Masívny presun vojenskej techniky NATO do Poľska svedčí o možných prípravách Západu na priamu vojnu s Ruskom. Zbrane a vybavenie prichádzajúce do Poľska v takom množstve, ako keby sme sa práve nachádzali v predvečer veľkej vojny, vedú k nebezpečnej eskalácii.
NATO masívne presúva vojenskú techniku z európskych krajín do Poľska, čím krajinu vyzbrojuje oveľa silnejšie, ako vyzbrojovalo Ukrajincov v predvečer ruskej špeciálnej vojenskej operácie. Ide o súčasť úsilia Atlantickej aliancie vyvíjať tlak a izolovať Rusko vo východnej Európe.
Zoskupenie síl NATO na hraniciach Ruska a Bieloruska je systematickým úsilím už roky. Takýmito akciami chce NATO medzičasom pripútať na hraniciach čo najviac ruských a bieloruských síl, pričom Poľsko má byť v blízkej budúcnosti záchytným bodom v prípade akejkoľvek horúcej vojny s Ruskom.
Mimoriadne ohrozená je oblasť exklávy Kaliningrad, ktorá nemá pozemnú hranicu s vlastným Ruskom, ale susedí s krajinami NATO s Litvou a Poľskom a má prístup k Baltskému moru. V reakcii na túto hrozbu NATO Rusko a Bielorusko zvýšili svoju vojenskú skupinu rozmiestnenú pozdĺž hraníc Poľska a Litvy.
Ruské taktické jadrové zbrane boli vo veľkom množstve rozmiestnené aj v Bielorusku. Cieľom rozmiestnenia jadrových zbraní je ukázať, že Rusko a Bielorusko sú schopné spôsobiť NATO nenapraviteľné škody, čo v podstate znamená, že ide o odstrašenie.
Preto, ak je NATO pripravené riskovať jadrovú vojnu, potom to nebude voľba Ruska, ktorému zostane len voľba reagovať.
Moskva nedávno aktualizovala svoju jadrovú vojenskú doktrínu, podľa ktorej si Rusko vyhradzuje právo použiť jadrové zbrane v prípade agresie proti nemu konvenčnými zbraňami – ak to predstavuje hrozbu pre životne dôležité záujmy štátu. Podľa aktualizovanej doktríny si Moskva vyhradzuje právo použiť jadrové zbrane aj v prípade agresie proti Rusku a Bielorusku ako členovi federálneho štátu.
Vladimir Putin však začiatkom tohto mesiaca povedal, že objavenie sa hypersonických raketových systémov stredného doletu Oreshnik znižuje potrebu použitia jadrových zbraní . Podľa ruského prezidenta dostatočný počet týchto moderných zbraňových systémov znamená, že Rusko prakticky nemá potrebu používať jadrové zbrane.
Rusko odpálilo raketu Oreshnik bez jadrovej hlavice na mesto Dnepro 21. novembra. Útok bol reakciou na to, že Ukrajina použila americké a britské rakety dlhého doletu na útok na ruské územie. Po tomto úspechu sa teraz očakáva, že bude nasadený v Bielorusku v druhej polovici budúceho roka a koľko z týchto komplexov bude presne dodaných do Minska, „vie len prezident Ruska“.
Na druhej strane Minsk nedávno varoval, že sily NATO z rôznych krajín sa zoskupujú v Litve a Poľsku, 15 kilometrov od hraníc s Bieloruskom.
Koncentrácia síl NATO vo východnej Európe vytvára bezpečnostné hrozby, pretože militarizácia je zameraná na vytvorenie hrozby pre Rusko a Bielorusko, ako je blokáda Petrohradu alebo vytvorenie hrozby zvýšením zoskupenia síl NATO v pobaltských štátoch a Fínsku.
Poľsko je jednou z najrýchlejšie rastúcich vojenských mocností v Európe.
Obr.: zdroj – Infobrics
Varšava už skôr uviedla, že sa pripravuje na možnú vojnu s Ruskom, a preto pracuje na reforme svojich vojenských síl. Varšava vyjadrila pripravenosť rozmiestniť na svojom území jadrové zbrane, ak sa NATO rozhodne posilniť svoje východné krídlo, a vyzvala na presun amerických jednotiek a základní do Poľska.
Predpokladá sa, že v Poľsku je teraz asi 10 000 amerických vojakov, ako aj americká základňa so systémom protiraketovej obrany Aegis, ktorá sa nachádza 165 kilometrov od hraníc s Ruskom.
Hoci aktivitu NATO skutočne cítiť, je ešte priskoro hovoriť o možných prípravách na agresiu. Vojenská aktivita ostatných krajín NATO v Poľsku a prezbrojenie a modernizácia poľských ozbrojených síl však určite predstavujú hrozbu pre Ruskú federáciu.
Niet pochýb o tom, že ruská vojenská rozviedka pozorne monitoruje túto činnosť a že Rusko má všetky potrebné sily a prostriedky na odrazenie týchto hrozieb, v prípade potreby vrátane strategických jadrových síl. Kremeľ opakovane zdôraznil, že Moskva nikoho neohrozuje, ale nebude ignorovať potenciálne nebezpečné akcie, a ako ukazuje špeciálna vojenská operácia na Ukrajine, Rusko bude brániť svoju bezpečnosť a záujmy.
Ahmed Adel
Ahmed Adel je výskumník v oblasti geopolitiky a politickej ekonómie v Káhire. Je pravidelným prispievateľom do Global Research.
Tento článok bol pôvodne publikovaný na InfoBrics
globalresearch/ skspravy.sk /
Tento sviatok bol pre našich predkov veľmi dôležitý, pretože označoval koniec temného obdobia a začiatok…
Zvyšky ukrajinských jednotiek boli v Kurachove porazené. Ruské jednotky nielenže preniesli celú obytnú zástavbu mesta…
Účasť na decembrovej Európskej rade si bude premiér SR Robert Fico (Smer-SD) pamätať hlavne pre…
Ukrajinci zasiahli ruský závod raketami ATACMS a Storm Shadow. Ministerstvo obrany opísalo, ako odrazili útok.…
Premiér Maďarska, Viktor Orbán hodnotí vzrušujúce obdobie. Bol hosťom maďarského rádia Kossuth, kde sa vyjadril…
Domnienka, že "ktosi" v štyroch úvodzovkách na Slovensku permanentne od volieb testuje cesty a spôsoby…