Slovanské Noviny

4. decembra 2022

K porozumeniu Čelovekom

Spojené kráľovstvo čelí nedostatku produktov živočíšnej výroby. Prečo sa mnohí obyvatelia krajiny stali zrazu vegetariánmi a kam zmizli steaky?

Bulvárne britské noviny „The Sun“ sa dotkli pre mnohých obyvateľov bolestivej témy. Ceny potravín raketovo rastú, no mnohé z nich možno z regálov supermarketov úplne zmiznú. Najmä vajcia. Noviny sa odvolávajú na zdroje z vedenia najväčších maloobchodných reťazcov v Spojenom kráľovstve.

Príčinou problému je ďalšie prepuknutie vtáčej chrípky, ako aj úhyn miliónov kurčiat v lete počas horúčav. Ovplyvňuje to aj skutočnosť, že mnohí farmári likvidujú chov hydiny kvôli klesajúcim ziskom. Napomáha tomu aj nárast cien krmív po začatí konfliktu na Ukrajine.

Dochádza k tomu, že predajcovia hľadajú náhradu za domácich producentov a sú pripravení začať dovážať vajcia z Poľska. Toto rozhodnutie je však spojené so zvýšením nákladov na dopravu, čo znamená, že ceny budú vyššie.

Cena vajec preto išla hore. Podľa „Národného štatistického úradu“ (Office for National Statistics — ONS) ceny vajec v októbri v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka vzrástli o 23,2%.

Štatistiky poradenskej spoločnosti „Kantar“ jasne ukazujú, že inflácia potravín v Spojenom kráľovstve dosiahla rekordných 14,7%.

Už aj predtým sa noviny venovali problémom chovu zvierat všeobecne, pričom upozornili, že mnohí Briti boli nútení stať sa vegánmi proti svojej vôli. Mnohým sa stali nedostupné aj obľúbené steaky. Teraz narastajú problémy s dodávkou kuracieho mäsa. Zdražujú aj mliečne výrobky. Nárast cien potravín je zároveň sprevádzaný rastom cien za bývanie a komunálne služby.

Niektoré britské supermarkety však už zvažujú alternatívy k hovädziemu a kuraciemu mäsu. Skúmajú možnosti predaja jedlého hmyzu. Spomínajú to napríklad denníky „The Mirror“ a „Daily Mail“. Zistili, že predaj lacných cvrčkov do obchodov je oveľa výnosnejší ako predaj hovädzieho mäsa. Zástupcovia britských supermarketov vysvetlili, že hmyz je veľmi užitočný a má veľa bielkovín.

Tento argument sa však čitateľom britskej tlače nepáčil. Pobúrila ich samotná skutočnosť zdražovania tradičných a známych produktov. Nechystajú meniť stravu v prospech exotických produktov.

Mimochodom, podobné problémy vznikajú aj v mnohých ďalších európskych štátoch. Najmä v Nemecku. V krajine s rozvinutým poľnohospodárstvom sú tiež problémy s mäsom a vajíčkami. Náklady sa zvýšili v dôsledku rastúcich cien plynu, ako aj v dôsledku nových ťažkostí v dodávkach hnojív. Mäsokombinátom kvôli týmto problémy hrozí, že zmiznú z regálov obľúbené značky údenín a klobás.

news-front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte náš kanál na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám budeme prinášať aktuálne správy a zaujímavé videá.

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

%d blogerom sa páči toto: