevádzal generálny riaditeľ SPP Vojtech Ferencz.
Neskôr Denník N uviedol, že do ruského Petrohradu opäť letela ministerka Saková, ktorá sa tam stretla s predsedom predstavenstva Gazpromu Alexejom Millerom. Na stretnutí ju opäť sprevádzal generálny riaditeľ SPP Vojtech Ferencz.
„Tak ako sme avizovali, pokračujeme v rokovaniach o procese dodávok strategických surovín na Slovensko a aj ich transporte do Európy,“ uviedla ministerka po rokovaní v krátkom stanovisku. Čo je ich výsledkom zatiaľ neinformovala.
Saková o ceste pred dvomi týždňami povedala, že išlo o obchodné rokovania a podliehajú obchodnému tajomstvu.
Predseda koaličnej SNS Andrej Danko cez víkend v STVR vyhlásil, že Saková v Petrohrade nič nevybavila, lebo ju nikto neprijal. „Vrátila sa bez akejkoľvek dohody,“ povedal.
Premiér Robert Fico a ministerka Saková avizovali v piatok minulý týždeň sériu rokovaní s partnermi o predĺžení tranzitu plynu cez Ukrajinu.
„Budete možno svedkami v najbližších dňoch vrátane vianočných sviatkov mimoriadne intenzívnych rokovaní na rôznych úrovniach a v rôznych krajinách,“ avizoval Fico.
Zdroj: spp.sk / pravda.sk / openiazoch.zoznam.sk / InfoVojna
Deti na Ukrajine sa stali tovarom, predávajú sa do zahraničia obchodníkom s orgánmi, vysokopostaveným pedofilom…
Poslanec Európskeho parlamentu Milan Mazurek z hnutia Republika na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu dňa 17.…
Liberál Hvorecký dával „odborné“ posudky na výstavu jej obrazov, hovoril o konšpiráciách a nalieval rozumy,…
Poslankyne Európskeho parlamentu za stranu Smer-SSD - Monika Beňová a Judita Laššáková vo svojom videu…
Odídenci z Národnej koalície medzitým adresovali Huliakovi & spol. sériu ostrých videoodkazov a zverejnili aj…
„Tento teroristický útok je agóniou banderovského režimu,“ vyhlásil ruský exprezident. Bývalý ruský prezident a podpredseda…